26 березня 2014, 16:28

Путін відродив ГТО. Чому не Україна?

Цей пост – не про спорт. І не про вихваляння Путіна, як комусь може здатися. Цей пост про те, як захистити країну під час агресії. А саме – про необхідність прийняття своєчасних рішень і трансляції правильних сигналів людям.

24 березня ЗМІ облетіла новина – що президент РФ Владімір Путін підписав указ про відродження системи ГТО. Багато хто сприйняв її з сарказмом. Мовляв, зовсім заклинило на "совку". А я прочитав її з сумом. Бо вже кілька років переконую політиків різного рівня відродити ГТО в Україні. Але безуспішно. Оскільки, "не на часі".

Треба розуміти, що йдеться не просто про гасло "Готов к труду и обороне". І зовсім не про повернення в радянське минуле. Мова – про системний підхід, орієнтований на всебічний фізичний розвиток дітей і молоді. І чіткі критерії, які дозволять контролювати ситуацію.

Що відбувається зараз?

За офіційними даними МОЗ 93% українських школярів нездорові. Як реагувала наша держава на цей показник? Гірше, ніж ніяк! Вона намагалася приховати масштаб проблем.

Грубо кажучи, замість того, щоб з дитячого садка ростити сильних, спритних, витривалих дітей, які в старших класах зможуть пробігти крос і проплисти кілометр, влада скасовувала оцінки і стимулювала "звільнення" від фізкультури. Ліквідовувала спортивні секції, ускладнювала доступ до спортивної інфраструктури, а потім – скасовувала самі кроси і позбавляла дітей можливості плавати. Адже якщо не буде шкільного басейну, в ньому ніхто не потоне. Така логіка. А те, що потім щорічно сотнями тонуть на відкритих водоймах – це вже чиновників не стосується.

Вся система, яка ніби повинна допомагати нашим дітям рости здоровими, налаштована на маскування проблем і окозамилювання. При цьому суспільство не зовсім адекватно оцінює те що відбувається.

Останнє підтвердження. Як реакцію на попередній пост я отримав багато реплік у дусі "ніхто здоров'ям дітей займатися не буде, ви подивіться, кого призначили міністром спорту!".

Справа в тому, що Мінмолодьспорт – це не найважливіший орган серед тих, що покликані забезпечити здоров'я звичайного школяра.

Якщо розставляти в порядку пріоритетності, то на першому місці з точки зору формування здорового покоління, знаходиться Міністерство освіти. Воно відповідає за навчальний процес і позашкільні заняття. Це не тільки питання організації уроків фізкультури. Це правильний розподіл навантажень, правильні меблі та багато іншого. У якому стані це зараз – знають усі батьки.

На умовному другому місці – Міністерство соціальної політики. Це відомство координує відпочинок та оздоровлення школярів. Крім цього у сфері відповідальності Мінсоцполітики перебуває Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з бюджету якого частково фінансується система ДЮСШ.

У плані відпочинку та оздоровлення є величезна проблема. Основна маса дітей "оздоровлюється" в літніх таборах при школах, "на асфальті". Що додатково підвищує відповідальність Міносвіти.

І тільки третє місце ділять Мінмолодьспорт і МОЗ. Причому МОЗ не з точки зору лікування хвороб, а з точки зору проведення медоглядів, діагностики та підготовки рекомендацій на рахунок того, як організувати ритм життя школярів.

Що стосується Мінмолодьспорту, то я не належу до числа тих, хто вважає призначення Дмитра Булатова на пост міністра катастрофою. З Дмитром ми познайомилися задовго до того, як він став одним з лідерів Автомайдану. Зокрема, він допомагав в організації спортивної акції "День чемпіонів", ініціатором якої я є.

Я не знаю, чи стане Дмитро хорошим чиновником і успішним міністром. Але оцінка ситуації у нас багато в чому збігається. І мені імпонує його прагнення не ховатися від проблем, а вирішувати їх. Тому там, де буде необхідна допомога, я готовий допомагати.

