10 липня 2019, 10:42

Як сформувати судову систему, якій довіряють?

Події останніх місяців довели, що довіряти очищення суддівського корпусу представникам "старої системи" – все одно, що просіювати борошно через діряве сито. Ключова проблема тут полягає у тому, що суддівське врядування довірили самим суддям – "а раптом вони самі себе ефективно люструють".

Як не дивно, не склалося.

Як наслідок:

- Суддями "нового" Верховного Суду стали 44 недоброчесні кандидати;

- Кваліфікаційне оцінювання станом на зараз успішно пройшли під 3000 суддів, з яких фактично звільнено – лише 15;

- На незалежних суддів неприкрито тиснуть;

- За останні 5 років не призначено жодного нового судді в місцеві та апеляційні суди.

Дійшло до того, що навіть жителі підконтрольних територій Донеччини вважають "судову систему" "ДНР" кращою, ніж судову систему України.





Основна причина цього – склад органів, відповідальних за впровадження реформи – Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і Вищої ради правосуддя (ВРП), які складаються з тих самих суддів, яких ми і намагаємося замінити в результаті реформи.

ВККС з легкістю долає більшість негативних висновків Громадської ради доброчесності (ГРД), а коли необхідних 11 голосів не набирається, її члени фальсифікують результати голосування і все одно залишають недоброчесних суддів на посадах.

Недавно взагалі дійшло до того, що єдиного члена ВККС, який послідовно бореться за очищення суддівського корпусу, Андрія Козлова, незаконно звільнила з його посади омбудсменка Людмила Денісова, що неябияк обурило громадськість.

Наразі в ВККС повний безлад: єдиного дійно прогресивного її члена звільнено, частину нових членів призначено за сумнівних обставин, керівництву однією ухвалою суду заборонено виконувати обов'язки членів ВККС, а іншою... заборонено не виконувати.

Не є кращою і ситуація в Вищій раді правосуддя, до якої двох членів всупереч Конституції призначено повторно, інших двох членів звільнено за сумнівних обставин, і яка замість того, щоб боротися з посяганням на суддівську незалежність, системно бореться з самими незалежними суддями.

Очевидно, що далі так продовжувати неможливо.



Єдиний спосіб змінити це – повністю перезавантажити ці органи, щоб туди входили агенти змін, а не консервації системи.


За рецептами далеко ходити не треба: українське суспільство вшестеро більше в питанні очищеня суддівського корпусу довіряє представникам громадськості, ніж самим суддям. Також високим є рівень довіри до міжнародних екпертів, які вже довели свою високу ефективність при відборів суддів антикорупційного суду.

Відповідно, саме громадськості і міжнарожним екпертам має бути надана ключова роль в нових органах. Для цього необхідними є зміни до закону, який вствновить новий порядок формування ВККС.

Щонайменше половина членів має відбиратися громадськими організаціями, які мають підтверджений досвід та відповідають високим вимогам, – з числа адвокатів, правозахисників, науковців та журналістів. Інша частина може обиратися з числа суддів шляхом електронного голосування (для забезпечення безсторонності та попередження тиску на суддів). І найголовніше – і тих, і інших має перевірити на доброчесність і компетентність Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ).

Це враховує досвід формування судових інституцій в Україні, цілком відповідатиме міжнародним стандартам, а головне – запиту суспільства.

Очевидно, нова ВККС повинна мати повноваження переглянути окремі рішення попередньої комісії, зокрема щодо "амністування" недоброчесних суддів.



Схожим чином потрібно оновити і Вищу раду правосуддя. Новими вимогам до членів ВРП мають бути доброчесність і бездоганна репутація. ГРМЕ має перевірити на доброчесність чинних членів ВРП. Надання ГРМЕ негативного висновку має бути підставою для автоматичного припинення повноважень члена ВРП і недопущення до призначення кандидата з сумнівною репутацією.

Детально з припозиціями щодо реформи ВККС і ВРП можна ознайомитися тут

Ці пропозиції, як і інші першочергові заходи для відновлення справделивості в Україні зафіксовані у Порядку денному встановлення справедливості, сформованому провідними громадськими організаціями, який підтримали вже 5 політичних партій, у тому числі лідери парламенських перегонів.

Ми закликаємо усі політичні сили, які планують брати участь у виборах до Верховної Ради, публічно висловити свою позицію щодо цих та інших пунктів з переліку Порядку денного.

***

Раніше більше 100 ГО і бізнес-асоціацій звернулися до Президента Зеленського з детальними пропозиціями щодо судової реформи.

***

Громадські організації, які пдтримали цей Порядок денний, рівновіддалено співпрацюють з усіма політичними партіями, які готові працювати на розвиток української держави.

fb автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

ОПЗЖ і БЮТ зносять міжнародні комісії через КСУ: це в інтересах особисто Путіна

Депутати ОПЗЖ і БЮТ подали до Конституційного суду подання про знесення міжнародних комісій з конкусних доборів – суддів і не тільки. Не те щоб були якісь ілюзії стосовно того, на чиєму боці ті самі ОПЗЖ...

Віцепрем'єрка з євроінтеграції... проти євроінтеграції?

Віцепрем'єрка з євроінтеграції виступає проти євроінтеграції. По-іншому пояснити те, що відбувається, наразі не виходить. Можливо, ви допоможете...

Сьогодні ВРП може пустити під ніж очищення судів заради порятунку ворожої агентури

Сьогодні Вища рада правосуддя покаже чи успішно ми їх реформували, чи все треба починати заново. Прямо зараз ВРП вирішує чи звільняти суддю Інну Отрош-молодшу...

Чи обнулить ВРП кваліфікаційне оцінювання суддів?

Завтра, 19 вересня, Вища рада правосуддя планує фактично врятувати від кваліфікаційного оцінювання 180 недоброчесних суддів – зрадників і корумпантів...

Етична рада знов рекомендує до ВРП маріонетку ОАСК. Чому так і чи призначить його Президент?

Сьогодні Етична рада рекомендувала на посаду члена Вища рада правосуддя за квотою Президента двох кандидатів. Один із них – Андрій Жук, суддя Верховного Суду, який свого часу допоміг відмазати суддю, що кидала за ґрати майданівців...

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...