Стратегічні дефекти законопроєкту про реформу Рахункової палати. Дефект N1.
"Рахункова палата – це наші очі", – сказала мені під час інтервʼю на Українському радіо Ніна Южаніна, народна депутатка з фракції ЄС, членкиня Комітету ВР з питань податкової та митної політики
Зміст нашої подальшої розмови про законопроєкт 10044-д про реформу Рахункової палати, що його ухвалено 19 вересня 2024 р. у першому читанні, можна звести до простого й очевидного висновку: ці очі можуть осліпнути, якщо проєкт без змін стане законом.
(Розмова і текстова версія за посиланням: https://ukr.radio/news.html?newsID=105455)
Фракція влади подає голосування у першому читанні яко велику перемогу, зокрема, "Слуги народу" звітують про таке:
- запроваджуються конкурсні процедури для обрання членів Рахункової палати за участі міжнародних партнерів – Дорадчої групи експертів;
- скорочується кількість членів Рахункової палати з 13 до 11;
- водночас розширюється мандат Рахункової палати на перевірку місцевих бюджетів і держпідприємств.
(Другий і третій пункт у переліку "перемог" суперечить в частині логіці, але то тема окремої публікації.)
Наведений тут перелік ознак "перемоги" від "Слуг народу" неповний. Та всі згадані й не згадані тут пункти другорядні, бо головний дефект зашитий у першому пункті. Ці конкурсні процедури виписані нечітко, про що йдеться у висновку науково-експертного управління ВР, а також численних публікаціях експертів, зокрема, TI, а головне – вони не поширюються на чинних членів і Голову Рахункової палати. Хоча саме це було головною вимогою і підставою для роздратованого тону листів послів групи G-7 до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, тобто, всі члени Рахункової палати мають бути призначеними або пройти через конкурсні процедури.
Подивіться, як довго і послідовно цього вимагають наші партнери і донори.
В листопаді 2023 року посли групи країн G7 пишуть листа до голови ВР на тему назрілої реформи порядку призначення членів Рахункові палати – має бути змінено закон в частині процедури призначення членів Рахункової палати, – слід запровадити прозорий конкурс за участі міжнародних експертів, аби забезпечити призначення доброчесних і професійних на вакансії, які з´явилися у РП. Пишуть Стефанчуку, бо Рахункова палата – це орган фінансового-бюджетного контролю,який Верховною Радою формується і їй же звітується.
В грудні 2023 Верховна Рада, всупереч позиції партнерів і донорів із G7, призначила на ці вакансії нових людей за старою процедурою.
Серед новопризначених – Ольга Піщанська, людина, надзвичайно близька до Володимира Зеленського. Її професійність і доброчесність під питанням, бо не перевіряли – старі процедури цього не передбачають. І її в січні ще й обирають головою Рахункової палати.
Посли G7 продовжують боротьбу за Рахункову палату і в лютому 2024 в листі до Руслана Стефанчука висловлюють глибоке розчарування у за 'язику з призначенням 4 членів, включно з обранням голови, і закликають ухвалити такий законопроєкт, щоби всі без винятку члени Рахункової палати все одно пройшли конкурсні процедури за новим порядком.
Результат роботи парламенту із нашими донорами такий: ухвалений у першому читанні у вересні 2024 року законопроєкт 10044-д цієї вимоги не містить, а Роксолана Підласа із "Слуг народу" в інтервʼю Українському радіо говорить, що партнерів це влаштовує:
"У законі передбачається, що Рахункова палата складається з 11 членів. Наразі в нас наявно п'ять членів Рахункової палати, які були призначені – це означає, що більшість членів – шість осіб будуть обрані за новою процедурою за участю міжнародних експертів. І це влаштовує наших партнерів".
І тут цікаве питання: або Роксолана Підласа некоректно передає позицію послів G7, або наші партнери написали ще одного листа із відмовою від попередніх вимог і ми про це просто не знаємо.
Хай там як, жити в цій країні нам і нам треба знати, що в органі, який має стежити за тим, як витрачають гроші державного бюджету, найближчі 5 з половиною років повноваження зберігатимуть Ольга Піщанська та инші члени, призначені за старими процедурами, чия доброчесність і професійність під питанням. Чи буде Ольга Піщанська принципово перевіряти те, як державними грошима розпоряджаються люди, близькі до Володимира Зеленського? Можливо, буде. Але де гарантії? Ці гарантії якраз і були би надані під час відкритого конкурсу, на якому Ользі Піщанській треба було б довести свою свою професійність і доброчесність. Але наразі виглядає так, що депутати всупереч вимогам G7 збираються лишити Ольгу Піщанську у спокої в кріслі голови РП, як й инших призначених без нових вимог до конкурсу і кандидатів і без участі міжнародних партнерів в конкурсних процедурах.
P.S. Ольга Піщанська навіть за старими процедурами не могла посісти крісло членкині Рахунковоі палати, оскільки старі процедури вимагають знання англійської або французької мови, чого пані Піщанська на співбесіді не продемонструвала, так само, як і заступник Голови Рахункової Палати Сергій Ключка.
Далі буде.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.