Андрій Юсов Активіст Євромайдану, директор Школи відповідальної політики

Податковий ''план'' – підприємець завжди винен

20 жовтня 2014, 17:11

Матеріал написано на прохання та за допомогою підприємців та податківців, які підтримували Євромайдан і хочуть чесно жити в нормальній країні.

Контрольно-ревізійна система донарахування податків, яка залишилася у спадок від Мінздоха Олександра Клименка, продовжує жити і сьогодні. Матеріал для очільника Державної фіскальної служби України Ігоря Білоуса неприємний, але можливо він наблизить очікувані реформи у цій сфері.

Формування корупційної схеми

Країна пам'ятає "авторитетного члена" команди Януковича – Олександра Клименка, який очолив установу з шаленими повноваженнями – Міністерство доходів та зборів. Основною реформою Клименка в контрольно-ревізійному питанні стали відомі нашим підприємцям цифри "250-500".

Якщо дохід підприємства, що перевіряється, складав менше ніж 30 млн. гривень за поточний період, то податкова була зобов'язана донарахувати 250 тис. гривен основного податку, а також штрафні санкції від 25 до 50% на цю суму. Якщо ж дохід перевищував 30 млн. гривень, то донарахувати було необхідно вже 500 тис. основного платежу, а також звісно штрафні санкції. Абсурдність підходу 250-500 – очевидна, "реформатор" Клименко фактично ввів презумпцію винності у податкову систему, тобто вважалося, що абсолютно всі українські фірми приховують податки, причому роблять це в однаковому розмірі. Дикість підходу полягала ще у тому, що якщо у Києві чи Дніпропетровську є багато підприємств, доходи яких дозволяють теоретично приховати такі суми податків, то, наприклад, у Закарпатті чи Черкасах, таких підприємств зовсім мало та якщо твій дохід був нижчий ніж 30 млн (наприклад 2 млн.), то донарахують тобі все одно 250 тис. основного податку.

В подальшому "реформу" було уточнено – якщо дохід підприємства перевищував 100 млн. гривень, потрібно було донараховувати вже 1 млн. основного податку (а разом з фінансовими санкціями виходило майже 1,5 млн.).

Певна сума (план), яку ревізор мав "знайти" та донарахувати в українській податковій існувала завжди. І справа тут не в бажанні наповнити бюджет, основна маса податків, що збираються, виплачується бізнесом добровільно, шляхом декларування. Суть контрольно-ревізійної роботи в нормальній державі полягає у стимулюванні бізнесмена самостійно платити податки чесно. Однак, державний підхід у вигляді "250-500" якраз стимулював бізнес не платити податки чесно – навіщо, якщо незважаючи на податки, які він платить, всеодно "напишуть" 250-500?! Проблема "планової" суми, необхідної до донарахування при перевірці, зокрема пов'язана з тим, що керівництво податкової справедливо не може довіряти ревізорами, які працюють майже безкоштовно (зарплату в 150 доларів на місяць без усмішки сприймати важко). З тієї ж причини керівники не можуть довіряти підлеглим і т.д. по ланцюжку, а в підсумку виходить "250-500" та відсутність будь-яких стимулів вести бізнес порядно.

Тобто сама фіскальна система живе не за Законом, а по "поняттям", які складаються в системі. В результаті 50% економіки у тіні, тотальна корупція та відсутність можливості утримувати адекватний держапарат. Але це вже інша історія.

Доля схеми "250-500" сьогодні

Як змінилася ситуація у сфері контроль-ревізійної роботи податкових органів після повалення режиму Януковича? Прихід на посаду голови відновленої Державної фіскальної служби Ігоря Білоуса поки не ознаменувався реформаторським зламом. На початку його каденції, принцип "250-500" було скасовано, але зовсім скоро, коли суми за актами перевірок почали наближатись до нуля, все повернулося до звичних схем.

Листом N15510/7/99-99-22-02-01-17 від 01.07.2014 Міністерство доходів та зборів України, вказало підпорядкованим інспекціям на недопустимість зниження показників контрольно-ревізійної роботи у порівнянні з аналогічним періодом у 2013 році (як раз коли основним показником було 250-500), а усно додали, що критерієм малоефективності тепер вважається сума менше ніж 250 тис. гривень основного платежу незалежно від доходів підприємства (тобто не 250-500, а враховуючи економічну ситуацію в країні тільки 250). Прикро, враховуючи відсутність інших змін у податковій службі, крім зниження суми по акту та зміни назви.

