Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Сексизм та трохи жорстокості

08 березня 2017, 22:11#WomenNeedMore #розбитиСклянуСтелю

Я досить довгий час не говорила про права жінок та про сексизм у політиці. Не говорила цілеспрямовано, бо вважала чомусь, що маю зайнятися спершу "серйозною" реформою у парламенті, говорити про "глобальні" теми, і не хотіла чомусь, щоб мене знали, як жінку, яка говорить про права жінок та дискримінацію.

...Наче проблема прав жінок – тема не досить глобальна!

Через бажання грати по правилам, що встановлені чоловіками, через власні упередження, та, очевидно, комплекси, я довго не говорила про болючі й важливі теми прав жінок, їх не допуску до прийняття рішень у державі.


- – -

Жінки складають майже 54% населення нашої держави, а у Парламенті їх лише – 12%, на державній службі в Україні вони дуже рідко займають керівні посади, ще рідше – якщо вони молодші за 40 років.

У нашій політиці та державному управлінні жінки стикаються навіть не із "скляною стелею", а зі скляним надміцним броньованим потрійним склом, звуконепроникним та затемненим.


І сьогодні я хочу поговорити про сексизм, про жорстокість, про приниження жінок і про те, як це змінити, як #розбитиСклянуСтелю та зруйнувати власні бар'єри всередині самих себе.

У 2017 році зі 195 незалежних країн світу, лише 10 країн – очолюють жінки. Лише 9 жінок у світі на даний момент очолюють уряди своїх країн. Як це може бути? У бізнес-світі, до речі, статистика ще гірша: серед СЕО чи головних директорі найбільших 500 компаній світу лише – 4 відсотки жінок. Катастрофічно мало, ні? Світом досі правлять чоловіки, і так, вони явно роблять це не дуже добре.

Мені дуже пощастило зустріти у своєму житті чудових, неймовірних, успішних та щасливих жінок, і ще більша честь бути з багатьма з них поруч у переліку 100 успішних жінок України журналу "Новое время", але їх всього лише 10-12% відсотків у великій політиці та державному управлінні країни!

Не говорячи про це, та замовчуючи проблеми, з якими стикаються більшість жінок, ми самі дозволяємо обмежувати себе у політичних правах, у посадах, у призначеннях, у доступі до економічних та фінансових ресурсів. Ми часто приймаємо стан речей, що склався, як нормальний, і не хочемо навіть говорити про "жіночі питання" та "сексизм".

Але часи змінюються – і парадокс, що змінити ситуацію можуть лише самі ж жінки.

Ще 40 років тому в середини Європи у регіонах Швейцарії жінки все ще не мали права голосувати. Тільки тому, що вони жінки. В Україні жінки отримали право голосувати рівно 99 років назад. У 2017 жінки все ще отримують в середньому на 30% менше оплати своєї праці, ніж чоловіки – за ту саму роботу на тих і самих посадах! Успішні жінки всюди стикаються з дискримінацією в питаннях своєї статті.

Для мене особисто, робота у Верховній Раді стала – найгіршою роботою у житті з точки зору психологічного комфорту роботи, поваги до жінки та рівноправного ставлення до мене.

Але я зі здивуванням дізналася, що це не особливість нашої політики чи радянський рудимент – з точно ж такими самими проблемами стикаються всі жінки-політики та жінки державні службовці у всьому світі.

Останній звіт Міжпарламентського союзу від жовтня 2016 року, який досліджує сексизм та жорстокість проти жінок у політиці, написаний на основі аналізу даних від жінок-парламентаріїв з 39 країн світу, з різних континентів, з різних культурних та економічних середовищ.

Результати дослідження приголомшують:

* Майже 82% опитаних жінок зізналися, що постійно ставали об'єктами психологічної жорстокості, 65,5% – постійно стикалися з сексиськими коментарями та образливими висловлюваннями, часто публічними, і майже завжди від своїх колег-чоловіків, при чому як з інших партій, так і з власних фракцій.

