Міністр фінансів Марченко і нардеп Слуг Устенко хочуть підвищити ставки податків для всіх, а для продавців ТВЕНів (айкосів) знизити. Ціна питання = 1 Patriot
В Україні з 2021 року роки діють однакові ставки податку (акцизу) на сигарети та ТВЕНи (в народі їх називають айкосами, бо 80% українського ринку пристроїв для електричного нагрівання тютюну належить компанії Philip Morris, що виготовляє ці iqos).
Завдяки рішенню прирівняти податки ТВЕНи до сигарет, ухваленому в 2021 році, надходження до держбюджету України від цієї категорії підакцизного товару всього за рік зросли у 6 (!) разів – від 1,7 млрд грн у 2020 році до 10,2 млрд грн у 2021 році.
Водночас не справдилися похмурі прогнози тютюновиків і їхніх лобістів у Верховінй Раді про те, що разом із підвищенням ставки на ТВЕНи до рівня сигаретної призведе до масового завезення в Україну контрафактних виробів. У цьому щиросердно зізнається Олексій Устенко – народний депутат від фракції "Слуга народу", син відомого економіста і донедавна радника глави Офісу президента Олега Устенка – у своїй відверто лобістській статті на підтримку торгівців тютюном, цитую: "Нещодавно на сайті Європейської бізнес асоціації (EBA) було опублікованоцікаве дослідження за І квартал 2024 року від незалежного дослідницького агентства про те, що ринок ТВЕН в Україні є легальним на 99.9%. До цього, у лютому 2024 року аналітична організація GROWFORD Institute дійшла висновку у власному дослідженні, що ринок ТВЕН в Україні розвивається лише у легальному сегменті."
Що лобіює депутат у своїй публікації за 29 травня на "Економічні правді"? Він пропонує розʼєднати ставки податку на звичайні сигарети і ТВЕНи. Тобто знизити ставку податку, яку вже кілька років податківці без проблем збирали! В час коли президент, уряд, парламент, усі притомні українці по всьому світу просять гроші на зброю, коли вдома шукають гроші на молібілізацію, ремонт енергетичних системи, відбудову зруйнованого житла, народний депутат Олег Устенко вирішив безсоромно і привселюдно обслужити одну тютюнову компанію, яка не виробляє зброю, цеглу чи хліб – вона виготовляє товари, що шкодять здоровʼю українців. Також ця компанія є міжнародним спонсором війни згідно із рішенням НАЗК, бо не пішла з російського ринку і наразі є найбільшим платником податків у рф, відтак найбільшим спонсором російського ВПК з коропоративного сектору, що працює на території країни-агресорки. Бо на що йдуть податки в рф? На війну проти Украʼни, на винищення українців.
Соромно, що цю ідею підтримує міністр фінансів України Сергій Марченко – законопроєкт від уряду 11090, тобто від міністерства фінансів і міністра фінансів Марченка особисто, з точно такою пропозицію поданий до парламенту. І геть неприйнятно, що одночасно із пропозицією послабити оподаткування для тютюнового виробника, пан Марченко пропонує підвищити податки для всіх! Для всіх без винятку – через підвищення ПДВ, військового збору, але саме для Philip Morris знизити.
Як же так?
Справделивості заради скажу, що далеко не всі депутати, зокрема, і від "Слуг народу" втратити совість і сором. І тому у Верховній Раді є законопроєкти, які не пропонують не розʼєднувати ставки податку на сигарети і ТВЕНи, а навпаки пропонують підвищити їх разом і встановити ставку вищу, ніж планувалося раніше.
Цікаво, що потребу у швидшому підвищенні акцизу на усі тютюнові вироби пропонують і промоутери ідеї міністерства фінансів збільшити ПДВ і військовий збір з неурядової організації, наскільки я розумію, не чужої міністру Марченку, цитую публікацію на "Економічній правді" за 29 травня: "Ще по 10 млрд грн принесли б прискорення на рік плану підвищення акцизів на тютюнові вироби та скасування пільг на імпорт електромобілів."
Підвищення акцизів на тютюнові вироби для України справді потрібне.
Завтра, 31 травня, у Всесвітній день без тютюну Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики розгляне акцизні законопроєкти 11090 від Кабміну, що пропонує роз'єднати ставки податку на сигарети і ТВЕНи, тобто, зменшити податкове навантаження на виробника ТВЕНів, та альтернативні законопроєкти. Ціна питання – величезна – розірвання ставки податку сигарет і ТВЕНів за 4 роки виллється у ціну одного комплексу Patriot. Або Комітет підтримає законопроєкт депутаів (11090-3), які пропонують гармонізовано підвищувати тютюнові акцизи до 120 євро і наш бюджет протягом 4 років таки отримає суму, еквівалентну ціні одного комплекса Patriot, або отримають чиїсь кишені, бо невже хтось думає, що тютюновиків обслуговуюь безоплатно?
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.