15 липня 2021, 09:05

Чому СіБриз-2021 розлютив Росію?

У новому випуску програми "Рада нацбезпеки" Тетяна Попова обговорила українсько-американські навчання "Сі Бріз 2021" з Керівником навчань Sea Breeze-2021 від американської сторони, капітаном першого рангу ВМС США Стюартом Бауман.

Повна відео версія програми:



- ПОПОВА: Доброго дня капітан Бауман, перше питання до вас – чи відрізняється ці навчання Сі Бріз від попередніх? Адже вони проводяться з 1997 року.

- БАУМАН: Було багато прикладів подібної співпраці. Наприклад, партнерство України з США та союзниками по НАТО. Однак в цьому році у нас найбільший Sea Breeze за всю історію, в якому беруть участь 30 країн. У нас 30 кораблів і 40 літаків. Таким чином, це найбільший і всеосяжний Sea Breeze з моменту заснування в 1997 році.

- ПОПОВА: В минулих програмах, Адмірал Військово-Морських Сил України Ігор Кабаненко сказав, що зараз між Україною та Росією відбувається війна навчань. Якщо ви з ним погоджуєтеся, то до чого це може призвести?

- БАУМАН: Я дам таку характеристику щодо цих навчань. Ми, особливо США та НАТО не розцінюємо як провокацію або ескалацію наші зобов'язання по підготовці Sea Breeze у Чорноморському регіоні. Радше це прихильність і підтримка українського народу і всього Чорноморського регіону. Ми присутні в регіоні і проводимо навчання вже декілька десятиліть. Ми і надалі маємо намір продовжувати робити це для вільного і відкритого доступу як до моря, так і до повітряного простору.

- ПОПОВА: Раніше Кремль називав ці навчання "провокацією" і навіть закликав Західні країни відмовитись від участі в них. Капітане, на ваш погляд, чому Росію так дратує "Сі Бріз"?

- БАУМАН: Я думаю, що коли у вас є супротивник, який послідовний і непохитний у своїх переконаннях, як ми, він часом може загрожувати деяким країнам або засмучувати їх у певний спосіб. Але США жодним чином не антагоністичні або не загрожують, ми просто налагоджуємо партнерство заради миру. І ми просто забезпечуємо вільний доступ до міжнародних вод та міжнародного повітряного простору. Я думаю, що були й інші періоди в історії, коли ми бачили схожі, може не в такій мірі, відповіді росіян. Я думаю, що раніше вони спостерігали зі значної відстані, діяли обережно як у морі так і в повітрі. У цьому сенсі я думаю, що їх реакція не змінюється.

- ПОПОВА: В якій частині акваторії Чорного моря ви проводили навчання?

- БАУМАН: Отже, це було в міжнародних водах від Одеси на півдні в Чорному морі в заздалегідь визначеному місці, яке було опубліковано для міжнародної спільноти.

- ПОПОВА: Після закінчення навчань яка частина союзних кораблів залишиться в Одесі? Я так розумію вони зараз перейдуть до навчань "Бріз" в Болгарії або якісь може кораблі залишаться в Одесі? В принципі я бачила в попередні роки, що кораблі іноземні зміняли один одного.

- БАУМАН: Отже, в цьому році графік навчань такий, що ми починали з Sea Breeze тут, в Одесі, а потім, як ви сказали, навчання Breeze незабаром буде проводитися в Болгарії. І ракетний есмінець USS Ross, а також кораблі постійної морського угруповання НАТО будуть брати участь в них. Є кораблі, які повернулися в Одесу всього на пару днів, але вони теж братимуть участь в Breeze.

- ПОПОВА: Ми бачили неоднократно, що вже Росія робила почати контролювати міжнародні води в Чорному морі чи навіть змусити Україну, наприклад, перестати користуватись Азовським морем. Що Україні треба робити? Росія порушує морське право, наскільки я розумію.

– БАУМАН: Що ж, Sea Breeze – це морський захід. Ми тут, щоб гарантувати свободу навігації в міжнародних морях і повітрі. Основа того, як ми сприймаємо Sea Breeze і виконуємо навчання, полягає в тому, щоб гарантувати доступ. Міжнародне право засноване на звичаях з плином часу і кращий спосіб зберегти доступ – скористатися правом проходу в цих областях. Так що там, де є міжнародні води, якщо нація має доступ до них і встановлює свої звичаї, вона повинна гарантувати, що вона залишить цей доступ. Отже, одна з основних причин, по якій ми робимо Sea Breeze, – це забезпечення того, щоб у нас був вільний доступ до Чорного моря. Так що ми зможемо зберегти його і в майбутньому.

