Навіщо Гетманцев через акцизи підставив МВФ?
У це знову важко повірити, але під час війни влада продовжує вперто просувати знижку на акцизи для так званих айкосів і тим самим намагається позбавити бюджет 3 млрд гривень тільки у 2025 році! Але цього разу у лобіювання корисливих інтересів тютюнових компаній втягнули МВФ. На засіданні Робочої групи податкового комітету щодо законопроєкту N11090 його голова народний депутат Данило Гетманцев сказав, що встановлення преференцій для тютюнових виробів для нагрівання – це вимога Міжнародного валютного фонду і її не можна обговорювати, а потрібно чітко виконувати.
22 листопада було онлайн-засідання Робочої групи податкового Комітету ВР щодо законропроєкту N11090. Цей законопроєкт народив Мінфін і в ньому пропонується підняти акциз на тютюнові вироби, але роз'єднати акцизи на сигарети і так звані айкоси та запровадити 20% знижки для останніх. Так захотів зробити міністр Марченко – логічних пояснень від нього не було, навіщо зменшувати надходження в бюджет на мільярди. Так ось на цьому онлайн-засіданні Данило Гетманцев заявив, що преференція на акцизи для айкосів – це вимога МВФ. Цей уривок ви можете побачити на відео, але я процитую слова голови комітету: "Міжнародний валютний фонд це така організація, яка має вирішальний голос при визначенні певних питань щодо фінансування бюджету не тільки Міжнародним валютним фондом, а й іншими позичальниками. Тому отримавши офіційну позицію від них ми, на жаль, з вами як би не хотіли зробити те, що ми хочемо зробити, але ми зможемо це зробити тільки тоді, коли будемо самі себе фінансувати". Тобто пан Гетманцев вивернув все так, що ніби МВФ наказало Україні знизити акциз на ТВЕНи і дискусія щодо цього закрита.
Подивіться відео засідання за цим лінком:
і переконайтеся, що говорить Гетманцев, і порівняйте з тим, як це було сформульовано представником МВФ.
У мене є копія листування між старшим економістом Податково-бюджетного департаменту МВФ Яном Лоепріком (Jan Loeprick) та директором Департаменту податкової політики Міністерства фінансів України Віктором Овчаренком. Чиновник з Мінфіну згадав про зустріч Гетманцева з представниками МВФ 11 листопада, на якій голова податкового комітету говорив про законопроєкт N11090, а саме про підвищення акцизів, але з преференціями для айкосів. Далі Овчаренко пише, що на цій зустрічі було домовлено, що МВФ має отримати запропоновані законодавчі нововведення і у табличці подає підвищення акцизу до 2028 для сигарет на рівні 90 євро за 1000 шт., а для так званих айкосів 72 євро за 1000 шт. У відповідь на цей лист Ян Леопрік відповів: "Для продуктів HnB (тютюнових виробів для нагрівання) ми запропонували ставку, що базується на порівнюваній вазі тютюну для цих продуктів, і рекомендували використовувати ставку в межах від 45 до 90 євро за 1000 тютюнових стіків, зазначивши, що потрібно знайти баланс між фінансовими цілями та цілями в галузі охорони здоровʼя. Запропонована вами ставка у розмірі 72 євро за 1000 стіків у 2028 році знаходиться в межах цього діапазону". Тобто представник МВФ сухо вказав коридор, у якому можуть бути підвищенні акцизи для ТВЕНів і все!
Пане Гетьманцев! Де тут вимога від МВФ робити преферернції для так званих айкосів?! Її нема! Ви свідомо сказали неправду. Ви свідомо стали на сторону тютюнових компаній. Ви свідомо знищуєте чиний однаковий акциз для класичних сигарет і ТВЕНів та сприяєте тому, що у бюджет з 2025 по 2028 рік не надійшло більше 18 млрд грн.
Я подаю офіційний запит у МВФ для того, щоб було чітко спростовано недостовірну інформацію про нібито їх вимогу (!!!) робити преференції для так званих айкосів. І напевно з МВФ станеться скандал. І звісно має бути відповідальність за свідоме викривлення позиції наших міжнародних партнерів.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.