Сергій Дацюк Філософ

КОЛИ ВСЕ ПОЧНЕТЬСЯ?

22 грудня 2017, 10:26

Коли зрештою все в країні почне змінюватися? Причому змінюватися настільки очевидно і незаперечно, щоб хоча би молодь за кордон не тікала, а інші би сказали – ну може щось і буде тут на краще.

Відповідь на це питання не така проста, як це може здатися чи як це спрощено висвітлюють ЗМІ.

Фактично в країні вибудувано ту ж саму систему, яка була за Кривавого Президента. Тобто в Україні відбулася Реставрація.

Більше того, економіка та політична система зруйновані сьогодні набагато більше, ніж за попереднього владного режиму. Окрім того, Україна втратила частину територіального суверенітету і перебуває у стані війни, яку влада не хоче визнавати і не хоче витрачати ресурси, що розкрадаються олігархами та корупціонерами, на війну.

Ситуація за останній час настільки зайшла в глухий кут, що тепер вже точно і остаточно – зміни можливі лише в результаті революції. Ніякий еволюційний чи реформістський рух надалі неможливий, бо влада перейшла до явного відкату на гірше, ніж дореволюційний режим.

Революція це коли змінюються всі. Коли якась частина суспільства змінюватися не бажає і в неї є ресурси (чи вона знайшла спосіб, як ці ресурси отримати), то ця частина суспільства змінюватися не буде. Якщо, звичайно, їх не позбавити цього ресурсу і не змусити змінюватися.

Основні ресурси олігархічної влади сьогодні це: монополізм в економіці, який через незаконне злиття виконавчої та законодавчої влади дозволяє викачувати гроші з бюджетів в обхід споживачів на користь олігархів; нелегітимна політична влада, яка монополізувала ЗМІ і забезпечила диктат фейкового порядку денного, що дозволяє уникати змістовної критики влади; корумпована правова система, яка дозволяє владі втримувати такий порядок речей.

Решта причин, які блокують революцію в країні, – суто суб'єктивні.

Тільки не плутайте будь-ласка революцію з Майданом як публічним виявом протесту. Фактично в Україні почалася ревізія Майдану. Його все частіше називають переворотом, яким він власне не був. Хоча переворот поза Майданом справді був. Бо поки революціонери святкували перемогу, а деякі ділили "золоті батони", олігархи повертали собі владу шляхом олігархічного перевороту.

Але в чому Путін не правий, так це в тому, що до влади в Україні прийшла хунта. Адже Путін не може критикувати українську олігархічну владу, бо ця критика небезпечна для нього самого. Олігархи принципово не можуть бути хунтою, у них інше світобачення та інша психологія. Вони навіть найняти хунту бояться, бо вона, перш за все, відхунтить їх самих.

Отже перша суб'єктивна причина гальмування революції – це небажання змін. Тобто українці не люблять змін більше за інші народи. Тому що зміни у Фронтирній країні це завжди великі людські жертви та всілякі руйнування.

Отже продовження олігархічного рабства це плата українців за відносно невеликі жертві у цій млявій війні з олігархами та Росією на виснаження.

З рабством, як з гріхом. Не можна боротися проти рабства, не переставши бути рабом у серці своєму. Тобто звільнення від рабства щонайперше потребує внутрішніх змін.

Але більше за все на світі люди не люблять змінюватися самі. І до будь-яких невідворотних змін вони намагаються пристосовуватися шляхом компромісів чи жертв. Але пристосування через компроміси це не зміни.

Більше того навіть в жертву люди намагаються принести не себе, а когось іншого. Це ж так зручно – призначити когось винуватим і пожертвувати ним. І нехай наступне покоління потерпає від цих жертв у минулому – як від провини чи як від прокляття. Саме так і сталося на початку ХХ століття.

Нехай змінюються інші – такий лінивий імператив. Якщо ціною зміни інших поставити зміну себе, виявиться, що ніхто змінюватися не хоче.

Отже радикальних та швидких змін не хочуть всі в Україні. Але олігархічна влада не хоче навіть повільних змін. Відтак мова йде про ще одну суб'єктивну причину – неадекватність правлячого класу, який навіть перед лицем війни та розпаду країни не бажає змінюватися.

