22 січня 2024, 01:08

Про Соборність

Соборність як термін має багато визначень.

Одне з них, наприклад, таке: морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є

відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток.

День соборності України теж пройшов багато етапів сприйняття та трактувань.

На сьогодні акт проголошення Злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року – це не просто важлива дата з нашої історії 20 століття. І не просто подія, з якої можна і треба винести уроки на подальші періоди. Це й усвідомлення наших сьогоднішніх реалій в контексті важливості та розуміння нашої внутрішньої соборності. Франко колись писав про необхідність зростання (йшлося про менталітет) "Всеукраїнця", який би сприймав Україну як "єдину цілість".

Роки повномасштабного вторгнення Росії, думаю, додали розуміння того, що без соборності не може бути сильної та невразливої державності. Тому, якщо спробувати всеохоплююче сформулювати, то:

Соборність – це державність (не формальні ознаки, а реальні й дієві; наприклад, кордон).

Соборність – це усвідомлення самих себе, ідентичності (і внутрішньо, і ззовні). Хто ми, як бачимо свою державу, як нас сприймає світ.

Соборність – це громадянська позиція, укорінена на реальних процесах та у привʼязці до громадян, а не поточних індивідуальних інтересів.

Соборність – це дiєвi iнституцiï держави і суспільства (від армії, судів, державних структур – до партій, ЗМІ, громадських організації).

Соборність – це відповідальні еліти (не випадкові і орієнтовані на інстинкти окремих груп, а ті, які є професійними і мають бачення).

Соборність – це повага до пам'яті й бачення перспективи майбутнього.

Соборність – це коли капітал, суспільство, політичні еліти та ідея збереження і розвитку держави об'єднані.

Соборність – це коли регіональні відмінності не перетворюються в регіональний егоїзм, а навпаки є доповнюючими компонентами.

Соборність – це соціальна справедливість, не в сенсі зрівнялівки, а в сенсі гармонійності розвитку та суспільного блага.

Соборність – це сучасна держава, яка здійснить трансформацію від пострадянської до самодостатньої країни. Власне, у тому числі й через це триває війна Росії проти України. Проти того, щоб на пострадянському просторі, європейській частині Хартленду, була самодостатня і при цьому демократична країна.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Хунта РФ

Наблюдая многие годы за российскими реалиями, отметила для себя следующее. 1. Нахождение во власти более 20 лет приводит к утрате чувства реальности, когда не просто совершаются ошибки и не воспринимаются как ошибки...

Що сказав Путін, або По той бік химеробудування

Все ж, у цьому черговому, повному історичного марення та підміни інтерв'ю Путіна читалось два посили. Внутрішній та зовнішній. Внутрішній посил (з довгим історичним екскурсом) багато в чому пояснює причини російської війни...

Про ризики 2024-го

Володимир Зеленський в інтерв'ю італійському телеканалу Rai1 сказав, що може бути "ротація цілої низки державних лідерів, не тільки в одному секторі, такому як військовий"...

Про Соборність

Соборність як термін має багато визначень. Одне з них, наприклад, таке: морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток...

Через призму законопроекту про мобілізацію

Верховна Рада повертає на доопрацювання уряду законопроет про мобілізацію зі своїми пропозиціями. До цього відбулася закрита нарада з військовим командуванням і засідання Погоджувальної ради за участі Залужного та Умерова...

У 2024-й

У кінці року традиційно запитують про події поточного року (позитиви та негативи) та про перспективи наступного. В умовах війни чіткого розподілу нема, бо війна – це апріорі негатив, у контексті якого та крізь який проходять усі інші процеси...