У Верховній Раді першим моїм культурним шоком був почутий від колеги з Радикальної партії, пана Мосійчука, грубий мат по відношенню до молодої жінки-парламентаря з іншої фракції, коли вона підійшла задати запитання. Більше це мене не дивує.

* За Звітом, 44% опитаних жінок у Парламенті – отримували погрози вбивством, погрози зґвалтування, фізичної розправи, побиття... Це майже кожна друга жінка-політик, тоді як частка чоловіків, яка отримує погрози, в рази менша.

Одна жінка-парламентар з країни у Європі розказує, що протягом 4 років отримала більше 500 повідомлень у твіттері – погроз зґвалтування. Нерідкими є також погрози викрадення та вбивства дітей.

Рік назад для мене було моральним шоком отримати погрози у твіттері від власника твіттер-еккаунту, який "збирає гроші на моє вбивство" та знаходиться наче б то у Кіровограді. Твітер еккаунт закликає здавати гроші, слідкує за моїми ініціативами та пише образливі коментарі. Це й досі продовжується.

Як виявилося, це не рідке явище для моїх колег у парламенті та на керівних посадах на державній службі.


* Кожна 5-та жінка-парламентар за дослідженням ставала об'єктом не лише психологічного, але фізичного насильства, її штовхали, кидали в неї різними предметам, били. Одна жінка пригадує, як колега по партій вдарив її кулаком в око, інша – як спікер її парламенту дав їй ляпаса у своєму кабінеті. У Верховній Раді – була скляна пляшка. При цьому після інцидентів частою є риторика від інших чоловіків на кшталт "сама винна" та "сама напросилася".

* Жінки зазнають приниження, психоголічного тиску та жорстокого поводження і в інтернет-просторі – вони отримують в декілька разів більше образливих коментів, погроз та матів, ніж чоловіки.

При цьому, якщо жінка у парламенті знаходиться в опозиції – то все вище зазначене помножується у кількості. Ще один "обтяжливий" фактор для жінки – молодість – дослідження показують, що погрози, приниження та сексиські ремарки помножуються в двічі для жінок до 40 років. Тоді коментарі а-ля "вона переспала з босом" є звичайною практикою, навіть,якщо бос – теж жінка (як наприклад, у моїй партії). "Проститутка" та інші синоніми – взагалі звичний коментар.

Парламентар з Північної Америки зауважує: "Вони (чоловіки) говорять про твоє тіло, (форми, твій одяг), щоб поставити тебе "на місце" та довести, що вони не сприймають тебе серйозно".

Відповідно до дослідження, чоловіки вважають абсолютно нормальним робити сексиські ремарки по відношенню до жінки на роботі. Одна жінка з європейської країни (!) згадує про коментар на кшталт "ти була б кращою у порнофільмі".

Тиждень тому – у Європейському парламенті євродепутат від Польші – такий собі галантний пан у краватці-метелик, упевнено сказав з трибуни Європейського парламенту наступне: "Жінки, звісно, мусять отримувати менше грошей, бо вони слабші, менші та менш розумні".

Успішних жінок-управлінців чоловіки-колеги часто називають "поганою матір'ю" та "занадто агресивною", а якщо вона поводиться з чоловіком, як рівна, – " лесбіянкою".

* Жінки з Африки, Азії, Європи та Близького Сходу всі говорять про те, що регулярно отримують фото та принизливі карікатури про себе – то повністю оголеними, то у вигляді порнозірок.

У Верховній Раді захисник корів та села пан Ляшко назвав жінку Віце-спікера "конотопською відьмою", а іншу жінку – лідера опозиційної фракції "облізлою лисицею".

Щодо жодного з цих інцидентів не зібрався Регламентний комітет парламенту, Ляшко не був покараний, жодна образа не був зупинена чи засуджена чоловіками у парламенті, а це означає, що, очевидно, ці образи будуть повторюватися та ставати агресивнішими, бо жорстокість та піар постійно потребують збільшення градусу.

- – -

У політиці ми в принципі забули слова "толерантність" та "взаємоповага" – і у дебатах, і в ефірах, і у фб, і у Верховній Раді.

