3 липня 2018, 17:15

Українські жирафи та фламінго. Новий суспільний договір



У самому центрі Києва, під пильним поглядом фламінго та жирафів із картин – проводиться вже друга велика робоча зустріч Платформи щодо нового суспільного договору.

Платформа зібрала відомих конституціоналістів, експертів у різних напрямках, філософів, колишніх (і не лише) суддів, громадських діячів та інших фахових людей, які витрачають вже не перший свій робочий день на спільну важку дискусію, бо вважають, що країні і українцям конче потрібні:

• нова мета;

• новий суспільний договір;

• нові принципи і цінності, на яких має бути засновано суспільний договір;

• нова Конституція, як вираження договору, яка закріпить і нову мету, і принципи, і правила договору, і буде прийнята не парламентом, а суспільством загалом.


Дискусія без преси та за правилами Chatham house, тож фото від мене будуть – лише ці красиві фламінго.

Але деякі тези буду озвучувати. І буду просити вашої критики.

* Абсолютно очевидно для мене, що новий суспільний договір потребує НЕ змін до Конституції, а нової Конституції, як такої.

Бо додавати зміни до існуючого нестабільного олігархічно-політичного консенсу не перезаснує інституції управління державою та форми контролю за владою, а може дати лише точкові зміни, які не працюють системно та не запрацюють;

* Очевидно, що дискусії щодо нового суспільного договору точаться у різних колах декілька років (якщо не десятків), втім, саме зараз, частково через нашу внутрішню національну кризу, частково через величезні загрози перед нашим самим існуванням – війну та виїзд мільйонів громадян з країни, частково завдяки новому виборчому циклу – зараз є реальна можливість напрацювати спільну велику концепцію нового суспільного договору у державі.

Забезпечити її обговорення та доопрацювання, запропонувати шлях повноцінного обговорення концепції чи концепцій за допомогою новітніх технологій, яку зможуть взяти на свій щит різні кандидати у президенти (чи політичні сили) й дати публічні конкретні гарантії її втілення після виборів;

* Очевидно, що ми маємо прибрати двовладдя у країні та конфлікти, закладені в існуючій Конституції – і визначити або сильну парламентську, або сильну президенту державу, або іншу новітню інноваційну систему влади;

* Очевидно, що починати треба з "ЧОМУ", або "навіщо", тобто з так званої "цивілізаційної мети". З того, заради чого нам взагалі треба суспільний договір у державі.

США визначило таку мету 240 років назад – як "рівність усіх людей та їх наділення невідчужуваними правами, до яких відносяться право на життя, на свободу та на прагнення до щастя".

Багато з цього знаходить відклик у мене в душі і зараз.

* Очевидно, що більшість ідей змін до Конституції, які зараз озвучуються і будуть озвучуватися перед виборами, НЕ Є змінами в суті суспільного договору, а лише передбачають перенесення частини повноважень з одного розділу а-ля "Президент" до розділу "Уряд" або навпаки.

Нас же під час роботи у Платформі набагато більше цікавить питання "ЧОМУ" нам треба новий договір між нами самими, "НА ЯКИХ" принципах цей договір має базуватися та "ЯКЕ" суспільство і державу ми хочемо мати.

Про це – була вчорашня дискусія з 10 до 18 години. Вона і близько не завершена.

* Очевидно, що усі концепції, які б ідеальні, навіть якщо їх би напрацювало найбільш широке коло фахівців – мають бути досконально ПУБЛІЧНО обговорені, через залучення до масової співпраці та дискусії усіх громадян, які бажають долучитися, та приведенні у дію такого напрацювання за допомогою нових технологій – слава Богу, таких прикладів у світі вистачає.

І тоді це дасть можливість мати новий договір між громадянами, а не між 20-30 політиками, яких часто смикають за ниточки наші великі "восьминоги", які у своїй більшості дислокуються і живуть своє життя за межами України, якою керують.

Чому нації занепадають?

Бо не здатні перезаснувати свої інституції через новий суспільний договір навіть перед загрозою свого занепаду і деградації.

Бо не здатні проводити дискусію по темах, які не є "електорально привабливими". Бо не здатні на об'єднання навіть заради дискусії. І не готові на справжні, а не косметичні зміни самих себе.

Ми ж – вкотре маємо такий шанс.Через велике інтелектуальне, філософське і практичне обговорення


Далі буде.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

''ДАХ'' – наш павільйон на Бієнале у Венеції – про дім, дахи, біль, війну, відбудову і майбутнє

➡ Україна відкрила свій павільйон на 19-й Архітектурній Бієнале у Венеції – це найвпливовіша подія у світі сучасної архітектури. Відкриття відбулося за участі Першої леді України Олени Зеленської, яка офіційно презентувала нашу експозицію світу...

"Американці не підтримають тих, хто виборює незалежність..."

"Американці не підтримають тих, хто виборює незалежність, щоб змінити далеку тиранію – на місцевий деспотизм. Вони не допомагатимуть тим, хто проголошує самовбивчий націоналізм, який базується на національній ненависті...

Чому я склала депутатський мандат?

Друзі, я прийняла суперважливе рішення у своєму житті – склала депутатський мандат. Так, таке теж буває. І в багатьох виникає питання: "чому?"...

Перше міжнародне відрядження з малою: Асамблея МПС у Женеві

Перше відрядження з малою. Моє перше відрядження за 13 місяців. Маю брати її з собою, якщо хочу повертатись до міжнародної роботи і годувати її й надалі...

В росії сьогодні свято "День семьи, любви и верности"

В росії сьогодні свято "День семьи, любви и верности". Така в них любов – вдарити ракетами по дитячій лікарні, вбивати гвалтувати та калічити...

Гарячий геополітичний червень. Саміт миру

➡ Перша половина червня – була надзвичайно важлива в геополітичному плані та багата на міжнародні події. ▫ Перше і найважливіше, безумовно, – це Глобальний Саміт миру у Швейцарії 15-16 червня...