- ПОПОВА: Як в такому разі ставиться до цієї ситуації, яка відбулася з британським есмінцем Дефендер?

- БАУМАН: На жаль, ця ситуація трапилась між Росією і Великобританією, і мені було б більш доречно направити вас до британського уряду, щоб обговорити це.

- ПОПОВА: Внесок яких ще країн крім США був істотним в цих навчаннях? Як вони були присутні?

- БАУМАН: У нас було 30 країн, які брали участь і спостерігали в цьому році. Як ми говорили раніше, це найбільша кількість учасників в історії Sea Breeze. Я впевнений, що дещо забуду, і я прошу вибачення перед цими країнами, але у нас була Великобританія, з нашого боку USS Ross, була постійна військово-морська група, в яку входили кораблі з Туреччини, Іспанії та Італії. А потім у нас були війська з Молдова і Грузії. У нас були канадці, вихідці з багатьох країн Прибалтики, Швеція, Норвегія, Естонія. Так що у нас був дуже великий контингент з усього світу. Багато країн дуже зацікавлені в підтримці України. І всі вони хочуть переконатися, що ми посилаємо дуже сильний сигнал Росії про зобов'язання щодо стабільності Чорноморського регіону і свободу доступу до міжнародних вод.

- ПОПОВА: Китай продовжує збільшувати свій флот. Теж саме роблять Британія та Франція. Хто матиме найбільший морський флот за 20 років? За рахунок чого США будуть пробувати зберегти свою першість? Адже по кількості кораблів США скоріше за все скоро буде мати менше кораблів ніж Китай.

- БАУМАН: Це правда, що в багатьох частинах світу існує безліч дуже великих програм з розбудови флоту. І я не можу відповісти на це питання прямо, але можу сказати, що це не завжди питання цифр. Також дуже важливий момент – це сила духу моряків. Наші моряки – наш головний актив в США, у нас є чудові технології і відмінні кораблі. Ми в значній мірі покладаємося на наших моряків і вважаємо, що в цьому наша сила.

- – ПОПОВА: Наскільки я розумію ви зараз повернулися прямо з гелікоптера з Олешківських пісків і там були якісь навчання морських піхотинців. Якщо можливо, розкажiть нам, будь ласка, про них.

- БАУМАН: Так, на Олешківських пісках у нас були морські піхотинці США, і у нас були українські сили, а також грузинські та молдавські сили, які брали участь в широкому спектрі наземних бойових дій. Такі, як повітряні напади, десанти, висадки, пошуково-рятувальні операції і розвідка. Розмовляючи з морською піхотою США і іншими силами, які були присутні, я почув, що у них була відмінна підготовка, вони могли ділитися різними методами і тактиками, а також практикувати взаємодію між собою. Так що в цілому це були відмінні навчання, які значно підвищили можливості і стабільність в регіоні.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Екс-редактор "Спутнік Литва" – як працює пропаганда РФ? (ч.3)

Третя частина програми "Хроніки війни", у якій Тетяна Попова записала інтерв'ю з Маратом Касемом – колишнім головним редактором "Sputnik Литва", що входить до групи "Sputnik"...

Екс-редактор "Спутнік Литва" – як працює пропаганда РФ?

Друга частина програми "Хроніки війни", у якій Тетяна Попова записала інтерв'ю з Маратом Касемом – колишнім головним редактором "Sputnik Литва", що входить до групи "Sputnik"...

Інсайдерський погляд: Як Кремль формує свої наративи через молодь і медіа

У "Хроніках війни" Тетяна Попова записала інтерв'ю з Маратом Касемом – колишнім головним редактором "Sputnik Литва", що входить до групи "Sputnik"...

Герои ПВО

В "Хрониках войны" Татьяна Попова записала интервью с героями противовоздушной/противоракетной обороны: оператором расчета Stinger, Iris-T, NASAM, Patriot...

Игнат: Путин врал о несокрушимости "Кинжалах"

В "Хрониках войны" Татьяна Попова записала интервью со спикером ВС ВСУ Юрием Игнатом, мэром Владимиром Кличко и экспертами Института судебных экспертиз...

Артилерія під Бахмутом

Тетяна Попова для "Хронік війни" записала інтерв'ю з артилеристами 80-ї ОДШБ.  Відео версія інтерв'ю з артилеристами тут:  Повна версія роботи з 80-ї ОДШБ в четвер в "Раді Нацбезпеки" на Islnd...