2020 рік та випробування на антикрихкість: мої 10 перемог
У передноворічний період саме час підбивати підсумки минулого року. Це був складний та багатогранний рік, який приніс нам усім і мені, зокрема, немало "чорних лебедів", як особистих, так і політичних. Успішне приборкання цих птахів займає час, і за рік маю успіхи, що дозволяють стати більш антикрихкою, за термінологією автора "Чорного лебедя" Нассіма Талеба. Мені є про що розповісти за цей рік. І цим я хочу поділитись з вами, оскільки це й перемоги України також.
1.На окупанта чекають нові, дієвіші санкції
Я почала розробляти нову санкційну архітектуру України, яка дозволить, серед іншого, ефективніше протидіяти Росії. Оскільки зараз не існує базових і дієвих інструментів санкційної політики (моніторингу санкційного режиму, відповідальності за його порушення, механізмів приєднання до міжнародних санкцій), то я вирішила виправити цю ситуацію. Протягом другої половини 2020 року я провела серію експертних зустрічей з народними депутатами, урядовцями, правоохоронцями, експертами, що знаються на темі санкцій, а також санкційні слухання під егідою трьох комітетів Верховної Ради України – зовнішньої політики, євроінтеграції, нацбезпеки і оборони. Ми з командою підготували новий законопроєкт "Про національні та міжнародні санкції", який після ухвалення замінить чинний закон "Про санкції". Не забарилась і реакція Москви на мої ініціативи – моє прізвище з'явилось у санкційному списку російського уряду.
2.Ми сказали "ні" створенню Консультативної ради ТКГ
Я була однією з перших народних депутатів, які підписали відозву про створення так званої "консультативної ради" у ТГК. Згідно з документом, який потрапив у мережу, в так званій новій раді повинні були засідати окупанти та колаборанти, що нині хазяйнують на непідконтрольній Україні частині Донецької та Луганської областей. Завдяки патріотичній позиції кількох десятків депутатів від правлячої більшості, керівництво держави усвідомило, що цей план – пастка, і відкинуло його.
3. Створення фонду "Yellow Blue Strategy"
З нагоди свого 30-ліття я заснувала фонд промоції України та підтримки сучасної української культури "Yellow Blue Strategy". Наша мета – зшивання України, налагодження комунікацій регіонів, підтримка молодих українських митців та просування позитивного образу України за кордоном через культурну дипломатію. Шляхом збереження та популяризацію культурних здобутків з різних куточків України, ми зробимо нашу країну згуртованішою та духовно багатшою. Мій фонд опікуватиметься всіма видами мистецтва, хоча починаємо ми з музичного мистецтва. Саме тому я створила Міжнародний оркестр свободи. Наприкінці року YBS започаткував новий телепроєкт – "Як звучить Україна", мета якого зробити так, аби ми всі почули, як звучить Україна в усіх її куточках. Він побачить світ вже на початку 2021 року!
4.Перезапуск та діджиталізація груп міжпарламентського співробітництва
Я підготувала поправки до Положення про парламентські групи дружби з іноземними країнами, якими я опікуюсь як голова профільного підкомітету. Серед нововведень – дозвіл проводити засідання груп онлайн, встановлення формули розрахунку граничної чисельності керівництва груп в залежності від їхнього розміру. Також встановлено вимоги до керівництва груп і закріплено вимоги щодо планів роботи груп. Попри ковід, я вважаю, що міжпарламентська співпраця має тривати. Україна потребує друзів і союзників – не лише в Європі й Америці, але й у Азії та Африці. Я почала роботу з африканським напрямком, і у 2021 році вона триватиме.
5.Підписано Білоруську декларацію
Я щиро підтримую боротьбу сусідів-білорусів за свободу та демократію. Всьому світові відомо, що результати виборів президента сфальсифіковані, а проти народу чиниться брутальний терор. Я підготувала документ, де було дано чітку оцінку цим кривавим подіям та вказано єдиний шлях виходу з кризи – загальнонаціональний політичний діалог та незалежне розслідування трагічних подій. Я назвала його Білоруською декларацією, під якою поставили свої підписи понад 30 делегатів ПАРЄ. Після того, як Аляксандр Лукашенка перетворився на узурпатора, Україна, разом з західними демократіями, розірвала контакти з білоруським режимом. Також я долучилась до створення тексту Постанови Верховної Ради, яка засвідчила нашу солідарність з волелюбним білоруським народом.