І дуже небагато політиків-жінок відверто говорять про ці проблеми, а ще менше політиків-чоловіків готові засудити своїх колег за відвертий сексизм, хамство та приниження жінки, або елементарно стати прикладом наслідування для інших своїх колег щодо толерантної поведінки та поваги до жінки у політиці.


І при цьому, не забувайте, що кількість жінок все ще надзвичайно мала в органах влади в Україні.

Нещодавно я спілкувалася з колегами-парламентаріями з Польші, Боснії та Герцоговини, Колумбії, Танзанії, Тунісу та Панафриканського Союзу. Для мене став неприємним відкриттям той факт, що у всіх цих країнах відсоток жінок у парламенті та на керівних посадах більший, ніж в Україні!

В Гватемалі це 13%, у Колумбіі – 18,7%, в Тунісі – 31%.Ми ж на 145 місті по представництву жінок в органах влади з 190 країн світу!

Українські жінки активніше представлені у своїх районних та міських радах, але вже в обласних радах країни їх катастрофічно мало! Середня цифра по представництву жінок в обласних радах країни – від 10% до 20%. Найгірша область, де жінок менше 10% – Одеська область, а найкраща – де жінок біля 30% – Хмельницька.

Що ж робити? Як розбивати цю скляну стелю та як боротися із сексизмом, жорстокістю, приниженням, упередженнями, погрозами, насильством?

- – -

...Коли Лейму Гбові – жінку, яка почала протестний рух, що скинув ліберійського диктатора та стала Нобелівським лауреатом миру, запитали: "Що треба, щоб зробити цей світ кращим?", вона відповіла: "Більше жінок у владі".

І я абсолютно упевнена у цьому після 3 років роботи в Парламенті. Для цього нам з вами доведеться говорити на болючі теми, доведеться підтримувати одна одну, доведеться бути активнішими в 10 разів, ніж чоловіки, доведеться навчитися захищати себе і доведеться зібратися із силами й #РозбитиСклянуСтелю.

Лише ми самі можемо побороти ці проблеми та наші внутрішні бар'єри й упередження.

Загрузка...
Коментарі — 24
Павло Лук'янчук _ 11.03.2017 15:04
IP: 46.219.254.---
Бред. Причем полный.
1. Если вакансия называется "инженер 1 категории" то зарплата платится как инженеру 1 категории – независимо, женщина это или мужчина.
2. Большинство женщин сами норовят спрятаться за "спонсора", который работает, – и ездить по бутикам выбирать наряды в перерывах между спортзалом и парикмахерской – кто им доктор?
У автора то ли грант нужно отрабатывать то ли комплексы личного характера.
wed _ 10.03.2017 21:32
IP: 35.187.35.---
Михаил Калужинов:
В статье куча сексистских штампов по отношению к мужчинам...
+1

Dmitriy Mykhailychenko:
Дети составляют % населения, а в Раде их...%, инвалиды составляют % населения, а в Раде их...%, блондины составляют % населения, а в Раде их...%, слесари составляют % населения, а в Раде их...%

Давайте Раду по квотам поделим – столько-то слесарям, столько-то брюнетам, столько-то жителям многоэтажек, и выбирать только из них по жребию.
хороші приклади...
легко побачити, як "квотність" чи орієнтація на % доводить до абсурду... коли більш компетентні (чи більш популярні) люди будуть дискримінуватися для фіктивного %

З.І. чоловіки готові йти на більші ризики чи жертви заради успіхів – це природньо, така їх роль весь час існування людства (та навіть ширше),
тому % чоловіків у владі в здоровому сусп-ві завжди буде вищим, ніж % жінок...
Yuriy Vologjaninov _ 09.03.2017 14:22
IP: 109.95.50.---
Данте:
"Ты видишь, что дурное управленье
Виной тому, что мир такой плохой"

Как и во времена Данте, сегодня "дурное управленье" от того, что, во многих странах, энергию народов направляет не власть разума, а власть силы и денег...
Об этом, подробно, в нижеприведенной публикации.

