12 липня 2023, 17:16

Конфлікт інтересів. Уроки військового часу.

З початку війни, я бачив багато застосувань комерційних технологій та практик в військовій сфері. Першим, авжеж, спливає на думку приклади використання комерційних цивільних дронів з метою розвідки, або проектного підходу з цивільної ІТ до розробки військового програмного забезпечення.

Але поле того, що може військо запозичити в приватного бізнесу, на мою думку, є майже безмежним.

Сьогодні згадав один цікавий урок з того часу, коли тільки навчався керувати підприємством. Урок про етику. Ним і поділюся.

Можливо дещо контрінтуїтивно, але під фразою "конфлікт інтересів" розуміють не конфлікт інтересів двох людей, підприємств чи інших суб'єктів, а конфлікт двох ролей всередині однієї людини.

Уявимо, що я генеральний директор власної фірми і батько молодого юриста. Як батьку, мені важливо, щоб син здобув досвід і не потрапив в проблеми, тому посада головного юриста в офісі нашої компанії виглядає спокусливим рішенням. Проте, як генеральний директор, я зацікавлений в тому, щоб юридичний відділ компанії очолював фахівець з відповідним досвідом, якого просто не може бути в людини, яка щойно здобула освіту.

В даному випадку, єдине що справді має значення, це те, хто робить рішення. Точніше, в якій ролі я знаходжусь, коли роблю рішення, в ролі батька чи генерального директора. В випадку власного бізнесу, дякуючи свободі підприємництва, я можу вчиняти як мені заманеться, але у випадку управлінні по найму чи в державному секторі, конфлікту інтересів уникають, вимагають декларувати його та карають за деякі дії з ним пов'язані.

Повномасштабне вторгнення зробило сотні тисяч цивільних людей військовими в одну ніч. Авжеж, виникали різні ситуації і на багато питань не було ані відповіді, ані часу її шукати. Але війна триває 15 місяців, і відверто, пора вже розплутувати зав'язані в поспіху вузли.

Медійні представники сектору безпеки та оборони – це не погано. Вони люди. Часто, вони вирішують проблеми своїх підрозділів завдяки зв'язкам чи репутації. І крім певних (доволі ліберальних) законних обмежень, нічого, що забороняло медійні прояви військового немає.

Але виникає питання ролі. І відповідь на це питання є критичним для подальшої оцінки етичності та доцільності вчинків. Коли ти даєш інтерв'ю, робиш прогнози, демонструєш територіальні здобутки чи викладаєш в мережу службові документи. Ти робиш це як військовий, чи як блогер, як селебріті? І чи немає між твоїми військовими та медійними інтересами конфлікту?

Адже чи є зараз, коли виживання України як держави під загрозою, щось важливіше, за військові інтереси?

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чудовий український міністр. Чудовий український СЕО.

Темпу змін, який є в Україні – немає ніде в світі. Динаміка ротації людей висока як в приватному так і в державному секторі. Люди, які приходять на посади або беруть відповідальність – нові лідери або гравці з досвідом...

Розбита колона в Курську і чому НАТО має вчитись на нашій війні?

Декілька днів тому Сили оборони нанесли серьозного враження по колоні ЗС РФ, мережу облетіли фотографії вантажівок з трупами росіян. Російські воєнкори закликали розстрілювати винних...

Мідні труби українських спецслужб

Мені шкода і соромно, що на третій рік повномасштабної війни це неочевидно: Не можна хвалити спецслужби за успішні операції, називаючи конкретну службу та департамент...

Як не отруїтись

Одного разу я бачив, як людину шпиталізували з дуже і дуже сильним харчовим отруєнням. Чоловік середніх років був критично зневоднений, осунувся і був слабким...

Радянська американська зброя

NYT випустили статтю про FrankenSAMs, комплекси-"франкенштейни" на службі української ППО. В ній розповідається про те, як на пускові установки радянського виробництва ставлять американські ракети, або з американськими комплексами використовують радянські радари...

Конфлікт інтересів. Уроки військового часу.

З початку війни, я бачив багато застосувань комерційних технологій та практик в військовій сфері. Першим, авжеж, спливає на думку приклади використання комерційних цивільних дронів з метою розвідки, або проектного підходу з цивільної ІТ до розробки військового програмного забезпечення...