6. Підготовка запропроєктів, які засуджують співпрацю з окупантом
Я підготувала законопроєкти 4085 і 4036 про впровадження послідовної політики невизнання законності окупації Росією українських територій, засудження заперечення трьох геноцидів ХХ століття, що стались на території України, а також відповідні поправки до Кримінального кодексу України. Після ухвалення цих законів більше не толеруватиметься співпраця національних публічних діячів з окупантом.
7. Перша сесія ПАРЄ нової української делегації
Майже рік тому українська делегація у новому складі вперше поїхала до Страсбурга. Під моїм головуванням ми плідно працювали в комітетах та політгрупах, що заклало підвалини нашої якісної роботи в ПАРЄ на цілий рік. Ми провели зо два десятки чудових зустрічей, зокрема з нашими найбільшими друзями у новоствореній групі Балтік+. Адже тільки на цінностях прав людини та демократії триматиметься Рада Європи, а не на інтригах та брудних грошах. Я підготувала пропозиції про резолюції (англ. motions for a resolution) з назвами "Поступове культурне стирання та інші загрози для культури" та "Поляризація політичного середовища як прихована загроза переміщення населення". Їх об'єднують прагнення відреагувати на сучасні виклики культурному, ідеологічному та політичному розмаїттю європейських країн.
8. Мої нові якості
Кожен політик повинен бути відкритим для суспільства. З цим непросто змиритись, але такі правила. Цього року я змогла подолати страх перед спілкуванням з пресою і дала десятки коментарів та інтерв'ю, брала участь в ефірах та зйомках, виступала з трибуни Верховної Ради та у комітеті. Кожне моє слово було щирим, виваженим, патріотичним. Це було непросто, і я планую розвивати та поглиблювати свою медійну активність. Також я отримала природний імунітет від ковіду після 4-тижневої хвороби. Хвороба підступна. І перемога над нею в масштабі України та світу залежить від кожного з нас.
9.Налагодження співпраці з іноземними партнерами
Попри ковід, боротьба за Україну не припиняється ні на мить. Я регулярно зустрічалась і листувалась з іноземними дипломатами, членами парламентів, представниками міжнародних організацій. Всіх цікавить, чим дихає Україна, яка наша точка зору з актуальних питань міжнародної політики. Вірю, що саме добрі особисті стосунки з людьми з усього світу, які поділяють спільні з нами цінності, допоможуть досягти успіху в дипломатії.
Один з них – норвежець Бйорн Берг, який балотується на пост заступника генерального секретаря РЄ. Він спеціально приїхав до України, щоб зустрітися зі мною та моєю командрою. Ми організували для нашого гостя дві потужні зустрічі: з нашою делегацією в ПАРЄ та українськими експертами і правозахисниками. Це були фахові розмови європейців з європейцями.
Як засновник МФО "Щаслива Україна" та організатор кількох конференцій в місті Ко (Швейцарія), спільно з посольством Швейцарії в Україні я розпочала ініціативу з популяризації теми добробуту, щастя та людської безпеки через перехідне правосуддя та роботу з минулим.
У грудні представники Женевського центру політики безпеки провели триденну онлайнпрограму "Посилення людської безпеки" для народних депутатів та їхніх помічників. Разом ми обговорювали, як взаємодіяти з минулим та встановлювати мир.
Дуже приємно, що "Українська призма" відзначила мене другою сходинкою в списку народних депутатів, що найбільш активні у просуванні українських інтересів за кордоном. Прагну зростання!
10.Створення Кримської платформи
Всі роки після окупації Криму патріотичні політики, кримчани, експерти вимагали створення міжнародного майданчика, що прискорить деокупацію Криму. 2020 року це нарешті було зроблено – Президент України ініціював запуск Кримської платформи, де вестимуться потужний діалог на тему сьогодення півострова і масштабна робота задля його деокупації. Як одна з співголів МФО "Кримська платформа", я представлятиму український парламент на цьому майданчику. Вже на початку наступного року ми проведемо комітетські слухання на тему деокупації нашого півострова. Це перший і найважливіший крок для повернення теми Криму до міжнародного порядку денного! Крим – це Україна, і він буде визволений!
Найціннішим здобутком 2020 року для себе особисто вважаю переосмислення українських реалій та отримання системного розуміння процесів українського політичного життя. Вірю, що це принесе позитивні результати на благо України в новому році.
Успіхів Україні! Успіхів усім нам!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.