Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік
Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава.
Варто зазначити одразу – законопроект, поданий Урядом до Парламенту (N10000) , має суттєві недоліки. І "Розумна політика", повністю проаналізувавши кошторис, підготувала низку суттєвих зауважень та правок до нього.
І хоча профільний комітет з питань бюджету наші пропозиції не врахував, на всіх основних правках будемо обов'язково наголошувати у стінах Парламенту. І немає жодного значення, скільки для цього має працювати Рада – 12, 15, 20 годин чи більше. Упевнений, на вул. Грушевського народні депутати й так не особливо втомлюються.
Правки нашої команди можна поділити на 3 важливих блоки.
Перший – збільшення фінансування сектору безпеки та оборони. Ми пропонуємо додати на потреби ЗСУ 65,7 млрд грн, щоб фінальна цифра була доведена майже до 950 млрд грн.
Всі ці кошти повинні йти на закриття потреб нашої армії. Від виплат для захисників і до матеріально-технічного забезпечення підрозділів. Щоб не повторився цьогорічний сором, коли у лютому в Міноборони самовільно скасували виплати захисникам, аргументуючи це проханням самих солдатів та офіцерів. А потім нашій команді й іншим колегам довелось майже рік битися, щоб ці виплати врешті-решт були повернуті.
Ми також пропонуємо на 1,5 млрд грн збільшити фінансування ГУР. Структури, яка щодня доводить свою ефективність, знищуючи ворога. Додаткові гроші, а саме 5 млрд грн, пропонуємо перенаправити на розвиток оборонно-промислового комплексу, ще +1,2 млрд – на закупівлю військової техніки.
Усе це важливі норми, що суттєво посилять нашу обороноздатність: як на матеріально-технічному рівні, так і на морально-мотиваційному. Вибачте, але казки представників влади про те, що українці мають нести службу за шматок хліба, не витримують жодної критики. Кожен, хто воює і здобуває нашій країні перемогу, повинен отримувати гроші хоча б на тому рівні, який є сьогодні. Крапка.
Другий – збільшення соціальних виплат. Не може сьогодні прожитковий мінімум на дитину до 6 років бути на рівні 2,5 тисяч грн, як це пропонують в Уряді.
Таке враження, що міністри соціальної політики та фінансів давно не ходили по магазинах. Неможливо за ці гроші не те, щоб забезпечити дитину необхідним, її не можна навіть прогодувати. А з урахуванням тих тенденцій, які є сьогодні – зменшення народжуваності. Нам вкрай необхідно стимулювати українські сім'ї залишатися в країні та заводити дітей, щоб відновлювати нашу державу після перемоги.
Тому ми пропонуємо збільшити цю суму до 7 тисяч грн на місяць. Теж невеликі гроші, але в нинішніх умовах це точно краще, ніж пропонують урядовці. Аналогічне підвищення стосуватиметься й інших прожиткових мінімумів.
"Розумна політика" також пропонує збільшити на 7,1 млрд грн освітню субвенцію, + 3 млрд грн для місцевих громад на заходи з адаптації ВПО, + 5 млрд грн на субсидії з компенсації комуналки, + 6,2 млрд грн на медицину.
Окремо вимагаємо збільшити фінансування програм з облаштування укриттів, компенсацію громадам, компенсацію комунальних тарифів на теплову енергію – на 84,6 млрд грн.
Третій – підтримка українського бізнесу та економіки. Це основна рушійна сила для відновлення країни сьогодні та після перемоги.
Один із прикладів: ми пропонуємо направити 1,5 млрд грн на підтримку фермерів для закупівлі сільгосптехніки, + 200 млн грн на підтримку побудови житла у сільській місцевості, а також збільшення грантової програми для бізнесу.
Головне питання – звідки беруться всі ці кошти?
А все просто – з обрізання особистих інтересів влади. "Розумна політика" взяла ці цифри не зі стелі. Це наш реальний резерв, якщо обмежити "хотілки" Уряду та інших структур.
Ми пропонуємо повністю виключити виробництво серіалів, що дасть додатково 1,5 млрд грн до бюджету. Зменшити фінансування Держспецзв'язку на 18,5 млрд грн, СЗР – на 2 млрд грн, неефективний БЕБ на 1,2 млрд грн та інших силових структур на понад 13 млрд грн.
Ще 40 млрд грн, за розрахунками нашої команди, мають додатково потрапити до бюджету від діяльності Нацбанку.
Окремо необхідно прописати механізм зарахування коштів з дорожнього фонду на потреби армії, де 100% дорожнього фонду перераховуються на потреби Збройних Сил України з наступним розподілом по 50% на розвиток, закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання та на виплату грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань, утворених відповідно до законів.
Це мало б бути зроблено цього року, ми навіть реєстрували відповідний законопроект N9577, але його у монобільшості і керівництві Ради проігнорували.
Не менш важлива норма, яка має бути прописана у Бюджеті на 2024 рік, – збереження ПДФО у громадах на рівні 64%. З перших місяців вторгнення багато виїжджаю у відрядження країною, спілкуюся з людьми. Починаючи від прифронтових Запоріжжя чи Харкова, закінчуючи Чернівцями і Львовом, – всі наголошують на необхідності зберегти гроші у громадах. Це ті ресурси, які використовуються на поточне відновлення інфраструктури та будівництво нової.
Бюджет має відповідати вимогам воєнного часу. Максимум грошей на потреби ЗСУ, підтримку найменш захищених українців та стимулювання економіки. Без "Інгульця", "Великого Будівництва" за кілька десятків кілометрів від Бахмута та мільйонів на забаганки топ-чиновників.
Це наша позиція, яку поділяють мільйони українців. Невдовзі побачимо, чи поділяє її влада.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.