11 липня 2014, 14:53

Україна відновлює державну політику у сфері національної пам'яті

"Лікування пам'яттю" – таким чином планують шукати розв'язок головних суспільних проблем в Українському інституті національної пам'яті, який відтепер не лише вивчатиме минуле, але й здіснюватиме державну політику. Відповідне рішення прийняв Уряд цього тижня.

Доступ до архівів радянських спецслужб і створення спеціального архіву національної пам'яті, декомунізація та засудження злочинів радянського режиму, широке інформування громадян про факти українського минулого ХХ століття – такі пріоритети роботи установи.

Українському інституту національної пам'яті повернули статус та повноваження органу центральної виконавчої влади – відповідне рішення прийняв Кабінет Міністрів України 9 липня. Про це розповів на прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі директор УІНП історик Володимир В'ятрович. "Це рішення Уряду стало певним підсумком перших 100 днів роботи Інституту у новому форматі. Поверненя УІНП статусу органу влади – це створення можливостей для формування системної політики національної пам'яті на урядовому рівні", – сказав він.

Одна з найважливіших реформ у гуманітарній сфері країн Центральної та Східної Європи, котрі пройшли через тоталітарне минуле, – реалізація політики національної пам'яті. Йдеться про впровадження системи заходів, спрямованих на збереження та відновлення пам'яті народу, подолання наслідків тоталітарного минулого та зміни суспільних відносин задля розвитку демократичних практик, дотримання прав та свобод людини, громадянської толерантності та відновлення справедливості щодо жертв політичних репресій, геноциду та злочинів проти людяності, які мали місце на території України у 1917-1991 рр.

Що це означає, пояснює директор УІНП Володимир В'ятрович: "Ми зробимо так, аби кожен мав доступ до фактів про наше минуле. Висновки – справа кожного, але можливість знати має надати держава. Ми розповімо людям, що відбувається із суспільствами, де режим нехтує правами людини. Ще 20 років тому було вдосталь тих, хто міг розказати це своїм дітям особисто. Час минув, і зараз це завдання держави, яка хоче і стане демократичною розвивененою країною. Ми збережемо місця – музеї, заповідники – де і через покоління кожен українець зможе відчути, як два тоталітаризми – нацистський та комуністичний – забирали наше майбутнє. Так у Європі народи, які мали подібну історію, формували суспільний імунітет проти порушень прав людини. Врешті вибір завжди за суспільством, але запустити антитіла має держава. Щоб сказати: цього ніколи не повториться. Уряд Арсенія Яценюка на цьому тижні сказав це від імені Української держави".

Заступник директора УІНП Олександр Зінченко головним завданням бачить популяризацію маловідомих сторінок української історії ХХ століття. Зокрема, у планах створення науково-популярного часопису "Пам'ять.UA", проведення інформаційних заходів, реалізації проекту інформаційного і музейного центру "Дім Террору" у Харкові. "Для подоланні тоталітарного минулого Україні потрібний діалог між регіонами і поколіннями. Ключове слово – діалог", – переконаний історик, редактор "Історичної правди" Олександр Зінченко.

За словами першого заступника директора УІНП Аліни Шпак, пріоритетом для Інституту є створення спеціального архіву для збереження і відкритого опрацювання документів спецслужб колишнього СРСР у формі Галузевого державного архіву УІНП. "Цей архів включатиме матеріали колишнього КГБ, що їх наразі зберігають в СБУ, Службі зовнішньої розвідки (СЗР), МВС, – пояснює Аліна Шпак. – Виведення архівів колишніх спецслужб у цивільне відомство – це міжнародна практика".

Заступник директора УІНП Володимир Тиліщак розповів, що УІНП планує взяти під свою опіку місця поховань полеглих за Україну, зокрема, військові поховання, у тому числі і тих, хто загинув захищаючи суверенітет і цілісність України сьогодні. Одне із завдань УІНП – створення Національного пантеону у Києві. "Україна потребує створення Пантеону видатних національних героїв – як сакрального місця пам'яті, – говорить Тиліщак. – У всьому світі такі пантеони є національною гордістю держави, вони формують у свідомості людей патріотизм та повагу до минулого та сучасного країни.Такий пантеон засвідчить – Україна пам'ятає своїх героїв".

А лише там, де пам'ятають про загиблих, є ті, хто захищає живих – переконані в Українському інституті національної пам'яті.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Навіщо Гетманцев через акцизи підставив МВФ?

У це знову важко повірити, але під час війни влада продовжує вперто просувати знижку на акцизи для так званих айкосів і тим самим намагається позбавити бюджет 3 млрд гривень тільки у 2025 році! Але цього разу у лобіювання корисливих інтересів тютюнових компаній втягнули МВФ...

Ухвалений закон про Рахункову палату – це НЕ перемога! Соромно за депутата-''опозиціонера'' Железняка і журналістів.

Верховна Рада 30 жовтня ухвалила законопроєкт N10044-Д про Рахункову палату. Не вірте переможним реляціям влади, деяких представників опозиції, зокрема, Ярослава Железняка із фракції "Голос", і компліментарним заголовкам ЗМІ! Це не перемога! Це законодавчо закріплене захоплення інституції, яка мала би чесно і принципово рахувати гроші державного бюджету і міжнародну фінансову допомогу...

Радники, як в ОП, при космічних зарплатах. ДефектN2 законопроєкту про ''реформу'' Рахункової палати

Почнемо із зарплат, які законопроєкт N10044-д про нібито реформу Рахункової палати: народні депутати проявляють велику щедрість і пропонують встановити такі виплати: Голова РП – 55 прожиткових мінімумів – зараз це 160 тис грн на місяць + доплати, зокрема за доступ до держтаємниці + премія 30% від окладу, за спеціальне звання для державних аудиторів = приблизно 300 тис грн на місяць! 
Заступник Голови – 50 прожиткових мінімумів, це 146 тис грн + і ті ж доплати, инший член РП – 48 прожиткових мінімумів, це 140 тис грн на місяць + доплати...

Стратегічні дефекти законопроєкту про реформу Рахункової палати. Дефект N1.

"Рахункова палата – це наші очі", – сказала мені під час інтервʼю на Українському радіо Ніна Южаніна, народна депутатка з фракції ЄС, членкиня Комітету ВР з питань податкової та митної політики Зміст нашої подальшої розмови про законопроєкт 10044-д про реформу Рахункової палати, що його ухвалено 19 вересня 2024 р...

Український інститут майбутнього проти майбутнього України і ЗА підтримку міжнародного спонсора війни. За кого будуть народні депутати?

На 4 червня заплановано важливе голосування – з тих, які журналісти аналізують поіменно. Мова про підвищення податків на тютюнові вироби. Законопроект N11090, ініційований Міністерством фінансів і підтриманий податковим комітетом Данила Гетманцева, вже рекомендований на розгляд парламенту...

Міністр фінансів Марченко і нардеп Слуг Устенко хочуть підвищити ставки податків для всіх, а для продавців ТВЕНів (айкосів) знизити. Ціна питання = 1 Patriot

В Україні з 2021 року роки діють однакові ставки податку (акцизу) на сигарети та ТВЕНи (в народі їх називають айкосами, бо 80% українського ринку пристроїв для електричного нагрівання тютюну належить компанії Philip Morris, що виготовляє ці iqos)...