Християнське "Багато покликаних, та мало обраних". (Мф. 22: 14) в демократії звучить дуже зловіще, оскільки все перевертається до навпаки. Обрані скурвлюються, а покликаних ігнорують.

Саме зараз в контексті буквального розуміння обраності – обрані перестали бути обраними, але переобиратися не бажають.

Більше того, вони навіть не розуміють, що обраність це не тільки обраність щодо влади та багатства. Це, перш за все, обраність відповідальності. Як тільки для них ввели електронні декларації, вони одразу ж забажали такі декларації для всіх. Тобто вони не розуміють навіть, що така вимога ганебна.

Обраність – це відповідальність, яка дає перевагу влади та багатства, а не навпаки. Бо якщо навпаки, то відповідальності завжди уникатимуть.

Планована схема катарсису після революції 2013-2016 не спрацювала. Тобто схема "обираємо до влади найкращих з компетентних, а кривава революція, війна та тиск люстрації дасть їм можливість переосмислити себе і змінитися" не спрацювала. Руйнування колективних мотивацій правлячого класу зайшло надто глибоко. Самостійно вони змінитися не можуть.

Отже якщо не виходить просто змінити правлячий клас через люстрацію, потрібно пробувати складніше.

Інакше кажучи, революція не починається, бо в Україні немає контреліти – зі своєю програмою, зі своєю організацією, зі своїми незалежними середовищами комунікації.

Як би там не було, але навіть на Майдані були нові обличчя, на які ми сподівалися. Двоє з них уже спалилися. Третій, точно не революціонер, але він якось випав з поля зору громади, оскільки політика центральної влади подразнює громаду дуже сильно.

Нинішні проблеми, з якими стикнулася Україна, не можуть бути вирішені ні волею націоналістів, ні компетенцією менеджерів від бізнесу, ні навичками зазвичай корумпованих чиновників-адміністраторів. Ці типи еліт старого світу відживають своє. Іноді вони дратують своєю неадекватністю, але, частіше за все, їх щиро жаль.

У минулій статті я показав, що нам по суті потрібно творити не контреліту, а власне еліту. У різних коментарях мене запитували: де вона та еліта, хто її зробить, назвіть кандидатів, покажіть пальцем.

Можу відповісти лише біблійно: "очі розумного в голові його, а дурний у темряві ходить" (Еккл. 2:14).

Українська еліта вже виникає, як протоеліта – тихо, спокійно, без публічних істерик, без піару. Її середовище – нові відео-технології Інтернет та соціальні мережі. Туди нікого не кличуть, але саме там з'являється принципово нова – інтерактивна обраність.

У цієї протоеліти є потужний захист – нехтування обивателів та більшості правлячого класу. Ну справді, що може з'явитися в соціальних мережах? Які дієві ресурси мають ці мережеві хом'ячки? І допоки правлячий клас думає, що це все несерйозно чи антиботи заблокують цей процес, можна спокійно працювати.

Протоеліта, перш за все, постає перед світовими викликами: фрагментація світу, поява єдиного людства, вихід людства за межі однопланетної колонізації, поява штучного інтелекту, прорив віртуального світу (віртуальних грошей, віртуального управління, віртуального життя) в світ актуальності, роботизація соціальності та андроїдизація людей, руйнування держав та національних ідентичностей, виникнення складних ідентичностей.

По-друге, протоеліта усвідомлює неадекватність стратегування і необхідність нових управлінських компетенцій. Попередньо це можна назвати конструктивним баготореальністним моделюванням та цивілізаційним процесуванням. Всі сьогоднішні політики та консультанти з їх стратегіями це все вже архаїчне мислення. Сингулярність не опановується стратегіями. Багатореальністний світ, у якому ми вже починаємо жити, не підвладний примітивному стратегуванню.

По-третє, протоеліта творить нові концепти світоконструювання, іншу філософію, інший тип мислення, інші дискурси та іншу понятійну мову у вузьких колах і не для широкого вжитку, щоб це було принципово незрозуміло для старого правлячого класу. Найрадикальніша люстрація це люстрація в просторі некомпетентності нового мислення.

