15 травня 2025, 17:48

Оборона як основа демократії: уроки України, які Європа вивчала на Копенгагенському саміті.

Цього тижня я мала нагоду відвідати Копенгагенський демократичний саміт – одну з найважливіших міжнародних платформ, що об'єднує політичних лідерів, громадських активістів, бізнесменів і технологічних експертів з усього світу для діалогу про демократію, безпеку та свободу. Цей захід, організований Фундацією "Альянс демократій" під керівництвом Андерса Фог Расмуссена, проходив 13-14 травня 2025 року в столиці Данії.



Фото: сторінка у Facebook Андерса Фог Расмуссена

Андерс Фог Расмуссен – політик, який був прем'єр-міністром Данії та генеральним секретарем НАТО, відомий своєю проамериканською позицією та активною роллю у міжнародній безпеці. Після завершення каденції в НАТО, Расмуссен став радником президента України Петра Порошенка з міжнародних питань. Зараз виконує функції радника з міжнародних питань Володимира Зеленського. А ще він знаний в Україні завдяки тому, що розробляв разом з очільником ОПУ Андрієм Єрмаком Київській безпековий компакт. Також Расмуссен одночасно керує і Rasmussen Global (це компанія геополітичного консалтингу), і неприбутковою Фундацією "Альянс демократій".

Колишній генсек послідовно підтримує перемогу України у війні з Росією: наполягає на тому, що наша держава має отримати запрошення до НАТО навіть без повернення окупованих територій; закликає зняти обмеження на постачання зброї, розгорнути системи ППО на східних кордонах Альянсу. А також критикує помилки Заходу у 2014 році, коли реакція на агресію Росії була надто м'якою.

І така позиція Расмуссена – близька його землякам, адже Данія є не просто другом України – вона стала одним із ключових партнерів у нашій боротьбі за свободу та територіальну цілісність. Особливу роль у цьому відіграє "данська модель", започаткована цією країною – інноваційний механізм інвестиційної підтримки української оборонної промисловості. Ця модель дозволяє країнам-партнерам напряму фінансувати виробництво озброєнь в Україні.



На фото: Олена Трегуб, виконавча директорка НАКО; Кріс Ло, депутат парламенту Великої Британії; Леся Оробець, засновниця ГО "Ціна свободи"

У 2025 році Данія зарезервувала близько 130-135 млн євро для закупівель у нашій оборонній промисловості. Загалом за цією моделлю очікується залучення приблизно 1,5 млрд євро інвестицій у ВПК України. Важливо, що Данія підтримує не лише масове виробництво зброї, а й розвиток високотехнологічних систем – далекобійних безпілотників, ракетних комплексів, сучасної артилерії.

Ще в Данії існує потужна спільнота українців, які активно просувають нашу політику, культуру та займаються адвокацією. В Копенгагені працює Український дім – простір, яким опікується директорка Наталія Попович і де на супровідному заході Саміту я розповідала про боротьбу з корупцією під час війни та роботу Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України.



Сам Саміт цього року зібрав провідних світових лідерів, з-поміж них сам організатор заходу – Андерс Фог Расмуссен, висока представниця ЄС Кая Каллас, колишній прем'єр Британії Девід Кемерон, онлайн – голова Офісу Президента України Андрій Єрмак.



Фото: сторінка у Facebook Андерса Фог Расмуссена

Хоча офіційні теми саміту – це штучний інтелект, новий світовий порядок, протидія авторитаризму, слово "Україна" лунало в кожній панелі. Війна в Україні стала символом глобальної боротьби за демократію, свободу і безпеку.

Копенгаген – місто, де демократія відчувається не лише як ідея, а як практика. Тут не потрібно доводити важливість нашої боротьби – люди розуміють і підтримують її на глибокому рівні. Особливо мене вразила увага до оборонної тематики. Як сказав Расмуссен у відкритті: без сильної оборони не буде демократії. Це правда. Ми можемо дискутувати про дезінформацію, соцмережі, вплив штучного інтелекту, але без реальної зброї, яка фізично захищає Україну і Європу, всі ці дискусії залишаться теоретичними.