Сьогодні наче зрозуміло – комфортно жити в системі "понять", як це робили найвищі урядовці при Януковичі, не вдасться. Влучно підмітив відомий журналіст Роман Чайка: "Якщо у зовнішній політиці України актуальним є гасло повстанців Холодного Яру "Воля або смерть!", то у внутрішній – "Реформи або смерть!"". Система, яка існує по "поняттям" має бути зруйнована шляхом ефективних реформ. Поки зміни у податковій сфері зводяться до 250 тисяч гривень з перевірки, і про це не варто мовчати, якщо хочемо щось змінити. Новий парламент, уряд, фіскальна служба, бізнес та громадськість мають зламати ситуацію. Має вийти.

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Александр Гальченко _ 22.10.2014 00:23
IP: 93.75.8.---
ПС только сьест 2-3 % нормальных голосов: (– он не проходной, лучше голосовать за одну из не "наволочных" партий;)
skeleton _ 21.10.2014 21:34
IP: 188.163.97.---
Andriy Vilyura:
ты б хоть посты выбирал про выборы, а то всюду соваешь одно и то же.
Andriy Vilyura _ 21.10.2014 18:53
IP: 213.5.193.---
Брати і сестри українці! Іде війна! За даними військової контррозвідки,а також власних агентурних даних Правого Сектора, найближчим часом готується масштабне вторгнення російських окупантів на територію України з чотирьох напрямків! У зв*язку з цим прошу замислитися всіх: кому ви збираєтесь делегувати повноваження у ВР?! Ані радикальні ляшки і помірковані гриценки,ні пухнаста Самопоміч і заячий фронт Кулявлоба,не кажучи вже про колаборанта і зрадника Порошенка і відвертих ворогів України Тигипка,комуністів та іншу наволоч, не стануть пліч-о-пліч з власним народом (так,як вони це вже продемонстрували у найважчі часи майдану)! Тоді,коли одні чартерними рейсами тікатимуть за кордон,а інші складатимуть присягу на вірність окупантам, Правий Сектор знову візьме на себе (як і на майдані) відповідальність за долю України і поведе народ у бій *за Україну,за її Волю,за Честь і Славу,за Народ*!!! Зробіть правильний вибір,щоб потім у розпачі не посипати голову попелом! ПРАВИЙ СЕКТОР N17
Valerian Grabovski _ 21.10.2014 00:16
IP: 91.236.225.---
податкова є антиконституційно зформований фіскальний орган -такий самий рейдер як нариклад виробник алкоголю-гуральня,

різниця тільки в тому що гуральня виробляє незаконний спирт, а податкова виписує незаконні антиконституційні штрафи у кишеню високопосадовцям
Яна Якимцова _ 20.10.2014 23:44
IP: 94.154.208.---
Wave 9:
Петро Кривоніс:
и снова здорова! Знаешь, я буду за тобой скучать) Когда я не нахожу под статьей этот дивный камент, аж расстраиваюсь) Но ПС все равно в пролете)
Откуда вы знаете что в пролете, а что нет? люди сами определят кому куда летать! Мне ПС нравится!
Wave 9 _ 20.10.2014 23:24
IP: 188.163.96.---
Петро Кривоніс:
и снова здорова! Знаешь, я буду за тобой скучать) Когда я не нахожу под статьей этот дивный камент, аж расстраиваюсь) Но ПС все равно в пролете)
ХІХІХІ _ 20.10.2014 22:59
IP: 212.90.60.---
1. Уявімо собі, що чесний підприємець, без втрат часу на всіх корумпованих податківців, все таки хоче сплатити податок. 2. Щоб цьому посприяти спочатку треба створити тарифну сітку податків від будь якої суми прибутку. Для кожної з цих сум випустити так звані податкові проїзні тривалість дії яких розрахована на різні терміни: на місяць, два, три, півроку і т. п... 3. Тоді підприємець знаючи свій гарантований прибуток за якийсь період придбає відповідний податковий проїзний. Таким чином, можна відсікти армію нахлібників-податківців, полегшити життя порядним підприємцям та збільшити надходження в держбюджет.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter