23 лютого 2022, 18:11

Готовність до небезпеки – 10 практичних рекомендацій

У зв'язку із багаточисельними заявками на експертну думку телеглядачів та засобів масової інформації, які все одно не досягають кожного бажаючого, формулюю невеличку довідку як готуватися до небезпек и що буде із зв'язком.

1. Шкала оцінювання рівня небезпеки у загальному розумінні це оцінка ступенів ризиків для людини чи організації за умов різного роду ризиків – кримінальних, військових, техногенних катастроф або природних явищ. Багато організацій або держав мають такі шкали ризиків, розроблюють свою сценарії дій у складних становищах для забезпечення життєздатності країни або організації, або громадян. Надалі пропонується сценарій саме для людини, але основні принципи абсолютно підлягають застосуванню і для будь якої організації.

2. Перший стан небезпеки – білий, ви нічого не контролюєте – ви жертва, ви спите. Це не тільки справжній сон, але й стан мозку, якій не має бажання розібратися в інформації, в правилах поведінки у криміногенному середовищі, у розташуванні бомбосховищ і у яких випадках їх потрібно використовувати. Вас можна вбити, взяти у полон, вашому бізнесу кінець.

3. Останній рівень небезпеки – паніка. Неважливо – на вас напали у парку, вибили двері до хати або прийшов рейдер. Якщо у вас нема заздалегідь відпрацьованого сценарію поведінки, навичок боротьби або просто продуманого маршруту по освітленим вулицям в обхід нежилої закинутої будівлі – ви у паніці заблукаєте у лісі у кращому випадку, напоритися на ніж, залишитися на відкритому просторі із пораненнями від обстрілів, поставити підпис рейдерам про добровільну передачу акцій у здоровому глузді. Лише готовність до небезпеки та практичні навички захисту допоможуть вам не панікувати.

4. Між білим і чорним – усі кольори веселки, навіть із відтінками. Але для здорового глузду та виживання може вистачити декілька – наприклад – зелений, жовтий, помаранчевий, червоний. Кожний колір має відповідати рівню оцінки і відповідному сценарію. Так само розмальовують веселки небезпеки військові, посольства, підприємства критичної інфраструктури та інші, де є здоровий глузд, управлінська компетенція та система прийняття рішень. Зробить свої розмальовки і відповідні сценарії – то заспокоює нервову систему, розставляє пріоритети і розвиває навички протидії начебто непрогнозованим подіям. Пам'ятайте – ваш мозок будем оказувати спротив – людина еволюційно не має здатності прогнозувати небезпеки – інакше людство не вижило б у війнах з собою та природою. Але перемагайте інстинкти та до роботи, можна реготати вголос – то компенсація спротиву мозку при прогнозуванні небезпек.

5. Зелений колір – спокій на границях, відсутність повідомлень про мінування, банківська система працює, незначні кібератаки (вони є майже завжди). Але на сьогодні це не про Україну. Та час спокою був гарним часом для підготовки до наступних рівнів небезпек. Якщо такої підготовки не будо зроблено – зробить її негайно. А саме – розсортируйте документи, зробить їх копії, створіть запас готівки, ліків першої допомоги та індивідуальних, складіть рюкзачок з комплектом добового запасу їжі, води, білизни та теплого одягу одну зміну (гугл на допомогу, склад та деталі тривожних валізок різняться, але концепти схожі). Зробили – ви готові до наступних ризиків.

6. Жовтий рівень – тривожна валізка готова, напруження зросло, імовірність катастроф мала, але може зростати. Час вирішити, що ви будите роботи при ескалації до відкритого військового вторгнення – воювати, допомагати військовим, партизанити чи евакуюватися разом із рідними та друзями. Розглядаємо лише останній варіант. Відповідно до рішення домовляйтеся із сім'єю про засоби зв'язку, пункти кінцевого переміщення, сумісні запаси необхідних речей на випадок відсутності їх поповнення (їжа, ліки, гігієна, комфортний одяг, теплі речі, вода та засоби її очистки). Створіть запас необхідних речей у місті майбутнього перебування, оцініть ризики окупації або техногенної небезпеки (дамби, хімічні виробництва і таке інше). Вдосконалюйте сценарії поведінки, засоби обміну інформацією, місця зустрічі. Роздрукуйте номера телефонів, мобільних та стаціонарних (вони більш "живучі"). Викачайте мапи до смартфонів. Купить радіо із батарейками живлення. Можливо у вас є рації – зробить їм запас живлення. Постійно тримайте батареї у зарядженому стані. Зробить інструкції дітям та вчителям. Проінспектуйте бомбосховища. Напишіть на папері що робити за умов помаранчевого та червоного рівня небезпеки. Роздрукуйте мапи з обхідними дорогами.