Уважаемая Алёна, Вы умны, красивы и молоды.
Словами Бориса Пастернака, желаю Вам и каждой женщине, оставаться той, чей "прелести секрет разгадке жизни равносилен"

Юрий Вологжанинов,
киевлянин, доктор физико-математических наук,
автор публикации "Предназначение человечества и его реализация"
blogs.lb.ua/yuriy_vologzhaninov/318291_prednaznachenie_chelovechestva.html
lohik _ 09.03.2017 11:46
IP: 46.133.72.---
Олекса Олійник: Ви, часом, не мусульманин?...
І коли Адам постійно п,яний ходить і іі дубасить також бути йому в цьому помічницею?...
Олекса Олійник _ 09.03.2017 10:44
IP: 146.148.121.---
Бог створив жінку як ПОМІЧНИЦЮ Адаму. Саме така її повинна бути роь в сім'ї і суспільстві. І нічого принизливого в цьому нема. Однак жінки-безбожниці не знають цієї істини і лізуть в середовище, яке є для них агресивним, де нема для них Божого благословіння. Займіть місце, визначене для вас Богом, і буде вам щастя.
Олекса Олійник _ 09.03.2017 10:42
IP: 104.199.98.---
Бог створив жінку як ПОМІЧНИЦЮ Адаму. Саме така її повинна бути роь в сім'ї і суспільстві. І нічого принизливого в цьому нема. Однак жінки-безбожниці не знають цієї істини і лізуть в середовище, яке є для них агресивним, де нема для них Божого благословіння. Займіть місце, визначене для вас Богом, і буде вам щастя.
lohik _ 09.03.2017 10:36
IP: 46.133.246.---
Є поговірка, що чоловік у хаті тримає один кут, а жінка три кути...А ще чоловіки забувають, що іх також родила жінка...Єдина перевага чоловіка, що має більшу фізичну силу і може відлупцювати жінку...А ще завести коханку, бо із-за більшоі смертності чоловіків іх на всіх жінок не вистачає...У всіх решта випадків чоловіки – це слабьій пол...
Andrey Kononenko _ 09.03.2017 10:27
IP: 188.163.73.---
Petro Prigoda:
Andrey Kononenko:
Petro Prigoda:
Петро, теперь вы тоже агитируете за евроинтеграцию? Действительно, к тому, что сделали в Исландии, Украине стоит стремиться.
Зачем нам эти европейские "ценности": По данным Евростата, во всех странах ЕС мужчины зарабатывают больше.

У нас еще при коммунистах женщины зарабатывали наравне с мужчинами.
Формально. Но поскольку на должности с высокой зарплатой женщин не брали, то средняя зарплата женщин была ниже.
lohik _ 09.03.2017 10:06
IP: 46.133.136.---
Анекдот. Розмовляють дві подруги... " – Ти могла би вийти заміж за радикала?...- Заради чого чого?"...
Andrey Kononenko _ 09.03.2017 09:48
IP: 188.163.73.---
Petro Prigoda:
Петро, теперь вы тоже агитируете за евроинтеграцию? Действительно, к тому, что сделали в Исландии, Украине стоит стремиться.
Anatol Zubenko _ 09.03.2017 08:57
IP: 94.153.158.---
:
18 февраля 2014 года, в дни расстрела Евромайдана девушка выбирала себе Анастасия Деева "такое милое", а точнее – чехол для iPhone 5 "розового оттенка и с романтическим рисунком".
А через 2 роки не знайшлось серед Генералів кращої кандидатури в заступники Авакову, ніж Ню модель.
Это потому, что ни у кого не было десятилетнего стажа работы с милицией!
mihaylenco _ 09.03.2017 08:49
IP: 93.170.64.---
Микола Пазюк
херню понаписувала, мадам!

Моя думка приблизно така ж. Незаперечно, гендерні проблеми існують. Але вони не стоять настільки гостро, як необхідність біологічного виживання для 50% населення, чи соціальна нерівність для 90%.

