12 січня 2016, 08:34

ФІЗКУЛЬТУРА І СПОРТ У ХРИСТИЯНСЬКОМУ ДЕМОКРАТИЧНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

В попередніх дописах було обґрунтовано обрання християнства як органічної для нашого народу світоглядної і морально-етичної платформи, на основі якої мають будуватися моделі суспільного, культурного і соціально-економічного розвитку України, розглянуто питання людини і її свободи в християнстві, основоположних свобод і прав людини в демократичному суспільстві.

Сьогодні пропоную докладно зупинитися на питаннях фізкультури і спорту в християнському демократичному суспільстві.

Фізичні вправи (зайняття фізичною культурою в сучасному світі) людина освоїла з давніх-давен. Так, стародавні мисливці і риболови тренувалися для набуття навичок і підвищення майстерності. З давніх часів відомі їхні змагання. Довершеного вигляду змагання на силу, швидкість і витривалість набули в античному світі, найбільш яскравою пам'яткою були Олімпійські ігри у Стародавній Греції, які стали прообразом сучасного олімпійського руху.

Перші отці християнства, спостерігаючи за тренуваннями і змаганнями античних спортсменів, наводили їх суперництво (винятково за його формою) як приклад для подвижницької діяльності християн. Однак, християни мають принципово іншу мету: вони прагнуть не перемоги у змаганні, не земної слави, а служіння Господу і життя вічного. Так, апостол Павло писав: "Хіба ви не знаєте, що ті, хто на перегонах біжить, усі біжать, але нагороду приймає один? Біжіть так, щоб одержали ви! І кожен змагун від усього стримується; вони ж щоб тлінний прийняти вінок, але ми щоб нетлінний. Тож біжу я не так, немов на непевне, борюся не так, немов би повітря б'ючи" (1 до Коринтян 9:24-26) .

Після прийняття Римською імперією християнства олімпійські ігри були заборонені у 394 році, а гладіаторській бійки – у 400 році. Причинами таких рішень стала несумісність зазначених змагань у їх тодішньому вигляді з християнськими цінностями. Під час олімпійських ігор і гладіаторських бійок приносилися жертви ідолам (ідолопоклонство), спортсмени гинули і калічилися, глядачі впадали в нездоровий несамовитий і шалений азарт.

Біблія ж однозначно навчає християн:

"Тож про споживання ідольських жертов ми знаємо, що ідол у світі ніщо, і що іншого Бога нема, окрім Бога Одного." (1 до Коринтян 8:4).

"... Що ідольська жертва є щось? Чи що ідол є щось? Ні, але те, що в жертву приносять, демонам, а не Богові в жертву приносять. Я ж не хочу, щоб ви спільниками для демонів стали. Бо не можете пити чаші Господньої та чаші демонської; не можете бути спільниками Господнього столу й столу демонського" (1 до Коринтян 10:19-21).


Водночас, отці церкви схвалювали фізичні вправи юнаків, особливо у гімнастичних школах, стриманість, аскетизм античних спортсменів, засуджуючи при цьому прагнення до марнославства і земних почестей. І навіть змагання допускалися, якщо вони були спрямовані на зміцнення фізичного і духовного здоров'я молоді.

Таким чином, ранні християни не заперечували зайняття спортом і особливо фізкультурою, якщо вони були корисні для здоров'я, але наполягали, що ці зайняття мають узгоджуватися і не суперечити християнським цінностям.

Займаючись фізичними вправами чи беручи участь у змаганнях, християнин повинен зберігати у серці своєму образ Божий, утримуватися від конфліктів, лихослів'я, надмірного азарту, задання травм опонентам, гніву, інших гріховних діянь. Звичайно, що у дні посту, потрібно утримуватися від змагань, що мають ознаки розваг або пробуджують азарт, але фізичні вправи, корисні для фізичного і духовного здоров'я, допустимі і в дні посту.

Біблія дає християнам чітку настанову з цього приводу:

"Тішся, юначе, своїм молодецтвом, а серце твоє нехай буде веселе за днів молодощів твоїх! І ходи ти дорогами серця свого й видінням очей своїх, але знай, що за все це впровадить тебе Бог до суду!" (Екклезіяст 11:9) .

Врешті-решт, у будь-якій справі християни мають визначитися:

"... виберіть собі сьогодні, кому будете служити... А я та дім мій будемо служити Господеві" (Ісус Навин 24:15) .

Сучасне християнство культивує зайняття фізкультурою і спортом вже навіть і на інституціональному рівні. Так, відомі успішні приклади відкриття спортивних секцій при храмах, літні християнські табори. Водночас, Біблія вчить нас "... вправа тілесна мало корисна, а благочестя корисне на все, бо має обітницю життя теперішнього та майбутнього" (1 Тимофію 4:7,8) . Тобто пріоритет у таких християнських секціях і таборах має віддаватися саме духовному християнському вихованню, а фізичні вправи і спортивні змагання мають підпорядковуватися йому.

Наріжними принципами сучасної демократії є змагальність і суперництво (конкуренція).

Ми бачимо, на прикладі фізкультури і спорту, що виховання у дітей пріоритету духовних, християнських цінностей, дозволить їм в дорослому житті керуватися християнськими цінностями у справах суспільних, політичних, економічних тощо.

Таким чином, саме в християнському демократичному суспільстві фізкультура і спорт, які культивуються на основі християнських цінностей, стають важливою складовою суспільного життя.

ЛОТ "БІЛЬШОВИК" – ПРОДАНО!

Колишній завод "Більшовик" продали на аукціоні за 1,429 млрд 17 тис. гривень. Його ціна під час торгів зросла всього на 40 млн грн. Придбала актив ТОВ "Дженерал Комерс"...

Критикувати треба не людину, а її дію, позицію або підхід

В Україні культура політичної критики розвинена слабко. Зазвичай, вона забарвлена популізмом та демагогією. Я вже зазначав якось, що політичні лідери мають бути прикладом для людей...

Партійні рейтинги. Яку ідеологію обирають українці?

Ознайомився з останніми партійними рейтингами в Україні і задумався над тим, що в нас немає класичних партій з чіткою ідеологією. Є певні мікси, де основним важелем впливу на вибір громадянами тієї чи іншої партії є проголошені соціально-економічні ініціативи та можливості політичного маркетингу...

Apple, SpaceX і Україна

​А чи знали ви, що зовсім нещодавно, на початку вересня, з космодрому ВВС США в окрузі Санта-Барбара злетіла ракета Alpha компанії Firefly Aerospace? Що дивного? – запитаєте ви...

Про християнські цінності

Прагматизм, гонитва за наживою, ставлення до інших як до товару, агресія, неповага один до одного та державних інститутів – реалії сучасного технологічно та інформаційно розвиненого суспільства...

Законопроект про скасування довічного позбавлення волі для жінок подано до Верховної Ради України

20 червня 2019 року у Верховній Раді України за реєстраційним номером 10392 було зареєстровано проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо скасування довічного позбавлення волі для жінок) ", автором якого я є...