7. Навіщо писати (друкувати) на папері що робити за умов помаранчевого та червоного рівня небезпеки? Тому що. як би ви не були готові, все буде неочікуване. Паніка буде у кожного. Це нормально – ми ж не роботи. Як розпочнеться – хапайте папірчик, читайте і виконуйте власні команди. Роздумувати у вас може не бути часу або не вистачить глузду.

8. Помаранчевий рівень – сигнали тривоги, частково не працюють комунікації, немає світла, є інформація про терористичні акти або диверсії неподалік від вашого міста проживання. Виконуйте сценарій – куди йти чи їхати, чи залишатися і всі речі для виживання готові. Тримайте домовлений зв'язок із колом родини чи друзів. Витрачайте ресурс лише на життєве необхідну інформацію. Слухайте радіо. Знаходьтесь у найбільш безпечних місцях. Збериться до купи родичів чи друзів згідно планам та сценарію.

9. Військовий конфлікт у вашому місті. Обстріли. Відсутній зв'язок, електроенергія. Виконуйте сценарій, ні гуляйте по вулицям міста, наша команда прямо зараз готує до публікації інструкції 14ого року, що розроблялися для окупованих на той час територій. Вони ні вичерпні, але це краще ніж нічого, будемо їх вдосконалювати.

10. І про зв'язок. Україна не буде відключати зв'язок або світло. У нас не один оператор і не одна електростанція. У нас декілька тисяч провайдерів Інтернету. Вивести з ладу одразу все неможливо. Перебої з окремими каналами комунікацій – це сигнал, що небезпека близько, рівень підвищується до помаранчевого або червоного. Включайте виконання відповідних сценаріїв. Повне відключення можуть зробити кібератаки або диверсанти країни агресора РФ, але ні разом. Майте пакет кожного мобільного оператора і будьте впевнені, що не працюють всі три. Канали Інтернету більш стійкі, вони ляжуть пізніше, за необхідністю – використовувати лише для важливих повідомлень. Радіо станції надають зв'язок на відстань від 1 до 15 км. Якщо ваша родина чи друзі на цієї відстані – відпрацьовуйте сценарій. Для великої відстані стійко працюють лице супутникові телефони. Але супутникові телефони купувати пізно – дефіцит в Україні та Європі вже місяць, вартість – понад дві тисячі доларів із спекулятивною надбавкою. Не витрачайте свої емоції та ресурси на цю вартісну справу. Краще домовляйтеся з важливими учасниками вашого життя як тримати зв'язок – наприклад, зустрічайтеся кожного дня о 9 ранку у захищеному місті, або наближайтеся на відстань 15 км за наявністю відповідної рації кожні три години о 15 хвилині на наступну.

У коментах можна доповнювати та розвивати, обмінюватися знаннями та домовлятися про зв'язок.

Все буде Україна! Nevseremos!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Декілька інструкцій із 14 ого року. Обирайте актуальне для вас, розширюйте знання про цивільну оборону та безпекові навички

Как вести себя при бомбардировке Как вести себя с террористами Как вести себя, если есть опасность провокаций Беременность и ро...

Готовність до небезпеки – 10 практичних рекомендацій

У зв'язку із багаточисельними заявками на експертну думку телеглядачів та засобів масової інформації, які все одно не досягають кожного бажаючого, формулюю невеличку довідку як готуватися до небезпек и що буде із зв'язком...

Інформоперація Різдво у гібридну хату

Інформаційна операція Різдво вже вчетверте в інформаційному просторі України. Дивиться онлайн на сайті УКМЦ, буде святково та аналітично! ДАТА: 23...

Цифры правду говорят? Плюсы – минусы и подводные камни автоматизированной системы регистрации IMEI кодов в Украине

Покупая машину, вы проверяете номер двигателя, VIN-код и прочие характеристики, чтобы удостовериться в реальной истории автомобиля – пробег, не был украден и т...

Інформоперація Різдво. Підсумки 2020

Коронавірус робить чудеса, і не лише погані. Саме пандемія спрямувала нас в онлайн з досить традиційних форматів. Зустрічі експертів, міжнародні конференції, багатонаціональні переговори – коштують вартості Інтернету та, можливо, підключення до відео сервісів...

Итоги первого тура в цифрах: несколько графиков и аномалий

Первый тур выборов президента в Украине состоялся. Главный официальный этап – подсчет голосов избирателей по каждому кандидату. Подсчет как процесс можно отнести к простой арифметике, которой детей учат уже в первом классе...