1 червня 2021, 13:26

Мрії, страхи та сподівання середнього класу

Сьогодні перший день літа 2021 року. На початку 2020 року (ще до коронавірусу) моя дружина зробила нерепрезентативне дослідження українців середнього класу шляхом глибинного телефонного інтерв'ю. Було опитано 120 людей, віком 25 – 60 років. Зараз, коли ситуація з короновірусом змінюється на краще, хотів би поділитись з вами його результатами.

Опитання стосувалося туризму, страхування та пенсійних накопичень.

Туризм. Українці люблять мріяти, фантазувати. Більшість опитаних з натхненням і енергією говорять про свої бажані подорожі та очікувані зустрічі з новими місцями. Говорять про те, як планують напрямки та виділяють бюджет для найближчих подорожей. Натхненно розповідають про свої минулі мандрівки та діляться планами на майбутнє. Хочеться сподіватись – вже зовсім скоро ми зможемо вільно подорожувати і мрії здійсняться.

У відповідь на питання яку країну мрієте відвідати перше місце посіли США, друге – Італія, третє розділили між собою Норвегія, Нова Зеландії, Іспанія та острів Балі, які набрали однакову кількість голосів. В Антарктиду мріють потрапити аж три людини. На питання з ким ви зазвичай подорожуєте 70% відповіли, з родиною та друзями. Більшість планують подорож заздалегідь, та переважно відпочивають активно. Коли обирають Єгипет і Туреччину переважно купують через турфірму, в інших напрямках все частіше обирають авторські тури, або самі все організовують. Оптимальна кількість подорожей для 40% опитаних чотири рази на рік. Ще 40% хочуть подорожувати більше шести разів на рік. Лиш би були гроші та час!

Страхування. Наскільки люди охоче відповідали на запитання про туризм, настільки ж їм було неприємно говорити про ризики. Говорити та думати про те, що щось може трапитись зі здоров'ям, життям або майном. Українцям не хочеться думати про неприємні речі та говорити про страхові поліси. Значна частина вважає, що, якщо про це не говорити, то зі мною нічого не трапиться. Однак ризики існують і, на жаль, не можна купити поліс після настання страхового випадку. Можна лише закликати наших громадян подивитися у вічі своїм страхам і відповідально вивчити можливі варіанти убезпечення себе, своєї родини і свого майна.

Більшість не користуються послугами страхових компаній. Проте є виключення – всі власники авто купують ОСАГО (це обов'язковий вид страхування). 90% подорожуючих за кордон купують страховий поліс на час мандрівки. Нерухомість застрахована у 8 осіб з 120. Поліси добровільного медичного страхування є у 6 осіб, це корпоративні страховка здоров'я за яку платить роботодавець. 14 людей придбали поліс за десь 100 гривень, коли оформлювали карту в банку і не знають, що саме він покриває. 10 осіб мають страховий поліс на випадок виникнення "критичних захворювань". Поліси накопичувального страхування є у 5 осіб.

Пенсійні накопичення. Ще одна сторона майбутнього – це фінансова незалежність у вигляді грошей на майбутнє. Тут всі як один чудово знають, про необхідність мати кругленьку сумму заощаджень, бажано в іноземній валюті, та нерухомість, щоб здавати її в оренду. Але зовсім мала частина опитаних відкладають гроші, і ще менша, робить це регулярно. Однак, для того щоб мати заощадження треба регулярно і дисципліновано відкладати 10-15 (або більше) відсотків свого доходу і тоді шанси на фінансово незалежне майбутнє будуть набагато вищими.

На питання – коли ви хочете вийти на пенсію 22 людини не збираються припиняти працювати, бо робота приносить їм справжню радість. Тому будуть займатися улюбленою справою якомога довше. Решта опитаних працюють, щоб "заробляти гроші". І планують вийти на пенсію коли за законом належить, або ще раніше.

Більше половини опитаних зараз не мають накопичень і майже нічого не відкладють на майбутнє.

Два десятки опитаних чекає пенсію від держави, хоча відзначають, що вона навряд чи буде достатньою для того, щоб комфортно жити. Для 46 осіб 1000 доларів на місяць – це цілком достатня сумма для пенсії, 19 осіб хотіли б 1500, інші – не визначились.

Прагнення 1000 доларів пасивного доходу на місяць і відсутність чіткого плану заощаджень і накопичень – так можна описати українську пенсійну реальність середнього класу.

Виснавки робіть самі. Подорожуйте, убезпечуйте своє майбутнє за допомогою страхування та дисципліновано відкладайте гроші в надійні програми пенсійних заощаджень. Якщо ви ще не маєте планів на подорожі цього літа, страхування та довготермінові накопичення – можливо ця стаття буде точкою відліку, з якої ви почнете діяти.

Літо починається – дійте!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Старіння. Як прийняти старіння: роздуми про життя, мудрість і час

В рамках програми Метаноя маю групові та індивідуальні зустрічі з учасниками. Чи замислювалися ви коли-небудь про старіння? Про те, як змінюється наше тіло, розум, стосунки з людьми та наше місце у світі? Це питання, яке рано чи пізно постає перед кожним із нас...

Як отримати мільйон доларів для стартапу: практичний гід для підприємців

Недавня лекція у Київській Школі Економіки стала для мене можливістю поділитися з молодими підприємцями тим, що зазвичай залишається "за кадром" у світі венчурного капіталу...

Як управляти своїм часом: шість принципів ефективності

Кілька років тому мав цікаву розмову про управління часом. Ми зібралися в Корсуні, де до нас приєдналися мої діти. Ця зустріч стала чудовою нагодою поділитися моєю системою тайм-менеджменту, яка базується на шести ключових принципах...

Як інвестувати у стартапи: досвід, помилки та можливості

Мене як партнера інвестиційного синдикату Toloka.vc цього тижня попросили поділитися своїми думками про те, як розумно інвестувати у стартапи...

Філософія під час війни

Нещадовно мали розмову з колегами про стоїцизм під час війни. Ось декілька питань, які ми обговорювали. Відео з розмовою можете подивитися тут...

Куди інвестувати, коли грошей майже немає? Ось куди:

Інтернет забитий статтями, куди інвестувати, коли у вас повно грошей. Є багато стратегій та варіантів вибору. А що робити, якщо грошей майже немає? Студенти і, взагалі, молоді люди часто мене питають, куди і як інвестувати, коли грошей дуже мало...