Це не означає закритість нової еліти у традиційному розумінні. Клуби нової еліти не є закритими, просто вони уникають традиційних сфер комунікації та традиційної політики. Соціальні мережі ні для кого не закриті – приходь, бери участь, змістовно формуй новий дискурс. Або спостерігай і не заважай.

Протоеліта не поспішає, бо вона не жалкує за нацією, за державою і взагалі за Старим Світом.

Щоб почався Новий Світ, Старий Світ має бути подоланий.

І лише Старому Світові обирати, як саме він хоче перестати бути.

Олігархи, корупціонери, імперіалісти, націоналісти, релігійні фанатики – всі вони у різний спосіб намагаються загальмувати прихід Нового світу. Але всі вони приречені на поразку як невдахи. Їх не шкода.

Шкода лише обивателів. Вони заручники ситуації. Ними пожертвують масово і безжально у конфлікті світів. А хто виживе, буде змушений пристосовуватися.

Водночас Новий Світ, що виникає, не намагається знищити Старий Світ, бо це йому не потрібно – у нього інші простори існування і інше середовище комунікації. А от Старий Світ до Нового налаштований дуже агресивно. Але це йому не допоможе – Новий Світ виникне все одно, хай навіть на руїнах Старого.

Саме зараз, на наших очах, відбувається розкол українського правлячого класу. Хтось намагається освоїти нове мислення, нові перспективи світу і новий масштаб української політики. Хтось лишається в минулому.

Ця революційна нерішучість української громади, цей застій, у якому ми опинилися, – то є плата за час для розмежування нашого правлячого класу і за можливість виникнення еліти.

Не має значення – вірите ви в це чи не вірите, бачите ви це чи не бачите. Це все одно станеться. Скоріше за все, якщо ви спостерігаєте за цим процесом по телебаченню, то практично нічого не бачите і відтак не можете вірити.

Іноді всім нам, і мені також, хочеться, щоб відбулася пряма, безпосередня і наочна битва Нового Світу зі Старим Світом. Але може так статися, що цієї епічної наочної битви не буде.

Тому, може так статися, що для багатьох все почнеться з великим запізненням.

Просто якось, одного дня, обивателі помітять, що живуть у принципово іншому світі, і зовсім інші люди його облаштовують і управляють ним.

І лише тоді для них все почнеться...

Загрузка...
Коментарі — 286
Viktor Slobodyanyuk _ 30.12.2017 18:25
IP: 35.195.176.---
Набор блудливых фраз.
Факты:
Общий долг Украины – чуть меньше двух триллионов долларов.
Население Украины чуть больше 20 миллионов.
Следовательно, ни о каком суверенитете речь просто не может идти.
Внутреннего потенциала для спасения страны нет.
Внешние силы заинтересованы в уничтожении страны и народа, каждый по-своему.
Точка невозврата пройдена.
От государства осталось название.
Оставшиеся природные ресурсы и землю распродают по бросовым ценам.
За 26 лет население сокращено более, чем вдвое (в 1991 году было 52 миллиона).
С 7-го места в мире по научно-промышленному потенциалу, упали на 156-е.
По уровню жизни упали на последние места в мире.
Кто-то узнал что-то новое?
Юлия Ягода _ 30.12.2017 10:38
IP: 104.155.117.---
Дацюк типичный вредитель, "враг народа" таких в совковые годы к стенке ставили, и как показывает практика правильно делали.
braterstvo _ 29.12.2017 00:23
IP: 89.252.61.---
-Vesna-:
Цю тіточку в народі охрестили Гадьою, через колабораціонізм з спецслужбами Мордора.
-Vesna- _ 28.12.2017 20:52
IP: 93.74.189.---
Mykola Fedoriy:
-Vesna-:
Іноді всім нам, і мені також, хочеться, щоб відбулася пряма, безпосередня і наочна битва Нового Світу зі Старим Світом. Але може так статися, що цієї епічної наочної битви не буде. (с)

