24 жовтня 2024, 15:29

Ми дослідили зброю КНДР: як зупинити ракети Кіма?

До 2023-го року новини щодо Північної Кореї, які з'являлися в українських медіа, були далекі від української реальності: ось Кім Чен Ина традиційно вітає екзальтований натовп співгромадян, ось чергові випробування північнокорейської ракети, яка впала десь у Японському морі.І мало хто міг припустити, що Україна теж стане майданчиком для випробування північнокорейської зброї. Яку Пхеньян постачатиме Москві усупереч санкціям та низці резолюцій Ради Безпеки ООН, що передбачають ембарго на торгівлю зброєю з КНДР.

За даними координатора стратегічних комунікацій Білого дому Джона Кірбі, вперше ракети Кім Чен Ина армія Росії запустила по Запорізькій області у грудні 2023-го. З лютого 2024-го російська армія, пише видання Defence Express, цю зброю тимчасово не використовувала. І відновила пуски лише через 5 місяців – у липні.

І це виглядає закономірністю, адже місяцем раніше, у червні – Кім Чен Ин та Володимир Путін підписали договір про стратегічне партнерство, що містить пункт про взаємну оборону. Південна Корея класифікувала цей договір як такий, що "схожий на військовий союз".

"Співпраця" Росії та Північної Кореї в межах повномасштабного вторгення в Україну обросла новими деталями цієї осені: спочатку присутність військових та інженерів Кім Чен Ина, які допомагають запускати ракети з окупованих українських територій, підтвердило британське видання The Guardian. Йшлося про те, що біля Донецька в результаті ракетного удару 3 жовтня загинули понад 20 військових, серед яких – шість офіцерів з Північної Кореї. А потім із відповідною заявою виступив і президент України Володимир Зеленський. Голова української розвідки Кирило Буданов поточнив, що до 1 листопада 11 000 північнокорейських солдатів будуть воювати проти України.

Яку ж саме зброю війська Кім Чен Ина обслуговують в Україні? Йдеться зокрема про ракети KN-23/24, які виробляються на північнокорейському заводі "11 лютого". А в українських медіа їх охрестили "квазііскандерами", за подібність до російської балістичної зброї.Ці ракети із дальністю до 690 км, забезпечують російські сили ще одним інструментом для атак вглиб України.

Через свою балістичну траєкторію, їх важко перехоплювати українській протиповітряній обороні. Українські війська можуть поцілити ракети типу Іскандер-М та Кинджал, однак здебільшого за допомогою зенітних ракетних комплексів Patriot виробництва США. Та український арсенал ЗРК Patriot та інших систем протиповітряної оборони досі дуже обмежений. До того ж ці засоби ППО часто вимушені реагувати на інші повітряні загрози.

Незалежна антикорупційна комісія, яку я очолюю, регулярно досліджує зброю, яку в Україні використовуть країни із "вісі зла" – власне, Росія та Іран. Зокрема – на предмет наявності у ній західної мікроелектроніки. Ми уже аналізували компоненти російських ракет, літаків та іранських безпілотників.

У новому аналізі НАКО описала західні складові у північнокорейській ракеті, яку збили у Полтавській області цієї осені. Вона містить мікроелектроніку, виготовлену у США, Швейцарії, Великій Британії та Нідерландах. Ми виявили сім виробників, зокрема Analog Devices, чиї компоненти (мікрочіпи, підсилювачі, перетворювачі, регулятори напруги, аналогові перемикачі тощо) регулярно знаходять у російському озброєнні. Більшість компонентів були виготовлені американськими компаніями, серед яких Analog Devices Inc. та Broadcom Inc., деякі – швейцарською TRACO Electronic AG, британською XP Power і нідерландською NXP Semiconductors N.V. минулого року.

НАКО відправила запити цим виробникам, і вже маємо 3 відповіді. Так Analog Devices запевняють, що дотримуються усіх санкцій, контролюють рух власних товарів і постійно шукають способи ідентифікувати та запобігати спробам третіх сторін переміщувати свою продукцію на "сірі" ринки. У суворому нагляді за своїми ланцюгами постачання переконують й експерти з NXP Semiconductors. А британці – представники XP Power припускають, що до північнокорейської ракети потрапили їхні підроблені компоненти.



Глобально політика країн, чиї компоненти ми знаходимо у російській зброї – недосконала. У цьому наші дослідники переконувалися неодноразово. Тому ключова думка дослідження проста: північнокорейські ракети (як, власне, і російські, й іранські дрони) без західної електроніки, "мізків" – лише порожні бляшанки, які не несуть смерть тисячам людей в Україні і не тільки. А найкраща оборона починається з конвеєра, на якому триває збірка зброї. І саме він має зупинитись.

Як це зробити? Є кілька побажань з цього приводу: уряди США та ЄС повинні прицільніше контролювати свою санкційну політику і узгоджувати накладання санкцій, виробники мікроелектроніки мають здійснюювати більш всеосяжний контроль за рухом своєї продукції поза межами власних країн. Ну і правоохоронні органи та фінансові установи США та ЄС мають і прицільно розслідувати порушення. Та запобігати продажу мікорелектроніки до країн, де чип може стати частиною ракети, а не ноутбуку.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Ми дослідили зброю КНДР: як зупинити ракети Кіма?

До 2023-го року новини щодо Північної Кореї, які з'являлися в українських медіа, були далекі від української реальності: ось Кім Чен Ина традиційно вітає екзальтований натовп співгромадян, ось чергові випробування північнокорейської ракети, яка впала десь у Японському морі...

За що українська держава ненавидить жінку-матір та її дітей?

Судова влада України – гілка державної влади. Належне функціонування цієї гілки є ключовою передумовою демократії. Чомусь ця гілка української держави люто ненавидить мене, як жінку та матір, а також моїх малолітніх дітей...

Cудова система України – це фейк? Особистий досвід із достовірними фактами.

У фільмі, присвяченому річниці свого президентства, Володимир Зеленський поділився "революційною" думкою про те, що судову систему "треба повністю перезавантажити" і що вона "працює зовсім у інший бік...

''Дикий Захід'' українського сімейного права або як віджати американське майно у Білоцерківському суді

На жаль, попри затяжні реформи української судової системи, на сьогодні вона є загрозою безпеки людини і національної безпеки, а не інструментом досягнення справедливості у суспільстві...

Що Зеленський та Порошенко пропонують робити з корупцією в оборонці?

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) надіслав у січні-лютому усім кандидатам у президенти запитальник, щоби проінформувати українських виборців про підходи кожного з кандидатів у президенти до боротьби з корупцією в секторі оборони та у подальшому відслідковувати обіцянки кандидатів...

Куди пропали 6 мільярдів?

Менше ніж через рік після мого скорочення із МЕРТ на сайті openaid.gov.ua із 12 мільярдів доларів міжнародної допомоги Україні, лишилось менше 6 мільярдів...