Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Депутати знову ''по бєспрєдєлу'' пхають аудитора НАБУ

14 травня 2018, 14:07

Не пройшло і тижня після публікації списку кандидатів на посаду аудитора НАБУ від Верховної Ради, як депутати хочуть провести голосування в Раді з порушенням усіх процедур.

Це вчетверте депутати спробують обрати аудитора НАБУ від парламенту і знову в обхід затвердженого самою ж Верховною Радою порядку. Ми вже спостерігали ці потуги, коли в зал виносили на голосування кишенькового "лижного інструктора" Найджела Брауна. Тепер, схоже, ситуація повторюється.

У найближчу середу, 16 травня, на засіданні Антикорупційного комітету за вже відпрацьованим сценарієм депутато-тітушки вимагатимуть розглянути "питання щодо затвердження" аудитора НАБУ. Це незважаючи на те, що комітет місяць тому сам затвердив положення про конкурс на посаду аудитора НАБУ, яке вимагає спершу громадського обговорення поданих кандидатур, а потім – співбесід із кандитатами.

У ситуативній "коаліції" БПП, Народного Фронту і Опозиційного блоку в комітеті вистачить голосів для того, щоб порушити процедуру і протягти всі потрібні рішення. Таке вже відбувалося під час попередніх спроб провести "ручного" аудитора, коли до Антикорупційного комітету швиденько включили додаткових трьох депутатів від БПП, щоб мати у ньому контрольовану більшість.

Маючи рішення комітету не проводити співбесіди та громадське обговорення, а іншими словами – чхаючи на свою власну затверджену процедуру обрання, нардепи отримають підстави для розгляду кандидатури аудитора НАБУ від парламенту вже у четвер 17 травня.

Це буде навіть легше "провести" через зал "пакетом" із обранням членів до ЦВК, оскільки більшість кадрових питань, такі як обрання голови Нацбанку, Рахункової палати та Омбудсмена парламент уже вирішив. Влада хоче використати останню можливість протягти аудитора у режимі "договорняка" – одночасно "узгоджених всіма політичними силами" членів ЦВК та аудитора НАБУ.

Затвердження аудитора всупереч визначеній процедурі ставить під сумнів весь результат аудиту. Мало того, повноваження незаконно призначеного аудитора можна легко оскаржити в суді, а разом із цим – і весь висновок аудиту. Уже є прецеденти, коли рішення визнавали незаконним через порушення процедури ухвалення.

Тим не менше, українські парламентарі, незважаючи на правила і процедури дуже поспішають. Маючи комісію для аудита НАБУ з контрольованих осіб у травні, уже за літо можна отримати негативний аудит та виносити в зал питання про зняття директора НАБУ, як тільки Верховна Рада прийде з канікул у вересні. Щоб зняти Ситника вже осінню, депутати знову готові іти напролом.

Нагадаю, що НАБУ вперше проходитиме зовнішній аудит за три роки роботи. Його результат зможе стати єдиною законною підставою для влади позбутися ненависного їм директора бюро Артема Ситника, який уже встиг відкрити кримінальні провадження на депутатів з майже усіх політичних сил в країні.

Аудит має проводити комісія зі складу трьох осіб, по одному з яких призначають Президент, Верховна Рада та Кабінет Міністрів України.

Закон вимагає, щоб ці люди мали значний досвіди роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, судах за кордоном чи міжнародних організаціях, а також бездоганну ділову репутацію. Здоровий глузд вимагає, щоб ці люди безпосередньо знали, як працюють правоохоронні органи і загалом верховенство права у цивілізованих країнах. На жаль, серед колишніх українських правоохоронців таких людей немає.

Раніше за своєю квотою Уряд обрав аудитором українського правозахисника Михайла Буроменського, відхиливши кандидатуру пропонованого представництвом ЄС в Україні Джованні Кесслера – генерального директора Європейського управління боротьби з шахрайством.

Що стосується парламентської квоти, то раніше депутати не знайшли 226 голосів на затверджену антикорупційним комітетом кандидатуру американського аудитора, заступника головного інспектора США Роберта Сторча, який, між іншим, робив аудит ФБР.

