20 жовтня 2014, 17:11

Податковий ''план'' – підприємець завжди винен

Матеріал написано на прохання та за допомогою підприємців та податківців, які підтримували Євромайдан і хочуть чесно жити в нормальній країні.

Контрольно-ревізійна система донарахування податків, яка залишилася у спадок від Мінздоха Олександра Клименка, продовжує жити і сьогодні. Матеріал для очільника Державної фіскальної служби України Ігоря Білоуса неприємний, але можливо він наблизить очікувані реформи у цій сфері.

Формування корупційної схеми

Країна пам'ятає "авторитетного члена" команди Януковича – Олександра Клименка, який очолив установу з шаленими повноваженнями – Міністерство доходів та зборів. Основною реформою Клименка в контрольно-ревізійному питанні стали відомі нашим підприємцям цифри "250-500".

Якщо дохід підприємства, що перевіряється, складав менше ніж 30 млн. гривень за поточний період, то податкова була зобов'язана донарахувати 250 тис. гривен основного податку, а також штрафні санкції від 25 до 50% на цю суму. Якщо ж дохід перевищував 30 млн. гривень, то донарахувати було необхідно вже 500 тис. основного платежу, а також звісно штрафні санкції. Абсурдність підходу 250-500 – очевидна, "реформатор" Клименко фактично ввів презумпцію винності у податкову систему, тобто вважалося, що абсолютно всі українські фірми приховують податки, причому роблять це в однаковому розмірі. Дикість підходу полягала ще у тому, що якщо у Києві чи Дніпропетровську є багато підприємств, доходи яких дозволяють теоретично приховати такі суми податків, то, наприклад, у Закарпатті чи Черкасах, таких підприємств зовсім мало та якщо твій дохід був нижчий ніж 30 млн (наприклад 2 млн.), то донарахують тобі все одно 250 тис. основного податку.

В подальшому "реформу" було уточнено – якщо дохід підприємства перевищував 100 млн. гривень, потрібно було донараховувати вже 1 млн. основного податку (а разом з фінансовими санкціями виходило майже 1,5 млн.).

Певна сума (план), яку ревізор мав "знайти" та донарахувати в українській податковій існувала завжди. І справа тут не в бажанні наповнити бюджет, основна маса податків, що збираються, виплачується бізнесом добровільно, шляхом декларування. Суть контрольно-ревізійної роботи в нормальній державі полягає у стимулюванні бізнесмена самостійно платити податки чесно. Однак, державний підхід у вигляді "250-500" якраз стимулював бізнес не платити податки чесно – навіщо, якщо незважаючи на податки, які він платить, всеодно "напишуть" 250-500?! Проблема "планової" суми, необхідної до донарахування при перевірці, зокрема пов'язана з тим, що керівництво податкової справедливо не може довіряти ревізорами, які працюють майже безкоштовно (зарплату в 150 доларів на місяць без усмішки сприймати важко). З тієї ж причини керівники не можуть довіряти підлеглим і т.д. по ланцюжку, а в підсумку виходить "250-500" та відсутність будь-яких стимулів вести бізнес порядно.

Тобто сама фіскальна система живе не за Законом, а по "поняттям", які складаються в системі. В результаті 50% економіки у тіні, тотальна корупція та відсутність можливості утримувати адекватний держапарат. Але це вже інша історія.

Доля схеми "250-500" сьогодні

Як змінилася ситуація у сфері контроль-ревізійної роботи податкових органів після повалення режиму Януковича? Прихід на посаду голови відновленої Державної фіскальної служби Ігоря Білоуса поки не ознаменувався реформаторським зламом. На початку його каденції, принцип "250-500" було скасовано, але зовсім скоро, коли суми за актами перевірок почали наближатись до нуля, все повернулося до звичних схем.

Листом N15510/7/99-99-22-02-01-17 від 01.07.2014 Міністерство доходів та зборів України, вказало підпорядкованим інспекціям на недопустимість зниження показників контрольно-ревізійної роботи у порівнянні з аналогічним періодом у 2013 році (як раз коли основним показником було 250-500), а усно додали, що критерієм малоефективності тепер вважається сума менше ніж 250 тис. гривень основного платежу незалежно від доходів підприємства (тобто не 250-500, а враховуючи економічну ситуацію в країні тільки 250). Прикро, враховуючи відсутність інших змін у податковій службі, крім зниження суми по акту та зміни назви.

Сьогодні наче зрозуміло – комфортно жити в системі "понять", як це робили найвищі урядовці при Януковичі, не вдасться. Влучно підмітив відомий журналіст Роман Чайка: "Якщо у зовнішній політиці України актуальним є гасло повстанців Холодного Яру "Воля або смерть!", то у внутрішній – "Реформи або смерть!"". Система, яка існує по "поняттям" має бути зруйнована шляхом ефективних реформ. Поки зміни у податковій сфері зводяться до 250 тисяч гривень з перевірки, і про це не варто мовчати, якщо хочемо щось змінити. Новий парламент, уряд, фіскальна служба, бізнес та громадськість мають зламати ситуацію. Має вийти.

Українська розвідка та союзники попереджали про сценарії вторгнення та спрацювали на випередження

Ще влітку та восени 2021 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України попереджало про можливий повномасштабний напад російських збройних сил на Україну взимку 2022 року...

Українці звернулись до Байдена напередодні його розмови з Путіним

ЗВЕРНЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ ДО ДЖО БАЙДЕНА НАПЕРЕДОДНІ РОЗМОВИ ПРЕЗИДЕНТІВ США І РОСІЇ 6 грудня 2021 року Шановний пане Президенте, 7 грудня 2021 року відбудеться відеоконференція президентів США і Росії...

Розпалення національної ворожнечі – ДБР перевірить заяву Арахамії

ДБР перевірить заяву Арахамії про "корупцію в ДНК українців" на предмет розпалювання національної ворожнечі та приниження національної честі та гідності...

Україна від Будапешту до Мінську

Безальтернативне роззброєння Нещодавно, 5 грудня українці згадували чергову річницю підписання Будапештського меморандуму. Вітчизняні політики дуже стримано шанують цю дату...

Заява громадянського суспільства стосовно проектів Меморіалу і Музею Голокосту в Києві

В продовження публічної дискусії навколо проектів Меморіалу і Музею Голокосту на території Бабиного Яру в Києві, звертаємо увагу на Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіалізації Бабиного Яру (травень 2020) та Звернення українських євреїв до громадянського суспільства України (вересень 2020)...

Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил!

#Разом_cила – Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил! Усвідомлюючи загрози українській державності та необхідність консолідації усіх патріотів, громадянське суспільство звертається до патріотичних партій та громадських об'єднань дотримуватися принципів, викладених у Меморандумі єдності українських сил...