20 квітня 2016, 18:11
Усе буде ''МТД'' або прокляті ''технічною допомогою''...і сміх, і сльози
Чи знаєте Ви, що в українському законодавстві немає визначення міжнародної допомоги, яке б відповідало визнаному світом з 1961 року визначенню ОЕСР допомоги розвитку як "допомоги від офіційних донорів (урядів і міжнародних організацій) з метою сприяння економічному розвитку та добробуту країн, що розвиваються"?
У цю допомогу входять і гранти, і пільгові кредити, і дорадчо-екcпертна підтримка – технічна допомога.
Термін допомога розвитку (development assistance) , можна замінити термінами міжнародна допомога, зовнішня допомога (international aid, foreign aid) . Слово міжнародна допомога можна також замінити словосполученням "фінансова та технічна допомога", щоб зробити наголос на тому, що країні передаються не тільки фінансово-матеріальні ресурси, а і експертиза, знання, технології, накопичені країною-донором.
Натомість українське законодавство у цій сфері, наріжним каменем якого є постанова 2002 року N153 "Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги" подарувала нашим чиновникам і громадянам чудовий термін – "міжнародна технічна допомога" – МТД.
Наші чиновники вживають терміни "міжнародна допомога" і "міжнародна технічна допомога" як синоніми. Різницю між ними не помічають навіть найвищому рівні. У зв'язку з тим, що на базі МЕРТ згідно із стратегічними документами (Програма діяльності Кабінету Міністрів України) розбудовується офіс Національного координатора допомоги, ми отримували від Прем'єр-Міністра кілька разів розпорядження про прискорення створення єдиного центру координації, в одному випадку, "міжнародної допомоги", у іншому випадку – "міжнародної технічної допомоги".
Ще я помітила, що мої колеги-чиновники люблять слово "технічна", бо воно у них асоціюється із чимось, що можна помацати, наприклад технікою.
Насправді, між поняттями "міжнародної допомоги" і "міжнародної технічної допомоги" величезна різниця.
Технічна допомога – це якраз те, що не можна помацати. Це не гроші, і не товари. Це експертна допомога – порадою, консультантами, тренінгами.
Технічна допомога є лише однією із модальностей міжнародної допомоги, вона критикується експертами через низьку результативність і високу вартість, тоді як інші види допомоги – наприклад, інвестиційні гранти чи секторальна бюджетна підтримка – вважаються більш бажаними формами допомоги для країни, що розвивається.
Україна реєструє усі проекти міжнародної допомоги згідно із 153 постановою як "технічну допомогу". Тобто інвестиційний грант для прокладення велосипедних доріжок – це у нас МТД. Побудова молочного цеху – МТД. Передача радіолокаційних установок зі США- МТД. Передача безкоштовно карет швидкої допомоги із Китаю – МТД. Навіть передача гігієнічних наборів для переселенців – МТД. Усе – МТД!
По суті ж 153 постанова реєструє не технічну допомогу, а міжнародну допомогу, яка яка надається на безповороній основі, на підставі чого донори звільняють цю допомогу від податків і ввізних мит. Бюджет окремого проекту міжнародної допомоги може складатись із 30% технічної допомоги і 50% інвестиції. Це не справа законодавства аналізувати компоненти діяльності, і називати весь цей проект технічною допомогою. Це справа аналітиків у офісі національного координатора порахувати, який відсоток усієї допомоги витрачається саме на технічну співпрацю.
Ця помилка у законодавстві з 2002 року призвела до більш серйозних наслідків, ніж може здатися на перший погляд.
По-перше, чиновники завчили термін МТД і він для них став означати "те, що не треба повертати". Тому коли приходить консультант міжнародної фінансової організації, пропонує кредит на проект розвитку і запитує який відсоток коштів чиновники хочуть витрати на технічну допомогу. Наші відповідають "Давай побільше!" – тодто побільше консультатів за кредитні кошти. Вони не розуміють, що технічна допомога може оплачуватись як безповоротними коштами, так і за рахунок кредиту. І що технічну допомогу можна легко профінансувати грантом, а не оплачувати її із кредиту.
По-друге, коли донори запитують наших чиновників, що їм потрібно і які взагалі їхні пріоритети для розвитку і реформ, наші відповідають – "Давай побільше МТД – технічної допомоги". А потім обурюються, чому присилають тільки консультантами.
Це і комічна ситуація, і трагічна водночас. Бо показує низьку спроможність наших державних інституцій і низький освітньо-професійних рівень наших держслубовців, які пишуть постанови і закони.
Ми цілий рік боремось на рівні КабМіну замінити термін МТД на МД, але виявляється це неможливо. І блокується юристами міністерств. Бо термін за 14 років проник як у інші документи, підзаконні акти і навіть закони, так і у свідомість чиновників усієї України. Тому виявляється, щоб дати правильне визначення терміну "міжнародна допомога" потрібен цілий закон. Без правильного визначення міжнародної допомоги неможливо налагодити координацію (централізована прозора інформація і контроль + децентралізована імплементація) на рівні МЕРТУ – національного координатора. Бо як можна координувати те, чого немає.
P.S. Проілюструю різні форми допомоги метафорою. Уявіть ви розвиваєте країну – будуєте будинок.
Технічна допомога – донори оплатили консультантів, які провели тренінг як закладати фундамент чи намалювали для вас план будівництва
Інвестиційний грант – донори дали вам гроші конкретно на закупівлю цегли і оплатили кладку цегли.
Бюджетна пітримка – донори дали вам гроші, щоб ви самі закупили неохідні матеріали і оплатили роботи по будівництву на ваш розсуд, згідно вашому плану будівництва.
Освітні обміни – донори відправили ваших інженерів на навчання в унівеститети США.
Передача обладнання і товарів – донори прислали черепицю безкоштовно з-за кордону.
Кредитний проект розвитку МФО – донори дали вам пільгову позику для побудови даху (матеріали плюс робота), із позики оплатили тренінг, який навчив як класти дах.
Регіональні програми співробітництва – донори сказали вам самим подавати заявки у фонди, із яких теоретично можна взяти безповоротні кошти для вашого будинку, але їх можуть забрати сусіди, які будують інші будинки, якщо не поспішити.
Макрофінансова допомога – донори позичили гроші на будь-яку вашу нагальну потребу, наприклад оплату боргу за світло у будинку.
Гуманітарна допомога - донори терміново дали насос, який відкачав воду, коли у вас прорвало трубу і відкачали воду.
Цей перелік можна продовжувати, бо сфера міжнародного розвитку не стоїть на місці, а еволюціонує, винаходить нові ефективні інструменти надання допомоги. Але суть зрозуміла: міжнародна допомога – це усі види допомоги ззовні, щоб вам побудавати свій будинок і утримати його від руйнування чи конфіскації за борги.
PS 2 Якщо Вам здається, що тема вузько-професійна і Вас як громадян не стосується, Ви навіть не усвідомлюєте, що зі своїх кишень оплачуєте технічну допомогу експертів. Взагалі ідеться про портфоліо проектів і програм на мільярди доларів.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.