Фото: сторінка у Facebook Андерса Фог Расмуссена

Саміт став майданчиком для знайомств і налагодження партнерств, де зустрічаються люди, які розвивають оборонну промисловість, стартапи, пов'язані з гібридною та класичною війною, шукають інвесторів і партнерів. Я впевнена, що багато хто вже отримав або отримає підтримку, яка допоможе зміцнити нашу обороноздатність. Це важливо не лише для України, а й для безпеки всієї Європи.

На форумі також лунала критика щодо того, що Україна своєю боротьбою фактично купує час для Європи. І важливо, щоб "коаліція охочих" не перетворилася на "коаліцію очікуючих". Та найбільше враження на мене під час конференції справив гренландський політик Муте Боуру́п Егеде. Його фраза про те, що "не треба бла-бла-бла, а потрібні реальні речі", стала лейтмотивом усієї події.



Коли він це говорив, я подивилася на телефон і побачила, що в Гренландії було мінус 3. Тоді як у більшості столиць світу сяяло сонце і було тепло. Це нагадало мені, що люди, які живуть у таких суворих умовах, не мають часу на порожні балачки – вони щирі, прості, конкретні та надзвичайно сильні духом.

Саме ця простота та конкретність Муте Егеде стали для мене поясненням того, чому така маленька нація у трохи більше ніж 56 тисяч, абсолютно впевнено себе почуває під тиском Трампа і вимагає від нього зміни тональності розмови. Тож між українцями та гренландцями більше спільного, ніж я уявляла.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Оборона як основа демократії: уроки України, які Європа вивчала на Копенгагенському саміті.

Цього тижня я мала нагоду відвідати Копенгагенський демократичний саміт – одну з найважливіших міжнародних платформ, що об'єднує політичних лідерів, громадських активістів, бізнесменів і технологічних експертів з усього світу для діалогу про демократію, безпеку та свободу...

Тайвань та Україна: чому на далекому острові уважно слухають новини із Києва?

Нещодавно я повернулася із Тайваню, де була більше тижня: зустрічалася із представниками уряду, громадськими організаціями, виступала на Halifax International Security Forum, який відбувся у Тайбеї...

ЄС: від миролюбства до оборонного союзу – як російсько-українська війна змінює концепцію обʼєдання

Кінець січня ми із колегами по ГАР МОУ Тетяною Ніколаєнко та Анастасією Шубою провели у Брюсселі. За три насичені дні зустрілися із депутатами Європарламенту Ріго Террасом, Гельмутом Брандштеттером, Пеккою Товері, Расою Юкнявічене, представниками НАТО та низки аналітичних та благодійних організацій...

Україна та Давос: відлуння війни у світі багатих та впливових

55-й, ювілейний Давос для мене – 5-й. Тому можу відстежити, як на одному із найпрестижніших майданчиків світу змінювалися самопрезентація України та ставлення до неї...

Синьо-жовтий прапор у ''веселковій нації'': як Україна шукає і чи знаходить підтримку у ПАР?

Так звані країни "Глобального півдня" й Африки зокрема – з початку повномасштабного вторгнення – у фокусі уваги України. МЗС регулярно перебуває у турне африканськими країнами, а буквально минулого тижня в Києві відбувся Третій Міжнародний саміт з продовольчої безпеки за участі Конго, Танзанії, Сенегалу, Камеруну, Нігерії, Гани, Південної Африки, Гвінеї, Чаду та Кенії...

Ми дослідили зброю КНДР: як зупинити ракети Кіма?

До 2023-го року новини щодо Північної Кореї, які з'являлися в українських медіа, були далекі від української реальності: ось Кім Чен Ина традиційно вітає екзальтований натовп співгромадян, ось чергові випробування північнокорейської ракети, яка впала десь у Японському морі...