... дитячий садок.
Не філософ – а якийсь аніматор для групи хлопчиків підліткового віку.
Вам скільки років?...Судячи з висловлювань, явно старечтй маразм та бурмлтіня...
Діду лохічний, де вибачення за Гадю Савченко? Опудало солом'яне.
Mykola Fedoriy _ 28.12.2017 17:50
IP: 46.118.141.---
-Vesna-:
Іноді всім нам, і мені також, хочеться, щоб відбулася пряма, безпосередня і наочна битва Нового Світу зі Старим Світом. Але може так статися, що цієї епічної наочної битви не буде. (с)

... дитячий садок.
Не філософ – а якийсь аніматор для групи хлопчиків підліткового віку.
Вам скільки років?...Судячи з висловлювань, явно старечтй маразм та бурмлтіня...
Mike Naplekov _ 28.12.2017 12:54
IP: 46.118.250.---
Вибачаюсь – КМ братства (кирило-мефодіївського)
Mike Naplekov _ 27.12.2017 11:49
IP: 46.118.250.---
І ще.
За сто останніх років розвитку українства у руслі етнонаціоналізму сформувалася думка про українство саме така, у підсумку зараз вже й не видно яким українство було ще за часів КФ братства, й потім. Цих не етнонац-в вже забуто, їх думки не тиражуються, ці гілки розвитку відрубано. Цікаво ким та для чого?:)
І зараз маємо у якості головної ознаки українства те, що пропонував Бандера, наприклад, – максимально загострювати конфлікт між "українським духом" та російщиною. Це і є фактично "український дух" останнього сторіччя, все інше було заблоковане.
І до чого це привело? Тут, звісно, потрібен фаховий аналіз, але дещо видно одразу – вірна метода взяття влади партією, але з хибною ціллю (етно) примусила бути в залежності від фінансування інших країн, спецслужб, а сконцентрованість на взятті влади паралізувала працю по конструюванню держави. І вийшло, що сто років пішло на фейк – дайте владу, а потім подивимось. Повертатись треба.
-Vesna- _ 27.12.2017 11:47
IP: 93.74.189.---
Mike Naplekov:
Свіже повітря активізує захисні сили організму і людина починає займатися ділом, а не пошуком родичів з Христом.
От і займіться ділом...
Mike Naplekov _ 27.12.2017 11:24
IP: 46.118.250.---
"Ситуація за останній час настільки зайшла в глухий кут, що тепер вже точно і остаточно – зміни можливі лише в результаті революції...
Тільки не плутайте будь-ласка революцію з Майданом як публічним виявом протесту...
для багатьох все почнеться з великим запізненням.
Просто якось, одного дня, обивателі помітять, що живуть у принципово іншому світі, і зовсім інші люди його облаштовують і управляють ним."
===
1. Тобто, надії на громаду (мережеву чи ні) як рушійну силу перетворень нема і бути не може (лише як середовище визріву еліти). Тобто, класика лишається – ієрархічна схема, краще зробить той хто знає як і вміє. Тут слід вкотре зауважити, що подібний підхід був відомий ще сто років тому, і писав про нього Липинський, але більш ініциативні етнонаціоналісти перехопили ініціативу тоді, розвиток українства був паралізований, воно пішло хибним шляхом (аж досі).
2. Майдани таки нічого створити не можуть, тільки зруйнувати.
Mike Naplekov _ 27.12.2017 09:45
IP: 46.118.250.---
-Vesna-:
Іноді всім нам, і мені також, хочеться, щоб відбулася пряма, безпосередня і наочна битва Нового Світу зі Старим Світом. Але може так статися, що цієї епічної наочної битви не буде. (с)