Коли ж мова заходить про виборні посади, то тут взагалі не повинно стояти питання про стать. Досить того, що закон не встановлює якісь квоти.
Anatol Zubenko _ 09.03.2017 08:33
IP: 104.199.98.---
Неравенство полов исходит из их неодинакового анатомического строения, и от этого никуда не деться, вот если бы мужчины рожали так же как женщины, тогда да, можно говорить о каком -то неравенстве, а так очередной высер к 8 -му марта...
arhetip001 _ 09.03.2017 01:33
IP: 188.163.9.---
arhetip001:
сорри, даже меньше 2%
arhetip001 _ 09.03.2017 01:31
IP: 188.163.9.---
arhetip001:
сорри, меньше 2%
arhetip001 _ 09.03.2017 01:30
IP: 188.163.9.---
arhetip001:
сорри, меньше 2%
arhetip001 _ 09.03.2017 01:28
IP: 188.163.9.---
а ещё среди 1500 людей, приговорённых судами и отбывающих в Украине пожизненное заключение, всего лишь 25 женщин. это вообще меньше 7% -- просто вопиющая дискриминация!
Dmitriy Mykhailychenko _ 09.03.2017 00:58
IP: 35.187.26.---
Дети составляют % населения, а в Раде их...%, инвалиды составляют % населения, а в Раде их...%, блондины составляют % населения, а в Раде их...%, слесари составляют % населения, а в Раде их...%

Давайте Раду по квотам поделим – столько-то слесарям, столько-то брюнетам, столько-то жителям многоэтажек, и выбирать только из них по жребию.
Сергій Олексійович Бут _ 09.03.2017 00:00
IP: 176.112.1.---
... мура... Банальная мура... Все эти разглагольствования, что женщин мало у власти "не стоят выеденного яйца"... Ежели находится женщина "с хорошо меблированным чердаком", никто ей не препятствует... Вон – Голда Меир, Индира Ганди, Маргрет Тетчер и т.д. – потенциал " на уровне" – пост премьера получай... А что касается – насилуют... Ну, так это "издержки производства"... Если на женщину не обращают внимания как на ЖЕНЩИНУ, она ж чувствует себя неполноценной... А когда обращают... Случаются "эксцессы"... Женщины-девушки одеваясь вызывающе, ведя себя вызывающе всегда должны помнить, что они "будят зверя" даже у нормальных мужчин... А у "ненормальных" и подавно... Стало быть нужно соблюдать меру...
Михаил Калужинов _ 08.03.2017 23:03
IP: 35.187.34.---
В статье куча сексистских штампов по отношению к мужчинам. Типа "обматюкали женщину", "оскорбили женщину" – давайте бороться? Т.е. если мужика оскорбили – то это типа фигня и так и надо, а если женщину – то низзя? Где равные права тогда?
И откуда это нытье "женщин в Раде не 50%"? Где же равноправие в окопах в АТО? Почему феминистки не возмущаются, что "жанщин 50%, а погибает в АТО меньше?".
Andrey Kononenko _ 08.03.2017 23:01
IP: 188.163.73.---
:
Andrey Kononenko:
У Верховній Раді – була скляна пляшка
-
Ну не надо. Бешеная мадам так кидалась на оппонента, что сама головой ударила по бутылке.
Під час Помаранчевої Резолюції Мадам виступали, по ТБ і казали, що прихильники Ющенко, заважають спати мешканцям Печерська і їй особисто.
Верю.
Дмитро Бохонько _ 08.03.2017 23:00
IP: 176.100.189.---
А про те, що в країнах, які вважаються розвиненими існує позитивна дискримінація-преференції для окремих груп, в тому числі і жінок, лише через те, що вони жінки, не хочете написати?
Andrey Kononenko _ 08.03.2017 22:39
IP: 188.163.73.---
У Верховній Раді – була скляна пляшка
-
Ну не надо. Бешеная мадам так кидалась на оппонента, что сама головой ударила по бутылке.
Евгений Цыганков _ 08.03.2017 22:19
IP: 95.135.55.---
"...Наче проблема прав жінок – тема не досить глобальна!"
Саме так.
Україна та Європа904 Уряд реформ301 тітушки10 Корупція1083 Aтака Путіна1109
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter