9 вересня 2020, 13:27

Влада хоче жити в борг. Це доб'є економіку

Вчора заступник міністра фінансів України Роман Єрмоличев заявив, що уряд планує дефіцит держбюджету на рівні 6% ВВП у 2021 році, 4,5% у 2022 році та 3% у 2023 році. І це після рекордних від 2014 року 7,5% ВВП, які заплановано на цей рік.

І вчора ж Мінфін розмістив трирічні ОВДП під 10,5%, плюс 0,5 п.п. до попереднього розміщення. Шаленого попиту не було, облігацій продано на 700 млн. грн.

При цьому облікова ставка Національного банку складає рекордно низькі 6%.

Нинішня влада звинувачує попередню, що за неї кредити для бізнесу були надто дорогими, і це стримувало ріст економіки. Але за попередньої влади дефіцит бюджету не був вищий 3% ВВП, останні три роки – навіть нижче 2% ВВП.

І все одно, щоб його фінансувати, Мінфіну доводилося, наприклад, на початку минулого року позичати під 18% річних. І, звісно, банкам вигідніше було вкладати в ОВДП, ніж кредитувати бізнес.

Ця ж влада хоче наступного року мати дефіцит 6% ВВП, 2022-го – 4,5% ВВП. Тобто Мінфіну доведеться позичати великі суми, щоб закрити цю діру. Виконувати зобов'язання перед МВФ та Євросоюзом, щоб отримати їхні дешеві кредити, влада не поспішає. Отже, залишаються знову внутрішні запозичення, а, отже, ще більші проценти за ОВДП, які сплачуватиме Мінфін.



Питання – навіщо тоді брехати про дешеві кредити для бізнесу чи іпотеку? Або держава роздуває витрати і забирає ресурси з приватного сектору, або затягає паски і дає бізнесу дихати.

І розкидати реальні гроші з бюджету, і давати ресурси бізнесу одночасно в Україні зараз неможливо. Ми не США, і не ЄС – друк грошей просто приведе до стрибка цін та швидкого знецінення зарплат та пенсій.

Роздуті бюджетні витрати і дефіцит принесуть шкоду Україні. І вони ще підірвуть й без того вже низьку довіру до чинної влади. Бо обіцянки президента залишаться обіцянками, а економіка і добробут громадян далі жеврітимуть.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Як економіка пережила перший рік війни, і що на нас очікує наступного року?

2022 рік, рік повномасштабної війни Росії проти України, яскраво показав всі сильні і слабкі сторони української економіки. Багато з сильних сторін стали наслідками реформ, проведених за попередні вісім років...

Зниження податків під час війни. На жаль, не на часі.

Вчора відбулося чергове засідання Економічного штабу, створеного Міністерством економіки та Офісом Президента України. Ростислав Шурма, заступник керівника ОПУ, представив нам з колегами концепцію податкової реформи 10-10-10...

У мерів-популістів замість антивакцинаторів страждають діти і батьки

Вже другу хвилю пандемію ковід-19 головним ворогом українських дітей і батьків стають популісти у місцевій владі. Навесні цього року мер Києва Віталій Кличко на три тижні відправив дошкільнят і молодших школярів додому, хоча чинна на той момент урядова постанова по карантин дозволяла їм далі навчатися навіть в "червоній" зоні...

Кличко проти маленьких киян

Третій президент України Віктор Ющенко прославився виразом "маленькі українці". Тільки Віктор Андрійович точно знає, що під цим він мав на увазі...

Догана Зеленському

Вчора Рада Національного банку України оголосила догану та висловила недовіру членам Правління НБУ Катерина Рожковій та Дмитру Сологубові. Це останні два члени Правління НБУ з команди, яку в 2014-15 рр...

Влада хоче жити в борг. Це доб'є економіку

Вчора заступник міністра фінансів України Роман Єрмоличев заявив, що уряд планує дефіцит держбюджету на рівні 6% ВВП у 2021 році, 4,5% у 2022 році та 3% у 2023 році...