Як працює система стримувань і противаг
Нагадаю.
В звичайних умовах багато питань "знімаються" завдяки балансуванню між трьома гілками влади.
Законодавчої, виконавчої, судової + окремим функціоналом президента країни.
Перформанс попереднього парламенту і президента був такий, що в 2019 році ми обрали нового президента. І новий парламент з монобільшістю (вперше в історії).
При цьому – монобільшість сформувала новостворена партія, обʼєднана виключно особистістю її засновника. Відповідно, ця партія не мала і не могла мати відповідної політичної традиції, процедур, розвинених груп внутрішнього впливу.
Цей setting, неможливо ігнорувати, відхрещуватись від нього, намагатись змінити його в міжвиборчий період. Влада і відповідальність була сконцентрована так, як ви проголосували.
Залучити "четверту гілку" ззовні для гарантії балансу, наприклад Уряд дружньої іноземної країни, в межах чинної Конституції – неможливо.
І ще. Незалежність окремих органів – важлива. Важлива і підзвітність. В нормальній системі органи можуть залишатись незалежними, залишаючись підзвітними.
Це і здобувається завдяки балансуванню гілок влади. Наприклад прокуратура замикається на ПУ, НАБУ на КМУ. ПУ обирають окремо, КМУ формують за коаліційною угодою в парламенті.
Велика кількість наших проблем (і, в першу чергу страхів) повʼязана з тим, що я описав вище. Скочуванням до авторитаризму буде здаватись як саме скочування до авторитаризму, так і exercising power = виконання повноважень. Така особливість поточного політичного контексту, такі його ризики.
Останнє. Цей пост не варто вважати підтримкою 12414, це не вона. В питанні 12414 мені настільки не подобається форма. Цього достатньо щоб не починати розмову про сутність.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.