14 вересня 2012, 15:48

Як ми з сусідами стали самоорганізованими та політично активними громадянами



Вчора я весь день нервував. Вперше в житті я організовував зустріч для кандидата в депутати. Соромно мені не було, а ось чи прийдуть люди – серйозно хвилювало.

Не тому, що боявся кандидата:). Ігор Луценко сам знає, наскільки важко достукатися до людей. Він став одним з тих камікадзе, які без грошей, без домовленостей з великими партіями пішли ставати політичною елітою. В сподіванні, що його підтримають ті, хто разом з ним валив паркани, боровся за історію Києва, просто потребує нормальних політиків.

Теоретично ми всі їх потребуємо. Але тепер, коли висунулися Таня Чорновіл, Таня Монтян, Вася Гацько – люди, яких ми роками знаємо по їхніх громадських справах, як ми їх підтримуємо?

Велика шана тим, хто відгукнувся на заклики допомогти. Але набагато більше начебто поінформованих, успішних і адекватних людей, як я з сумом бачу, займає позицію "і цей до корита".

Вона дуже зручна. Не треба жертвувати гроші. Не треба роздавати листівки. Взагалі нічого не треба робити. У листопаді можна буде сказати "кляті українців знову вибрали самих уродів. Треба звідси валити".

Я вчора хвилювався не за це. В мене сусіди по кварталу самі стали громадськими активістами. Рік тому ми з ними почали гуртуватися через небажання втратити наш дитячий майданчик. Його Київрада з Олександром Поповим на чолі віддали під забудову міліції. І ніяк не хочуть повертати. Ми з сусідами почали організовувати мітинги, звернулися до суду, Київраду штурмували. Коротше, познайомилися за останні 15 місяців.

Ми тепер вітаємося при зустрічах. В нас є імейл-розсилка. І традиція збиратися за оголошеннями на під'їздах. Як правило, я їх складаю, а потім кожен в себе розклеює.

На початку тижня я (із легким відчуттям сорому, було все таки) використав все це в політичних цілях. Написав листа в розсилку, прикріпив текст оголошення, розвішав на під'їздах свого будинку і з острахом став чекати.

Чи прийдуть сусіди? Чи трансформується наша громадська активність у розуміння, що проблеми країни можна вирішити лише справжньою зміною стосунків людей з владою? Що нормальна влада буде лише коли ми почнемо її висувати з самих себе, давати їй завдання, фінансувати під час кампанії, ну а потім жорстко контролювати, до чого всі ці інвестиції призвели?

Оголошення на своєму будинку я розклеїв вночі з понеділка на вівторок (з роботи пізно повернувся). У вівторок радісно помітив оголошення на інших будинках, плюс на дереві на самому майданчику. В середу ще радісніше констатував, що ніхто не зриває.

Ну а потім весь четвер боявся, що ніхто не прийде. Ігор сказав, що очікує п'ятьох. Я для себе прийнятним результатом визначив десять. (Мова йде про квартал з семи невеличких будинків на Гоголівській, де половина квартир – офіси чи порожні через високу вартість оренди плюс корпуси Драгоманова).

Прийшло 15 – не рахуючи нас з Марічкою. Годину слухали Ігоря, вимогливо розпитували, як він використає мандат, давали йому поради.

Я був щасливий як слон. Якщо в кожному кварталі виникне самоорганізація, якщо в кожному кварталі люди без гречки, яскравих бордів, а через розуміння важливості цього особисто ходитимуть розбиратися, кого обирати – нові політики, як і нова політика в цій країні переможуть миттєво.

Для цього є лише одна перепона. Треба, щоб в кожному кварталі знайшовся організатор

Як вдалося захистити свободу слова

Віктор Шокін, Генпрокурор часів Петра Порошенка, поставив мене перед складним вибором. Він отримав вердикт Київського апеляційного суду, що мої слова про його корумпованість у трирічної давнини інтерв'ю журналістці Тані Даниленко є наклепом...

Що спільного у долях Андрія Антоненка та Романа Протасевича

Обурення, співчуття, думка "а якщо так зроблять зі мною" – думаю, це реакція багатьох на випробування, які переживає зараз білоруський опозиціонер...

Хто ще у павутині Медведчука?

Наскільки можна зрозуміти, відкриті Генпрокуратурою та Службою безпеки України записи розмов Віктора Медведчука з російським віце-прем'єром Дмитром Козаком були зроблені ще у 2015 році...

Наступне завдання – очистити Вищу раду правосуддя

Шана Президенту України за згоду ліквідувати Окружний адміністративний суд Києва. Важливо не зупинятися. Упирі, по яких вдарили подібні рішення, цього вже не забудуть...

Як посилити Україну напередодні можливого російського вторгнення

Голова ключового суду вже 10 місяців під слідством у справі про створення організованого злочинного угруповування з числа найвищих суддів і....

Шухевич – у нашому Пантеоні. Крапка. Усі суперечки – історикам

Роман Шухевич був талановитим спортсменом, успішним бізнесменом, але обрав шлях воїна. І створив найкращу за історію України повстанську армію...