7 березня 2024, 17:16

Рік випробування демократій

Рік лише декілька місяців як почався, а ризики та виклики відчуваються уже майже на повну. Соціально-політичні та електоральні, зокрема. Я про Захід, перш за все.

Вибори у США впливають не лише на питання не/виділення додаткової військової допомоги Україні, а й на настрої у Європі загалом.

З одного боку, заяви Трампа підживлюють ізоляціоністські настрої у Європі (майбутня зустріч Трампа та Орбана може стати концентрованим проявом такої позиціі). А з іншого – спонукає (хоч і від негативного) до більшої самодостатності ЄС та НАТО у своїй оборонній політиці безвідносно США.

Подивимось, яка з тенденцій стане домінуючою, бо це важливо. Росія не дрімає.

Уже є дані західних розвідок про розписані бюджети у Росії на різні дезінформаційні компанії. Та й дії також є. От хоча б те, як заповзято і головне в який момент росіяни злили та підхопили тему розмови німецьких військових щодо надання далекобійної зброї Україні.

Далі, поза сумнівом, буде більше. Росія буде влазити у будь-які теми, де є хоч натяк на протиріччя. А такі теми – є.

Чи то протести представників окремих галузей країн, які проти скорочення дотацій чи нових правил (класика жанру – фермери).

Чи то критика щодо представництва країн у керівних органах ЄС та НАТО між країнами Центральної та Східної Європи/країнами Балтії (уже частково проявляється).

Чи то питання лідерства та певних протиріч щодо оборонної політики між країнами з крупними економіками (Лондон-Париж-Берлін).

Чи то питання єдності як великих, так і локальних союзів (один з останніх прикладів – на рівні Вишеградської четвірки, куди входить Польща, Чехія, Угорщина, Словакія; там уже є протистояння, повʼязане зі специфічною позицією Орбана та Фіцо).

І це лише вершина айсбергу. Це я до того, що цього року буде не лише продовжуватись протистояння демократій та автократій, а й відбуватимуться процеси всередині демократій (маю на увазі зростання рейтингів популістів та ізоляціоністів, ультраправих та ультралівих). Питання, чи зможуть діючі європейські лідери, орієнтовані на єдність, упередити такі ризики.

Для нас же це однозначно складний рік, з огляду на непросту зовнішню конʼюнктуру. Тому повторю те, про що часто пишу/кажу: окрім фронту, треба працювати ще й над проблемами тилу. Ставати сильними та невразливими зсередини. Від зовнішньої допомоги, поза сумнівом, багато що залежить. Але ще більше – від нашого вміння разом працювати над проблемами слабкості інституцій, що тягнуть нас у пострадянське болото.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Як приборкати "біблійного бегемота" (образ хаосу)

Київ не дарма пришвидшує другий саміт миру до президентських виборів у США. Справа не у самих виборах як таких. Те, що війна триває довго, і те, що її важко закінчити одномоментно, показує не лише глобальність (у тому числі взаємозалежність багатьох країн), а й збій на рівні міжнародної системи загалом...

Про тил

Складність війни для нас полягає ще й у тому, що окрім фронту, Україна має вирішувати також і проблеми тилу. Окрім складової повернення наших територій, є ще й інша, за що триває війна – стати частиною Заходу...

Росія: "Від за спинами" до "У спини жінок та дітей"

Ми ж памʼятаємо, як у 2014 році Росія, у процесі анексії Криму та початку війни на Донбасі, відпрацювала технологію створення штучного конфлікту через зовнішнє втручання, намагаючись видати його нібито за внутрішній конфлікт...

Автократії vs демократії (у вимірі російської війни)

Тема протистояння (і життєздатності) автократій та демократій стала активно обговорюватися ще у 2021 році, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну...

Бачення миру

Олександр Готліб Баумгартен, який народився 17 червня 1714 року, вперше запровадив термін "естетика" для означення теорії прекрасного. У зв'язку з цим і впродовж є два есе Умберто Еко – "Історія краси" та "Історія потворності"...

Про формат руху до миру

Серед інших пунктів проекту договору від квітня 2022 року між Україною та Росією (за посередництва інших країн), який оприлюднило видання NYT, є й такий: "Про право вето РФ при ухваленні відповіді міжнародної спільноти в разі повторного нападу на Україну"...