... дитячий садок.
Не філософ – а якийсь аніматор для групи хлопчиків підліткового віку.
Є така хвороба – померанчизм. Це коли вражаються центри контролю самооцінки, і людина впевнена, що знає все краще за інших. Коли вражається критична маса населення бувають майдани, тоді у хвороби з'являється "кредитна історія":) Корені хвороби у пихатості як поганої, але характерної риси народу, і тому вона легко відтворюється. Лікується зміною умов, наприклад, країни. Свіже повітря активізує захисні сили організму і людина починає займатися ділом, а не пошуком родичів з Христом.
Юлия Ягода _ 26.12.2017 13:11
IP: 35.195.174.---
Павел Данилевский:
Курица не птица, прапорщик не офицер, Дацюк не философ, Карлсон не реформатор.
Дацюк-философ!? Это все равно что сказать что Хуйло-миротворец. Очередной заказушный, политолог, пишущий побасенки, при этом не учитывая элементарных вещей, на уровне начальных курсов института. Эдакий подросток-максималист. У него все выходит из серии, бояре плохие-царь хороший, только на украинский лад.
-Vesna- _ 26.12.2017 11:37
IP: 93.74.189.---
Іноді всім нам, і мені також, хочеться, щоб відбулася пряма, безпосередня і наочна битва Нового Світу зі Старим Світом. Але може так статися, що цієї епічної наочної битви не буде. (с)

... дитячий садок.
Не філософ – а якийсь аніматор для групи хлопчиків підліткового віку.
-Vesna- _ 26.12.2017 11:32
IP: 93.74.189.---
Саме зараз, на наших очах, відбувається розкол українського правлячого класу. (с)

з чого ви взяли?
Вам так хочеться? цього замало.
-Vesna- _ 26.12.2017 11:22
IP: 93.74.189.---
Елена Величко:

й на гідне життя за рахунок забезпечення
... ой божичку...
Павел Данилевский _ 25.12.2017 15:28
IP: 46.219.235.---
Курица не птица, прапорщик не офицер, Дацюк не философ, Карлсон не реформатор.
Елена Величко _ 25.12.2017 15:25
IP: 94.178.96.---
(продовж.) Безпека громадянина, то є не тільки діяльність відповідних служб, то діяльність по охороні ПРАВ громаднина на життя, а щоб охороняти ПРАВА громадянина, ТАКІ ПРАВА ПОВИННІ БУТИ у громадянина,
й на гідне життя за рахунок забезпечення, й на охорону здоров"я, бо коли нема у громадян забазпечення та охорона здоров"я – бутафорія, ЩО САМЕ ОХОРОНЯТИ?
Елена Величко _ 25.12.2017 15:22
IP: 94.178.96.---
Didusь:
А знаєте, мені теж приходять думки останнім часом, що йде просто емітація, бутафорія, оці деревні пана П.
...ніби усе яскраве. жваве, справжнє, а воно вже...
Однак, Різдво Католицьке, хоча я чекаю на "наше", та послухала проповідь з Олександрійського Собору у Києві та з Базіліки Петра з Ватікану. Відчула спільність й подумала. що МИ – це тісто,одні – дрожжове, інші- пресне, треті – то слоями зроблене, але можна зробити гарне з цього тіста, якщо замісити як потрібно,
нам треба це робити, з"єднатись та показати самим собі, що ми є здатні, а ЦЕ ТАК і Є. Нам заважали, бо творили бутафорію. але треба зробити. Й перше – то безпеку для громадянина,
kren _ 25.12.2017 15:04
IP: 188.0.104.---
Nord Ost:
kren:
Вы, извините, такими темпами, скоро прекратите унитазом пользоваться...
...нажаль наше життя таке несподіване,може бути що доведеться обходитись і без унітазу.
Однак,на відміну від Вас,мені це доведеться зробити не з власної волі,з міркувань,яу уВас,спільної
Вас, спільної історії і скреп "високой культуры богоносного народа,с одной лишней хромосомой" (С),
що демонструє зараз на лу$ган&до*ні%,стандарти такої жаданої Вами культури.Жаль тільки,що звичайним людям доводиться жити там,з подібними до Вас.
luko _ 25.12.2017 13:57
IP: 46.98.156.---
Від 13:55 для шановного "Nord Ost _ 25.12.2017 12:12"
luko _ 25.12.2017 13:55
IP: 46.98.156.---
Ваша "власність" в цій державі завжди під загрозою бути загарбаною зБожеволеною (оскаженілою) людністю, як і сто років назад. Начувайтеся.
luko _ 25.12.2017 13:41
IP: 46.98.156.---
Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти
своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності
інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених
законом і загальними принципами міжнародного права.