Так само оскільки аудит правоохоронного органу буде проводитися в Україні вперше, аудитори мають не просто оцінити перші роки роботи НАБУ. Вони повинні розробити методологію, закласти найвищі стандарти проведення такої оцінки та розробити механізми проведення аудиту – так, щоб його результати ніхто не міг викривити, скасувати або використати для політичної розправи над антикорупційним органом, який уже стави токсичним для багатьох політичних партій.

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Індра _ 21.05.2018 23:01
IP: 91.235.71.---
і ще зауваження до вашого виступу на ARES.TV 18.05.2018 Шабунин: Порошенко доигрался... Ви кажете, що стряпчі (по сучасному – прокурори) в команді Холодницького повинні ходити до нього аби він ставив печатку на справі. З минулого року указом Презудента України печатки в Україні скасовані. Їх подальше використання – це порушення Закону і за це має бути відповіальність (принаймні, адміністративна). Треба жити за законами, чи не так?
Індра _ 21.05.2018 22:57
IP: 91.235.71.---
аудит правоохоронного органу буде проводитися в Україні вперше ---- ви пишете не українською мовою, а сталінкою. В українській мові немає дієслів зворотної дії за оначенням; проводитися = проводити себе. Правильно так: аудит правоохоронного органу буду проводити в Україні вперше.
Індра _ 21.05.2018 22:49
IP: 91.235.71.---
Щойно прослухав ARES.TV 18.05.2018 Шабунин: Порошенко доигрался... Пане авторе, ви весь час кажете про переписку Онищенко. Переписка – це переписування тексту з одного аркуша паперу на іншій. У випадку з Онищенко – то є листування. Ще раз, прошу запам'ятати: листування.
Н.Ф. Пулярус _ 15.05.2018 01:27
IP: 193.0.218.---
Гра "Знайди в коментах мінстецівських тролів".
Оксана Власенко _ 14.05.2018 20:13
IP: 104.155.13.---
Антикоррупционерам какого аудитора не предложи все им не нравится. Хватит уже избегать этой ответственности, если Бюро действительно честно и в рамках закона работало, так значит любой аудит ничего противозаконного там не найдет, а если скелеты в шкафу есть. значит и будет ответственность
Богдана Тимощук _ 14.05.2018 16:13
IP: 31.41.71.---
ви вже Марту Борщ рекомендували,як чесну і незаангажовану. А вона взяла і до Онищенка в адвокати переметнулась) після цього якось з недовірою ставишся до рекомендацій "антикорупціонерів"
polpot tavriheski _ 14.05.2018 15:58
IP: 35.187.75.---
Шабунина боты уже называли тут грантожером а квартиру лещенка вспоминали...а говорили что Шабунин все украл в Украине...ну и славненько...все как по методичке
Андрей Владимирович Чернов _ 14.05.2018 15:29
IP: 104.155.13.---
хто про що а боти про гранти. Ви їх видаєте, чи що? Чому вас так непокоять гроші платників податків США, а платників податків в Україні зовсім вас обходять? Чи може ви похвалитесь своїми негативними коментарями до відвертих корупційних злочинів наших можновладців? Але ж ні, міл*ярди Насірова вас обходять стороною, зате всі разом по мілйонному разі "квартиру Лещенка" крутите.
Evgeniy Stolyarenko _ 14.05.2018 15:23
IP: 46.118.35.---
антикоррупцонеры боятся, что этот самый аудитор проверит куда ушли столь немалые вложенные суммы на содержание НАБУ, да и гранты под угрозой, если найдет, что НАБУ используют как инструмент в бизнес-интересах...
Віктор Володимирович _ 14.05.2018 14:53
IP: 35.196.101.---
грантожер Шабунін,який ухиляється від захисту батьківщини,боїться що прийде фаховий аудитор і перевірить діяльність "священної корови" зрадофілів-набу.І виявиться що ця шарашкіна контора абсолютно бездарна та некомпетентна.
Сергій Кириченко _ 14.05.2018 14:20
IP: 35.205.37.---
То, будь ласка, давайте щось зробимо з цього приводу
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter