Від першої леді Людмили Кучми до Марини Порошенко: жах провалля і радість прогресу
Це було десь 2000-го року. Людмилу Кучму як першу леді повезли до школи-інтернату для дітей з вадами. Після цього в Українському домі вона поділилася своїми враженнями із тодішнім партгоспактивом і журналістами.
Людмила Миколаївна була шокована побаченим – шокована саме виглядом дітей з вадами розвитку. Можливо. вона їм співчувала. Але знаєте, про що вона почала говорити? Що треба істотно поліпшити діагностику таких захворювань у період виношування дитини. Мовляв, діагностували відхлення у плоді, значить, слід переривати вагітність: "Дорогая, – говорила Людмила Кучма, моделюючи діалог з вагітною жінкою, – давай, решай!"
Дружина президента Кучми, можливо, уперше побачила таких дітей. Адже ще з радянських часів таких дітей з вадами розвитку ізолювали від суспільства у гестапівській системі шкіл-інтернатів. Тому у Людмили Кучми шок і тому небажання стикатися з цим у житті знову. Але такі діти з"являтимуться, хоч яка б діагостика не була, бо часто хвороби виникають внаслідок травм при пологах, причин безліч.
У першої леді Марина Порошенко такі діти шоку не викликають. Цього тижня пані Марина прийшла у прямий ефір на дуже популярне ранкове телешоу готувати млинці. Прийшла з двома чарівними дівчатками – із особливими потребами. Подивіться відео і ви побачите, як природньо пані Марина спілкується з такими дітьми, як вона шанує їхню людську гідність і, водночас, скільки співчуття у неї до таких дітей.
Це неймовірно важливий приклад, що не можна відвертатися від таких дітей, не можна відторгати.
Але ми це досі робимо! Так, у нас з"явилася соціальна реклама про люей з особливими потребами, з"явилися експерименальні класи для дітей з вадами розвитку у звичайних школах. Але ще тисячі дітей перебувають у цих спецшколах-інтернатах.
Уявіть, наскільки більше уваги від батька й матері потребує хвора дитина, але, коли настає час йти до школи, спеціальні медкомісії (психо-медико-психологічні консультації) направляють таку дитину замість звичайної школи на навчання у спец-інтернати на відстань, яку мати й батько часто не можуть подолати щодня чи хоча би щотижня.
Система спецінтернатів, що дісталася нам у спадок від СРСР, з"їдає мільярди гривень щороку. Ці гроші треба негайно перенаправити батькам, які доглядають своїх особливих дітей, і школам для обладнання:
- пандусів;
- для зарплати асистенту вчителя в класі, де вчаться діти з вадами розвитку;
- для обладнання ресурсної кімнати, де така дитинка зможе перепочити протягом навчального дня;
- для облаштування спеціальних туалетних кімнат для учнів із особливими потребами.
Так, потреб багато, але це ж не ракету в космос запускати, все це можна і потрібно зробити.
І так зроблено б багатьох країнах. де шанується гідність кожної людини. Ми на цьому шляху. Ставлення першої леді України від Людмили Кучми до Марини Порошенко (яка обрала собі за головний напрямок допомогу і соціалізацію дітей з особливими потребами) – чудовий індикатор нашого людського прогресу.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.