29 жовтня 2023, 16:18

Радянська американська зброя

NYT випустили статтю про FrankenSAMs, комплекси-"франкенштейни" на службі української ППО.

В ній розповідається про те, як на пускові установки радянського виробництва ставлять американські ракети, або з американськими комплексами використовують радянські радари.



Цікаво розповісти вам, що попри те, що СССР та США – різні полюси холодної війни, деяка зброя в них не просто схожа, а однакова.

Справа в тому, що США вкладали космічні кошти в R&D, розробку нових зразків озброєння. Радянський бюджет розробки – теж не три копійки, але великою мірою радянські керівники робили ставку не на власну розробку, а на те, щоб вкрасти американське.

Перші значні, хоча й ще не конвейерні кейси – з 1940х та 1950х. В 1949 відбулось предствлення радянського літака ТУ-4, який насправді є копією Boeing B-29 Superfortress.

А 1953 року в тюрмі Сінг-Сінг, що у штаті Нью-Йорк було страчено подружжя Розенбергів. Вирок винесли за промисловий шпіонаж на користь СРСР, внаслідок чого до совєтов потрапили креслення радарів, сонарів та зразків ядерної зброї.


Пізніше програма набула більших масштабів: ГРУ агрегував запити від ВПК та цивільних міністерств, друкуючи "каталог", який розповсюджувався по резидентурах за кордоном. Офіцери розуміли, в яких технологіях є потреба та мали орієнтовний бюджет, в який мали вписатись при проведення операцій з вкрадання технології: підкупаючи агентів, замовляючи технічні засоби тощо.

Американці, хоча й робили ставку на конкуренцію виробників та власний R&D, теж не цурались нарізати розвідці задач у сфері технологій. Наприклад, стелс-літак F-117 Nighthawk – це результат обізнаності американців про характеристики радянських радарів.

Не знаю, чи фігурували в шпіонажі конкретні американські та радянські протиповітряні засоби, які нині Україна застосовує для захисту неба, але це, як бачите, цілком можливо.

Наостанок скажу, що практика запозичення технології в ворога – чудова ідея, особливо за умови спроможності швидко налагодити виробництво. Цікаво було б побачити "Ланцети" та "Орлан-10" в небі курсом на північ та схід.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Два спостереження року 2024

Головні спостереження року такі. Перше: непомітність добрих вчинків Цей рік показав, наскільки легко не помітити речі, які мали б бути очевидними...

Чудовий український міністр. Чудовий український СЕО.

Темпу змін, який є в Україні – немає ніде в світі. Динаміка ротації людей висока як в приватному так і в державному секторі. Люди, які приходять на посади або беруть відповідальність – нові лідери або гравці з досвідом...

Розбита колона в Курську і чому НАТО має вчитись на нашій війні?

Декілька днів тому Сили оборони нанесли серьозного враження по колоні ЗС РФ, мережу облетіли фотографії вантажівок з трупами росіян. Російські воєнкори закликали розстрілювати винних...

Мідні труби українських спецслужб

Мені шкода і соромно, що на третій рік повномасштабної війни це неочевидно: Не можна хвалити спецслужби за успішні операції, називаючи конкретну службу та департамент...

Як не отруїтись

Одного разу я бачив, як людину шпиталізували з дуже і дуже сильним харчовим отруєнням. Чоловік середніх років був критично зневоднений, осунувся і був слабким...

Радянська американська зброя

NYT випустили статтю про FrankenSAMs, комплекси-"франкенштейни" на службі української ППО. В ній розповідається про те, як на пускові установки радянського виробництва ставлять американські ракети, або з американськими комплексами використовують радянські радари...