Таким чином, формування здорового покоління – це міжвідомче завдання, яке вимагає єдності Кабінету Міністрів і Парламенту, де основні рішення знаходять форму закону. І коли Мінфін, вирішуючи своє завдання по скороченню витрат, пропонує урізати дитячий спорт, йому повинен опонувати не тільки Мінмолодьспорту, а й інші відомства.

Однак цього не буде, тому що зараз згадані органи не діють як система у сфері забезпечення здоров'я дітей. Кожен по мірі сил вирішує свою вузьку задачу. Загальний підсумок – зі знаком мінус...

Потрібно в найкоротші терміни перетворити розрізнені рухи тіла різних відомств в єдину систему. Щоб медогляди не були формальністю, і на їх основі Міносвіти приймало конкретні міри. Щоб Мінсоцполітики не займалося роздуванням на папері показників, скільки дітей "оздоровлено", а розставляло акценти, враховуючи рекомендації МОЗ і зусилля Міносвіти. І щоб Мінмолодьспорт посилював весь цей процес за рахунок підтримки змагального аспекту, сприяння талантам.

Чому важливо писати про це, коли армія ворога стоїть біля кордонів і вже захопила Крим? Та тому, що маса людей чекає від влади, що прийшла до кабінетів на хвилі революції, дій, які будуть відрізняти її від старої.

У кожній сфері влада повинна посилати сигнали, що будуть нові справедливі правила. Нові цілі, значущі для суспільства. І ми всі разом боротиметься за їх досягнення.

Як тільки люди це відчують, зміниться їх ставлення. Південний схід пов'язуватиме свої сподівання з Україною, а не з тими, хто зараз намагається залякати "бандерівцями" і спокусити обіцянками золотих гір. У людей з'явиться надія на краще в Україні. Що значно звузить основу для дестабілізації ззовні.

Країна розколота – це факт. Тому від влади повинні йти сигнали не тільки у військовій сфері. І не тільки в економіці. Але і в соціальній сфері, в культурі, в медицині. І в дитячому спорті.

Чим більш монолітним буде суспільство в своєму бажанні дати відсіч окупантам, тим більше сил можна буде вивільнити для якнайшвидшого повернення Криму.

Реабілітація – це крок до нового життя

Ніколи не відчуєш проблему або біль іншого, доки не стикнешся з нею сам на сам. Я не стикався з цією проблемою особисто, але мав нагоду знайомитись та спілкуватись з людьми і в першу чергу з бійцями, які отримали тяжкі поранення, в наслідок чого втратили кінцівки рук або ніг...

В умовах війни розвиток українського спорту не має зупинятися.

В умовах війни розвиток українського спорту не має зупинятися. Це стає особливо зрозумілим, якщо ми сходимось на думці, що війна може тривати довго...

Міжнародний Олімпійський комітет має прийняти рішення про недопуск РФ до Олімпіади, яка відбудеться у Парижі

Міжнародний Олімпійський комітет має прийняти рішення про недопуск РФ до Олімпіади, яка відбудеться у Парижі. Причиною є агресивна зовнішня політика та кривава війна, яку РФ веде проти України...

2022 рік буде супроводжуватися цілим рядом тенденцій, які вже були присутні у 2021 році, а значна частина конфліктів можуть значно посилитися.

Найбільш важливим і відчутним фактором, який буде продовжувати впливати у 2022 році залишається пандемія коронавірусу, яка набула характеру загальносвітової...

2022 рік буде супроводжуватися цілим рядом тенденцій, які вже були присутні у 2021 році, а значна частина конфліктів можуть значно посилитися.

Найбільш важливим і відчутним фактором, який буде продовжувати впливати у 2022 році залишається пандемія коронавірусу, яка набула характеру загальносвітової...

Бюджет-2022 і потреба в новій стратегії розвитку економіки для України

У Верховну раду було внесено проект бюджету на 2022 рік. Сказати, що це і є основний документ за яким Україна житиме наступного року – не сказати нічого...