Тест на доброчесність генпрокурора Юрія Луценка. Чому це важливо?
У фейсбуці, громадському транспорті, в курилках (хоча я не курю), але мені так переповідають, тільки й мови про...тут важко дібрати слова: дивне, нахабне, сюрреалістичне весілля сина генпрокурора за участі офіційних осіб – президента, міністра внутрішніх справ, народних депутатів.
З одного боку, люди обурені тим критичним зближенням генпрокурора із високопосадовцями, але є й такі, що піддаються красномовству Юрія Луценка: "Я маю право на 5 годин особистого щастя..." і подібні сантименти.
Однак справа не кількості годин особистого щастя. Справа в тім, що і суспільство, і генпрокурор, і президент і всі -всі-всі нарешті зрозуміли, чому така поведінка є неприпустимою. Не лише з естетичної точки зору. Це неприпустимо з точки зору міцності нашої держави, міцності її інститутів. І все це чітко описано і в українських законах та відомчих документах. А ще багатьма інтелектуалами – дослідниками феномену корупції, як от авторами книги "Чому нації занепадають" Д. Аджемоглу і Д. Робінсона.
Це світовий бестселер, який чудово пояснює взаємозв'язок між доброчесністю і не лише добробутом, а й суверенітетом країни, здатності зберегти її в часі і просторі. А берегти країну допомагає коло доброчесності – інституції, що забезпечують економічні та політичні права кожному і водночас не дають одній групі людей захопити усю економічну і політичну владу.
Чудовий зразок розбудови такого кола доброчесності автори подають на прикладі історії Англії, коли після Славетної революцію таке коло почало вибудовуватися, коли закони почали застосовувати до всіх однаково, не зважаючи на те, хто при владі. І коли виникла спокуса все ж таки неоднаково застосувати закон до всіх, тогочасна англійська еліта зрозуміла, що це зруйнує нову систему і дозволить повернутися монархам із роду Стюартів, яких скинули під час тієї Славетної революції.
Мені видається, паралель з Україною очевидна: не збудуємо наше коло доброчесності, окупант зможе повернутися і зруйнувати нас.
Ця книга надихнула створити спецпроект на Українському радіо Національної суспільної телерадіокомпанії України, коли у нового менеджменту Українського радіо виникла ідея робити саме антикорупційну програму.
Сьогодні, у середу, 27 вересня о 18.10 перший випуск програми "КОЛО ДОБРОЧЕСНОСТІ". Анонс ми зробили у вигляді TIMELINE, в якому коротко нагадали, що передувало події, яка стане темою нашої розмови, а саме – весілля сина генпрокурора за участі найвищих посадовців країни. На цьому ж TIMELINE ввечері буде і запис програми.
Програма "КОЛО ДОБРОЧЕСНОСТІ" виходитиме щосереди, разом з гостями ми розбиратимемо найгарячішу історію про корупцію і будемо разом міркувати, що призвело до такої ситуації і що треба зробити, змінити, звільнити, аби подібний корупційний злочин просто не зміг би відбутися.
P.S. Ми хвилюємося. Не тому, що боїмося прямого ефіру і мікрофонів. А тому що хочемо, аби наша програма стала інструментом розбудови і зміцнення кола доброчесності в нашій країні. Але з вашою допомогою все вийде)
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.