24 лютого 2010, 13:03
Одесити по-своєму відзначили 23 лютого
Чергове 23 лютого минуло. Для когось, це було традиційне свято, хтось категорично не дозволяв себе вітати (або не вітав). Однак, одесити, які завжди відрізнялись нестандартним ставленням до стандартних речей запропонували своє бачення щодо відзначення цієї дати не тільки українцями, але й колегами по радянському табору.
Коротко передам його суть.
Оргомітет "23 лютого", в якій увійшли одеські історики, представники молодіжних організації, за участи священиків різних конфесій, провели громадянську панахиду біля пам'ятника За Владу Рад на Куліковому полі (а ради тоді були різні і більшовицькі, і центральні). Учасники оргкомітету під час панахиди оприлюднили звернення до депутатів Верховної Ради України та Державної Думи Російської Федерації із закликом проголосити 23 лютого днем пам'яті жертв громадянської війни 1918-1921 років.
"Саме у лютому 1918 року на території колишньої Російської імперії розпочалася братовбивча трагедія, яка увійшла в історію як Громадянська війна. Однак фактично це була серія декількох громадянських жорстоких конфліктів, які унесли життя сотен тисяч осіб з різних боків. На жаль, український та російський народи постраждали у цій війні найбільше. Ми переконані, що для громадян обох держав цей день має стати не стільки приводом, щоб перехилити чарку, а в більшій мірі – нагодою замислитись над нашою спільною історією", – йдеться у зверненні.
Проте, справді неочікуваною на вищезгаданому заході стала почесна варта за участи молодих реконструкторів, які постали в образі всіх учасників громадянських конфліктів того часу. Принаймні одесити зблизька отримали можливість роздивитись як виглядали представники різних армій, що воювали між собою в 1918 році.
Для шанувальників історії приємна подія сталась й напередодні 23 лютого. Одеські історики видали книгу про українські мілітарні формування доби Центральної Ради, яка розкриває сторінки забутої історії Одеси, що в 1918 році стала невід'ємною складовою УНР.
Я особисто 23 лютого не відзначав, бо в Радянській армії не служив. По-різному можна ставитись до цієї дати, а очевидно, можна й так.