3 грудня 2022, 14:59
Духовні вправи
Життя гарантує складності та несподіванки. Людина може і має до них готуватися. Тренування тіла широко розповсюджені у наш час, але також можна тренувати й дух. Ось що про це пише Сімплікій (античний філософ-неоплатонік, відомий своїми коментарями до робіт різних авторів, наприклад Епіктету, 490-560рр).
'Як із тілесних рухів кращу натренованість щодо здоров'я, сили і швидкості дають рухи, що здійснюються енергійно, якщо тільки тіла витримують ці навантаження, так само і з вправою душі, для того, щоб, якщо у нас виникає в чомусь потреба, переносити її якомога легше та безтурботніше. Це досягається двома способами: складанням правильної думки про ці речі та підготовкою до них болісними вправами для нашого тіла. Ця вправа корисна у будь-якій справі...а крім того це можна робити за допомогою попереднього обмірковування та очікування цих речей. І те й інше у нашій владі.'
Далі я запропоную вашій увазі декілька духовних вправ стоїків, якісь з них доволі відомі, а про якісь із них ви пожете дізнатися вперше.
#1 Спершу поговоримо про ключову практику під назвою Дихотомія контролю. Вона є засадничою для стоїцизму на шляху до досягнення найкращого життя.
'Деякі речі нам під силу, а інші ні. У нашій владі – думка, мотивація, бажання, неприязнь і, одним словом, усе, що належить нам; не в нашій владі наше тіло, наше майно, репутація, посада і, одним словом, усе, що не належить нам.'
'Головне завдання в житті полягає просто в наступному: визначити та розділити речі, щоб я міг чітко сказати собі, що є зовнішніми, які я не контролюю, а які мають відношення до вибору, який я фактично контролюю. Де ж мені тоді шукати добра і зла? Не до неконтрольованих зовнішніх факторів, а всередині себе до вибору, який є моїм власним.'
- Епіктет (обидві цитати)
А ось ця сама думка словами Клементія Шептицького:
'Боже, дай мені розум і душевний спокій, щоб змиритися з тим, чого я не можу змінити; силу, аби змінити те, що можу і мудрість відрізнити одне від другого.'
Отже, практика мудрості у вмінні відрізнити одне від іншого. Докладати всіх сил, там де я маю контроль і сприймати спокійно все інше. Для опанування підходу стоїки рекомендували тренуватися та дивитися на ситуації щоденно, розділяти їх за цим принципом для формування правильного ставлення і дії.
Що ви думаєте про дихотомію контролю?
Чи застосовуєте ви її?
#2 Продовжуємо: Застереження (резервне речення).
Застереження стоїків – це засіб нагадати собі, що результати наших дій не завжди можуть йти за нашим планом. Іншими словами, хоча ми можемо докладати всіх зусиль, результат, принаймні певною мірою, залежить від долі.
Поширеним способом вираження резервного речення є додавання фраз "якщо доля дозволить", "якщо буде на те Божа воля", "якщо складеться". Це дозволяє особі, яка використовує застереження, усвідомлювати, що вона може не досягти успіху в тому, що задумала, і навіть може допомогти їй краще спланувати ймовірні перешкоди.
Ось наприклад так Сенека радить остерігатися долі:
'Той, хто часто робить багато речей, віддає себе у владу Фортуни, і найбезпечніше не спокушати її часто, але завжди пам'ятати про її існування і ніколи нічого не обіцяти собі щодо її надійності. Я відпливу, якщо нічого не завадить мені; Я буду претором, якщо мені ніщо не завадить; мої фінансові операції будуть успішними, якщо з ними нічого не піде не так. Ось чому ми кажемо, що мудрого не трапляється нічого, чого б він не очікував...'
Хочу додати ще одну важливу думку:
Застереження не має компенсувати вашу недієвість! Скоріше, навпаки – стимулювати дієвість.
Що ви думаєте про вправу Застереження?
Чи дозволяє вона вам досягати кращих разультатів в спокої?
#3 Одна з найбільш відомих стоїчних вправ – Premeditatio Malorum (передбачення лиха, негативна візуалізація).
Ось як пише Сенека:
'Те, чого зовсім не очікують, має більш нищівний ефект, а несподіваність додає ваги лиха. Це причина для того, щоб нічого не застало нас зненацька. Ми повинні на кожному кроці проектувати свої думки вперед і мати на увазі всі можливі випадки, а не лише звичайний перебіг подій... Повторіть їх подумки: вигнання, тортури, війна, корабельна аварія. Усі умови нашої людської долі повинні бути перед нашими очима'.
Вона заключаться у самопідготовці до можливих майбутніх поганих подій. Виберіть подію, якої ви боїтеся, уявіть собі, що це сталося. Позитивний вплив заключаться у суттєвому підвищенні готовності до лиха та стійкості у його сприйнятті, а токож у чудесному, позитивному ставленні до об'єкту, до того, бо ти розумієш його плинність та отримуєш насолоду від нього зараз. Наприклад, з початком Великої війни я уявив собі, що все моє майно в Україні щезло, згоріло, пропало. А коли потім повернувся у свій дім в Києві – отримав шалену насолоду і радість.
Що ви думаєте про такий підхід?
Чи використовуєте ви його?
#4 Остання на сьогодні духовна вправа стоїків: Жезл Гермесу.
Ось що пише Епіктет у Діалогах:
'Перестаньте, заради богів, дорожити предметами, перестаньте робити себе рабами насамперед речей, а потім, через них, і людей, які можуть надавати чи забирати їх. – Виходить, від них можна отримати користь? – Від усього. – І від того, хто лає? – А яку користь приносить атлету його супротивник у вправах? Величезну... А якщо хтось тренує мене в безгнівності, хіба він не приносить мені користі? Ось це і є вміти отримувати користь від людей. Сусід поганий? Самому собі. А мені він добрий: він тренує мою доброзичливість, поступливість. Батько поганий? Самому собі. А мені він добрий. Ось і є паличка Гермеса. "Чого хочеш, – каже, – торкнися, і стане золотим". Ні, що хочеш подавай, і я зроблю це благом. Подавай хворобу, подавай смерть, подавай нужду, подавай ганьбу, суд, який загрожує вищим покаранням, – усе це за допомогою палички Гермеса стане корисним.'
Це одна з моїх улюблених вправ, це чарівна паличка для якості та результативності нашого життя. Вона робить так, що кожна подія/кожна людина стає вашим добрим другом і вчителем. Почніть тренуватися на чомусь простому, але робіть це постійно і поступово ви значно змінете ваше життя на краще.
Чи чули ви про Жезл Гермесу раніше?
Як його ще можна назвати?
Стоїчне вчення має широкий арсенал практичних вправ і я не пишу тут про багато інших з них, можливо, якщо буде ваш інтерес, про це будуть мої наступні публікації. Поставте "+" в коментарях, якщо хочете продовження теми з духовними вправами.
І наприкінці ще декілька питань:
А як ви тренуєтесь?
Які вправи для тіла маєте?
А які вправи для духу є у вашому арсеналі?
Вміння ставити питання та перебувати в них не менш важливе аніж самі відповіді.
Отже, починати треба з себе, з свого уявлення про речі та ставлення до них. Веду канал, який присвячений саме таким питанням. Сподіваюсь, що він буде корисним.
Заснований на стоїчній філософії, з залученням інших напрямків та практик направлених на досягнення найкращого життя.
https://t.me/metanoia_zsbs
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.