23 червня 2016, 19:13

Енергетичне АТО

Як субсидії перетворити на інвестиції, що піднімуть українську економіку? Ціна питання: торік 35 млрд. грн., цьогоріч за попереднім підрахунком міністра фінансів сума на субсидії в держбюджеті може зрости удвічі.

Вдумайтеся – майже три мільярди доларів!!! Утричі більше траншу МВФ!!! Колосальний ресурс, який міг би забезпечити до 100 тисяч робочих місць, якби його по-розумному скерувати на енергофективність. А просто кажучи – на євроремонт житла українців.

Сьогодні ми шукали відповіді, як це зробити. На Енергетичному форумі. Обговорювали створення та модель роботи Фонду енергоефективності, який би й перетворив мільярдні бюджетні витрати на мільярдні інвестиції. Обговорювали за участю прем'єра, членів уряду та наших західних партнерів. У залі експерти, лідери муніципалітетів, керівники ОСББ, журналісти та активісти.



Рік тому ми зібралися в цій же будівлі. На НСК "Олімпійський". Але в значно меншій залі. Напівпорожній. Разом з керівником представництва ЄБРР та віце-прем'єром Геннадієм Зубком ми тоді переконували, що кредитувати енергомодернізацію житла не тільки необхідно, але й економічно вигідно. Що є така урядова програма й що вона передбачає компенсацію тіла кредиту від 20 до 70%. Що ринок енергомодернізації житлового фонду колосальний. 50 млрд. доларів. Що цей ринок дасть потужний імпульс економіці. Але по виразу обличь присутніх було видно, що ми начебто розповідаємо або про якийсь космос або просто "піаримось" перед виборами.



Це працює

Минув рік. Сьогодні вже в іншій залі, втричі більшій, зібралося понад тисячу учасників. Люди стояли в проходах і на гальорці, на виставці обладнання й у коридорах, жваво обговорювали на каві й у курилках на вулиці.

Чому раптом такий аншлаг? Бо енергетична трансформація в країні та її фінансова модель працює. Бо минулий уряд, як сказав прем'єр Володимир Гройсман, зробив правильну річ – відмовився від російського газу. Це було перше рішення. Друге – розпочав пільгове кредитування твердопаливних котлів. Третє – розширив програму для квартир в багатоповерхівках і для будинків ОСББ. Рівень зацікавленості людей в цій програмі максимальний. Речові докази? Кілька цифр. Практично за рік Ощад видав "теплі кредити" більше 100 тисячам українських родин. На загальну суму 1,7 млрд. грн. Більшість кредитів люди повертають за рік. Прострочка – 0.

І якщо торік позичальником виступав лише кожен п'ятий субсидіант. То цього року за три місяці програми чотири з п'яти кредитів ми видали саме одержувачам субсидій. Отже, програма має ще й колосальний соціальний ефект.

Люди, які отримують субсидії, відчули на собі, що можуть не тільки отримати допомогу з рук держави, але й самі собі давати раду й забезпечувати своє майбутнє.

Під 3-5% річних. Фантастика? Дійсність!

Тому Ощад готовий активно брати участь, щоб нарешті створити український фонд енергоефективності, готові вдосконалювати фінансову модель використання цього ресурсу та мультиплікувати цей досвід на значно більші масштаби.

Бо це навіть не ключовий "стартап", як було написано в головному гаслі форуму. Це фундаментальна трансформація країни та економіки, укладу життя й культури, яка змінить всіх нас.

Що важливо для майбутнього Фонду? Перше – це професійність. Фонд має об'єднати максимально експертне середовище, щоб створити просту й зрозумілу просвітницьку програму, якщо хочете, програму пропаганди енергоефктивності.

Чому? Тому що ми бачимо, що керівники ОСББ недостатньо активні, бо недостатньо поінформовані. А для ОСББ кредитування – це 40% компенсації тіла кредиту. Де вигідніше? І коли буде ще такий шанс?

Хто має ще долучитися найактивніше в "промоушн" програми та її часткове фінансування? Муніципалітети.

Торік найбільше кредитів було видано у Львівській області. Чому? Тому що Львівська міськрада підписала з нами меморандум. І крім того, що держава частково компенсувала тіло кредиту, львів'яни ще й отримували компенсацію відсотків по кредиту.

