Протоколи суддівських мудреців, або як влада чергову реформу завалила
"Реформа" – влада зробила це слово популярним, але й страшним водночас. Податкова, пенсійна, земельна – це ті реформи які на слуху, а відтак є об'єктом громадського контролю. Та реформуються в Україні і інші напрямки стосунків влади і суспільства, і не завжди широкому загалу щось про це відомо. Далеко не з кожної реформи збереться Майдан чи навіть круглий стіл з незалежними експертами, проте наслідки можуть бути критичні для цілої нації. Сьогодні розглянемо деякі аспекти змін у сфері судочинства.
Майже рік тому в Україні був прийнятий Закон "Про судоустрій і статус суддів", який мав завдати відчутного удару по корупції в судовій системі, ще на етапі розподілу справ між суддями. Прикінцеві положення цього Закону давали можливість автоматично розподіляти справи між суддями за допомогою електронної системи. Це давало змогу вести справи незаангажованим суддям – ніхто вже не міг вплинути аби та чи інша справа потрапила до "потрібного" колеги Феміди. Але так було не довго, бо саме ця норма і зупиняла значну частину корупційних схем в українському судочинстві.
Вже 21 січня 2011 року голова Державної судової адміністрації України Кирилюк, робить доповідь перед Радою суддів України, за результатами якої Рада суддів взагалі виключає протокол розподілу справ з Положення про автоматизовану систему документообігу суду, після чого були внесені відповідні зміни до програмного забезпечення, яке використовується в судах. Що ж це за протокол, який так заважає Раді суддів та панові Кирилюку – Відповідно до згаданого Положення: "Результатом автоматичного розподілу судових справ є протокол розподілу судових справ між суддями для відповідних судів. Протокол створюється автоматизованою системою автоматично. Доступ для коригування інформації у протоколі блокується."
Так мало бути, але на сьогодні ані громадянин, ані працівник апарату суду, навіть суддя не може перевірити яким чином була розподілена справа.
Простіше кажучи, вся система електронного розподілу справ, в яку, доречі, було вкладено чимало бюджетних коштів, і котра була покликана зупиняти корупцію вже на етапі розподілу справ між суддями, була знищена одним єдиним протоколом, точніше його скасуванням.
Фактично, за ініціативи Кирилюка, розподіл справ між суддями знову відбуватиметься в ручному режимі, коли дівчина на ресепшині сама обиратиме, якому судді яку справу віддати в провадження. Звичайно, ця дівчина, маючи зарплату в 1000-1200 гривень, обов'язково утримається від замовного розподілу потрібних справ потрібним суддям, при тому, що орієнтовна вартість такої послуги становить кілька тисяч доларів, залежно від важливості справи, або ж не становить нічого, якщо дівчині зателефонує "начальство".
Доречі, Руслан Кирилюк раніше працював заступником керівника центрального юридичного штабу БЮТ, юридичний блок у БЮТІ очолював тоді Андрій Портнов. Після перемоги Віктора Януковича Адміністрація президента здійснила ротацію керівництва у Державній судовій адміністрації.
Недаремно кажуть, що диявол – у деталях. Якби не інформація з джерела в судовій адміністрації, широка громадськість взагалі б не дізналась про наявність якогось протоколу. Одна деталь, а вся суть автоматизованої системи змінюється. Відтак ми отримали суддівський аналог здачі екзаменів на водійські права, коли система іспитів начебто електронна, все "відкрито і прозоро", проте без хабара в МРЕО все одно не обійтись.
А скільки ще таких непомітних, але важливих деталей у наші державній системі...
Давайте шукати їх разом, після довгого періоду накопичення такої інформації обов'язково прийде час виправлення помилок.