27 грудня 2017, 13:02

Антикорупційний суд для всіх чи виключно для своїх?

Закон про Вищий Антикорупційний Суд України зареєстровано на сайті Верховної Ради. Розробляли у Президента, бо народні депутати так і не виявили бажання створити робочу групу авторів. Але громадськість може оцінити те, що одним з авторів називають Георгія Вашадзе, який вже розробляв закон про НАБУ.

Конкурсний відбір, як і до Верховного суду здійснюватиме ВККС, але роль Громадської Ради Доброчесності цього разу виконає нова Громадська рада міжнародних експертів.

Якщо когось не влаштовує, що іноземці не добиратимуть суддів самі, значить той вже забув, що Україна – суверенна держава. Тому формування органів судової влади мають права робити виключно громадяни. В іншому випадку такий закон легко оскаржити в Конституційному суді будь-кому з опонентів.

А те, що опоненти у президентського закону будуть – можна не сумніватись. Підозрюю, закон не підтримають навіть певні депутати у фракції БПП, (що вже говорити про опозицію), тому його прийняття у першому читанні потребуватиме об'єднання усіх антикорупційних сил. Правки можна буде внести у процедурі другого читання.

Як і у випадку Верховного суду зауваження громадської ради ВККС може подолати 11 голосами з 16 від складу комісії.

Досвід формування Верховного суду показав, що ГРД мало претензії до меншості з відібраних суддів. В більшості випадків докази недоброчесності від ГРД були визнані обгрунтованими.

Вищий Антикорупційний Суд буде розглядати справи не лише НАБУ і це нормально. Корупціонери, яких упіймала прокуратура, ДБР, Нацполіція або СБУ також мають бути покараними.

Як не завалити новий суд справами?

В законі є запобіжник, який зробить Антикорупціний суд основним органом, що судитиме справи НАБУ – шкода заподіяна корупціонером має бути не меншою від 900 000 грн.

Іншими словами, якщо НАБУ (ДБР, поліція, СБУ) схоче передати в Вищий антикорупційний суд справу сільського голови – її візьмуть тільки у випадку, якщо сільський голова завдав реально велетенської шкоди майже на мільйон гривень. У другому читанні цю суму можна зробити ще більшою, відсікаючи несуттєві справи

Жорсткі обмеження до суддів Вищого антикорупційного суду є виправданими, бо повністю виключають залучення до нього політиків, пов'язаних з політиками людей, тих, хто працював у правоохоронних органах, або навіть у НАБУ чи НАЗК, чи в органах з високими корупційними ризиками.

Це має зробити новий орган абсолютно незалежним, відсікаючи будь-кого, хто має або мав у минулому хоч які-небудь стосунки з потенційними фігурантами судових процесів.

Підозрюю, декому не подобається, що слідчі НАБУ не зможуть бути кандидатами в судді Вищого антикорупційного суду, але погодьтеся – така вимога повністю виключає конфлікт інтересів. Навіть якщо він був у минулому, адже людські зв'язки залишаються.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Україна має визначитись із стратегією на Закавказзі.

Довгий час Україна цікавилась виключно внутрішньополітичною проблематикою. Спроби вийти на регіональний рівень, як то утворення ГУАМ, що замислювалось як економічний союз Грузії, України, Азербайджану та Молдови, на жаль успішно були погашені російською агентурою...

Продаж телеканалів Порошенка – свобода слова понад усе.

Правду кажучи, я вражений елегантністю рішення Порошенка, який позбавив владу головного важелю тиску на непідконтрольні їй телеканали П'ятий і Прямий...

Чому Зеленський не засудив сексизм Корнієнка та Арахамії?

Відповідь можна знайти в інструкціях, які отримали перед ефірами народні депутати від Слуги народу. Я так розумію автор цих темників-інструкцій Михайло Подоляк...

Мюнхенське шоу і традиційний скандал

Участь Зеленського у щорічній мюнхенській конференції з питань безпеки вже традиційно для нового президента привернула увагу низкою скандальних заяв на фоні відсутності системного змісту...

Соцопитування – підтримка ЄС зросла у півтора рази

Сьогодні чорний день для опонентів Петра Порошенка – всього лише через 8 місяців після обрання Зеленського президентом з'ясувалося, що рейтинг партії його головного опонента відчутно зростає...

Чому задоволений Путін і як ДБР працює в інтересах Росії?

Після зустрічі із президентом Зеленським, що відбулася одразу після переговорів у Нормандському форматі, президент Путін заявив, що він задоволений...