Наразі ми маємо такі меморандуми з 80-ма муніципалітетами України. Практично з кожним обласним центром. Тобто кожна область взяла на себе зобов'язання до тієї компенсації, яку надає уряд по тілу кредиту, компенсувати повністю чи частково відсоткову ставку.

А це означає, що родина чи ОСББ отримують кредит під 3-5% річних. Це фантастика для України.

Для цього муніципалітетам треба добре комунікувати з управителями будинків. І Ощад розробив для цього повний кейс комунікаційної кампанії. Беріть і користуйтеся. Безкоштовно. Це дасть дивіденди не тільки економічні, але й політичні. Бо громада міста побачить ефективну роботу й підтримуватиме своїх лідерів.

Захищена стаття

Ще один політичний вимір, який потенційно може стати ризиком. Щоб створити Фонд енергоефктивності, треба пройти через український парламент – ухвалити низку законів.

І тут важливо не дати собі перечепитися об підніжок популізму, а тим більше впасти. Треба консолідувати максимально здорові сили і резерви: політичні, інформаційні, суспільні й громадські. Тому що ця програма має пройти через парламент принципово в тому вигляді, в якому вона запроектована. А головне, що сума витрат на неї має бути захищена. Незалежно від виборів і змін коаліцій чи урядів. Має бути захищена так само, як статті на соціальні виплати, і щороку повинна виділятися в повному обсязі.

Якщо цього не відбудеться, втратимо час, гроші, а головне – довіру людей.

Динаміка видачі в Ощадбанку "теплих кредитів" цього року зросла втричі. А компенсації по тілу кредиту, яка закладена в державному бюджеті на цей рік, вистачить трошки більше як на 2 місяці.

Тому пропонуємо уряду вийти з ініціативою збільшити цю статтю, бо кредити користуються підтримкою в суспільстві. І це не витрати, а інвестиції. З колосальною соціальною складовою. Це підтримка насамперед субсидіантів. Це якраз і є діючий наразі механізм перетворення субсидій в інвестиції.

Ощад – той банк, який протягом багатьох років є уповноваженим банком по обслуговуванню енергетичного ринку нашої країни. Розуміємо всі економічні ризики від постачальника до споживача, усю проблематику, політичну складову.

І ми готові цей досвід повністю покласти на стіл перемовин. Ми на 100% партнери і навіть друзі цього проекту. Якщо хочете, то створення Фонду як дієвого механізму фактичного євроремонту нашої країни – це така сама спецоперація, як і проведення антитерористичної операції проти зовнішнього агресора. Енергетична АТО.

Чому допомога Україні допомагає всьому людству

Глобальна війна та її прояви Під час останньої Мюнхенської конференції з питань безпеки віцепрезидентка США Камала Гарріс і прем'єр Британії Ріші Сунак визнали, що війна путіна в Україні є глобальною "як з точки зору її впливу на продовольчу та енергетичну безпеку, так і з точки зору її наслідків для міжнародно визнаних норм"...

День Гідності й Свободи

З початком повномасштабної війни для нас кожен день є днем гідності й свободи. Пам'ятаю обидва Майдани. Зрозуміло, що другий – більше. І не через те, що він ближчий до наших днів у часовому вимірі...

Національний банк продовжує непохитно захищати фінансовий фронт

Щодо рішень Правління Нацбанку з монетарної політики – облікова ставка, інфляція, виклики й ризики, макроекономічний прогноз. Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних...

Раби не знають Незалежності

Що варто знати і пам'ятати про Українську Незалежність Історія проголошення незалежності Україною 31 рік тому настільки чиста й бездоганна з точки зору конституційного та міжнародного права, що вже за перший рік Незалежності України її визнали понад 130 держав світу...

#СвяткуватиТебеЗавжди

Часом важливі слова непросто промовити вголос. У вас бувало так? Збираєшся, плануєш, подумки вибудовуєш розмову, уявляєш її реакцію і....

Як перемагати Росію

Про досвід Ощадбанку, якому вдалося перемогти РФ у міжнародному арбітражі, здобувши рішення про виплату 1,3 мільярда доларів США компенсації за втрачені внаслідок окупації АР Крим активи плюс майже 100 тисяч доларів відсотків за кожен прострочений Росією день щодо виплат присудженої компенсації...