11 серпня 2024, 23:11

Розбита колона в Курську і чому НАТО має вчитись на нашій війні?

Декілька днів тому Сили оборони нанесли серьозного враження по колоні ЗС РФ, мережу облетіли фотографії вантажівок з трупами росіян. Російські воєнкори закликали розстрілювати винних.

У випадку росіян, є багато причин, чому техніка рухалась саме колонами, більшість з них ті самі, які висвітлюються в геніальному серіалі НВО "Чорнобиль".

Але як людина, яка "налітала" вже не одну сотню годин на різноманітній взаємодії з військовими ЗС країн НАТО, ризику припустити: уявимо що НАТО вступає у війну? Побачимо те саме. Принаймні на перших етапах.

І проблема тут – доктринальна, точніше STANAGова.

Доктрина ведення бойових дій НАТО великою мірою сформована під впливом GWOT, "Глобальної війни з тероризмом", яку США і союзники вели протягом 20 років.

У випадку антитерористичних дій, засідка – одна з найбільш небезпечних тактик доступних супротивнику.

Супротивник – інсургент. Не дуже добре тренований, відверто погано оснащений місцевий житель або "сусід", який не має шансів в загальновійськовому бою. Але може мінувати шляхи руху колон, короткочасно концентрувати вогонь наносячи втрат і відступати зрозумілими тільки місцевим стежками (та розчинятись в місцевості) до прибуття QRF (сил швидкого реагування) або відновлення C&C (командування та контролю) силами безпеки колони, які ламають тактичну перевагу вогнем на пригнічення, а потім маневрують і знищують інсургентів.

Коротше кажучи: НАТО звикли до того, що найбільша небезпека – не РСЗВ, стволка чи рой (або карусель) дронів, а засідка із саморобною вибухівкою та стрілковим озброєнням.

В звичних для них умовах колони – НАЙАДЕКВАТНІШЕ РІШЕННЯ, адже озброєння ББМ машин у колоні та стрілецька зброя супроводжуючої піхоти – класна демотивація від засідки, рівно як і термінали виклику авіації в Joint Terminal Attack Controller (JTAC), корегувальників авіації.

Але в умовах повномасштабної війни (що важливо з званим NPС, near-peer competitor),колони – це просто групові мішені.

І цей приклад показує не тільки потребу в актуалізації доктрин або SOPів НАТО, але й відмінність між сучасною повномасштабною війною та війнами другої половини ХХ та початку ХХІ сторіччя.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Розбита колона в Курську і чому НАТО має вчитись на нашій війні?

Декілька днів тому Сили оборони нанесли серьозного враження по колоні ЗС РФ, мережу облетіли фотографії вантажівок з трупами росіян. Російські воєнкори закликали розстрілювати винних...

Мідні труби українських спецслужб

Мені шкода і соромно, що на третій рік повномасштабної війни це неочевидно: Не можна хвалити спецслужби за успішні операції, називаючи конкретну службу та департамент...

Як не отруїтись

Одного разу я бачив, як людину шпиталізували з дуже і дуже сильним харчовим отруєнням. Чоловік середніх років був критично зневоднений, осунувся і був слабким...

Радянська американська зброя

NYT випустили статтю про FrankenSAMs, комплекси-"франкенштейни" на службі української ППО. В ній розповідається про те, як на пускові установки радянського виробництва ставлять американські ракети, або з американськими комплексами використовують радянські радари...

Конфлікт інтересів. Уроки військового часу.

З початку війни, я бачив багато застосувань комерційних технологій та практик в військовій сфері. Першим, авжеж, спливає на думку приклади використання комерційних цивільних дронів з метою розвідки, або проектного підходу з цивільної ІТ до розробки військового програмного забезпечення...

Великий обмін. Що українці привезуть з Європи додому

Історії відома подія, яку зараз прийнято називати "Великий обмін" або "Колумбів обмін". Цей термін вперше з'явився в роботі науковця Альфреда Кросбі, який у другій половині ХХ сторіччя писав про екологічну історію...