Моральні авторитети про конкурс до Верховного Суду: кого порадив відсіяти Любомир Гузар
Він не бачить, погано чує, ледве пересувається, але має невичерпну силу говорити про найскладніші питання і надихати на пошук правильних відповідей. Ми – члени Громадської ради доброчесності, що бере участь у відборі кандидатів до нового Верховного Суду – зустрілися з Блаженнішим Любомиром Гузаром у його резиденції аби поговорити про доброчесність. Як її виміряти, як обґрунтувати т, що у котрогось кандидата або кандидатки її просто немає попри показний порядок у документах? Як захистити свої висновки перед державними органами?
Ось наші запитання і відповіді Любомира Гузара і коментарями членів ГРД:
Що таке суддівська доброчесність?
- Той суддя є доброчесний, що згідно своїм сумлінням сповняє свій обов'язок, старається щиро використати усі засоби і згідно свого сумління, фактів вчинити так, як приписує закон. Старається пізнати правду. (ГРД: Спробуйте застосувати формулу "Старається пізнати правду" до тих суддів, які виносили шаблонні рішення проти учасників Автомайдану.)
Який рівень доброчесності має бути в кандидата/кандидатки на посаду суду Верховного Суду?
- Якщо ви маєте сумнів у доброчесності людини, ви не можете її рекомендувати.
- Докази не доброчесності – то клопіт державних органів. Виглядає так, що держава хоче перекласти на вас (Громадську раду доброчесності) відповідальність, не даючи засобів для всебічної перевірки. (ГРД: наразі не виділено навіть службового приміщення для роботи членів Громадської ради доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія не надала базових для роботи документів, як от заявки, які подавали кандидати до участі у конкурсі до Верховного Суду,досі у членів ГРД нема доступу до досьє на суддів і деяких реєстрів).
- В США, я знаю це на власному досвіді, ФБР перевіряє не лише документи – майнові декларації, рішення у справах тощо. Агенти знаходять і запитують сусідів кандидата/кандидатки аж із студентських часів саме про доброчесність людини, що кандидує до Верховного Суду.
- А тут на вас зіпхали відповідальність, обираючи вас як жертв у разі невдалого вибору суддів.
- Тому рівень ваших сумнівів у доброчесності кандидата/кандидатки – це для вас друге питання. Маєте сумніви – не пропускайте!
Як уникнути помилок при відборі кандидатів до Верховного Суду?
- Це – неможливо. Ви можете сьогодні людину, порядну, як ангел, порекомендувати на посаду судді. Але люди грішні. І я грішний і тому ходжу до сповіді, і Папа Римський ходить сповідатися про свої гріхи.
- Тому вам треба контролювати доброчесність призначених суддів і миттєво реагувати на прояви не доброчесності. (ГРД: йдеться про необхідність надати членам Громадської ради доброчесності право вимагати від Вищої ради правосуддя миттєво порушувати розслідування проти призначених суддів нового Верховного Суду у разі появи найменшої підозри у недоброчесності)
- Ви також маєте пропонувати тих, хто контролюватиме суддів. Бо хтось призначить суддю, який не втримається у рамках закону, а судитимуть вас. (ГРД: згідно закону Президент лише формально затверджує рішення Вищої ради правосуддя про призначення судді на посаду. Тому відбір членів Вищої Ради правосуддя також має бути під суворим контролем громадськості).
Чи пропускати до нового Верховного Суду кандидатів/кандидаток з політиків?
- Мені виглядає так, що краще політиків не брати (до Верховного Суду), бо вони мають певну пляму. А ви маєте очистити суд від всякої політики. (ГРД: на посаду судді Верховного Суду претендують два народних депутати – Леонід Ємець (Народний фронт) та Руслан Сидорович (Самопоміч).
- Як довго ми не очистимо суд від політичних впливів, так довго будемо кульгати.
Як захистити негативний висновок щодо доброчесності судді перед держорганами і суспільством?
- Люди є люди і можуть не відповідати високому ідеалу, який ви ставите. Але ж не ви зробили кандидата/кандидатку поганими – вони самі себе такими зробили.
- Я буду молитися, щоби Господь провадив вас на те, щоби послужити на користь нашої держави.
- Не бійтеся. Це все є нагоди, які Бог нам дає.
В понеділок 6 лютого члени Громадської ради доброчесності зустрінуться з журналістами, аби розповісти про те, які інструменти мають зараз для ефективного відсіювання небоброчесних кандидатів до нового Верховного Суду, і чого, всупереч ухваленим законам, досі у розпорядженні членів ГРД немає.
Початок прес-конференції "Повноваження Громадської ради доброчесності: чи будуть виправдані очікування суспільства" 6 лютого о 13:00, місце: Пресс-центр Інформаційного агентства ЛІГАБізнесІнформ (Київ, вул. Шамрила, 23).
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.