Проте попередні положення жодним чином не обмежують право
держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне,
щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до
загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших
зборів або штрафів.
{Протокол до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод
Стаття 1 – Захист власности (і) }
Didusь _ 25.12.2017 12:29
IP: 35.227.19.---
Україна в періоді РЕНЕСАНСУ олігархії. Нова, справжня еліта України, середній клас, інноватори, науковці, пане Сергію, зараз "на паузі", в очікуванні вичерпання фантазії в маніпулюванні чи імітації "державницьких дій", реформ. Бо тут вони вкрай творчі. І театр цей перманентно транслювався на Захід і не завжди невдало. Та справжнє "бажання" викорінювати топкорупцію там побачили. Контрреволюція готує/повертає свої інструменти (суди,тітушки, псевдо поліція з нерозслідуваними справами вбитих журналістів та протестувальників). Ви даремно такий песиміст, пане Сергію. Готується грандіозна битва, очевидно фатальна для олігархів, не для їх капіталу.
Nord Ost _ 25.12.2017 12:12
IP: 95.133.223.---
kren:
Nord Ost:
Елена Величко:
Не варто так зневажати настанови поважних осіб,що на найвищому рівні репрезентують ту "культуру", яку Ви щиро з ними поділяєте.
Вы, извините, такими темпами, скоро прекратите унитазом пользоваться, как это принято у однохромосомных россиян и у Вас в квартире начнется разруха. Я ведь не на Моксель живу, каждые выходные бьюсь с укр охотниками – ветеранами АТО, ментами, бизнесменами, чинушами – с коллективной ментальностью "всё вокруг колхозное всё вокруг моё". Ну не доходит до Вас, шо частная собственность непрекосновенна. Лесут через заборы, в дырки под заборами, ждут когда я уеду:)) – шо бы удовлетворить свою коллективную славянскую страсть:)
Чем это общинное состояние из вас выбить, я не знаю:)
Nord Ost _ 25.12.2017 11:57
IP: 95.133.223.---
бун:
Nord Ost:
бун:
Елена Величко:
Ви говорите про реституцію. Я не знаю, чи це питання хтось ставив на обговорення у ВР. Не думаю, що в Україні є приклади реституції.
Я говорю о реституции, как об одном из самых сильных впечатлений на заре юности:) Я помню, как родители в 91ом отправляли запросы в архивы, собирали документы – готовились к чему-то очень значимому. Я рисовал усадьбу, которую предстояло отстраивать на старом фундаменте...:) А потом, всё как-то стихло, улеглось, вот с тех пор я осознал, что вся эта Ваша декоммунизация, обыкновенный фарс:) И у комплекса Замка лева, были свои хозяева, которые вложили в него часть своей души.
Вам семь лет как эти мысли пришли, а я уже 27 лет не живу в чужих домах, строю на голом месте:)
kren _ 24.12.2017 20:13
IP: 188.0.104.---
Республіка:
kren:
"Народ,неорганізована більшість-це такий собі неформал,від імені якого.політич ні,суспільні організації заявляють свої претензії на владу, (щоб завести народ у світле майбутнє) " – яке "печерне" НЕВІГЛАСТВО: та візьміть же в руки чинну Конституцію України! Багато "коментаторів" БАЗІКАЮТЬ заради "базікання", від чого просто НУДИТЬ! Такі "розумники" НЕ вивчають БІБЛІЮ, Конституцію, Законодавство, але "триндять по-чорному": як же ж я НЕНАВИДЖУ таких "громадян-виборців" – маріонеток Сатани! Просто лють бере!
...конгеніально,особливо про Біблію у зв*язку з Конституцією і Законодавством,як зараз на москелі,
чювства вєрующіх,міроточивий бюст анпіратора,святий Коба...
Далі добродію-вже гівняні півні,і правовірні,що нападають на православні храми,аби "ізгать бєсов".
11.12.*17. Ісаакієвскій собр.В.Пєтєрбургє.Лєнінградской обл.
Просто дивно,як тонко чують православні-справжнє пристанище бісів.
ONLINE
Свобода слова544 Україна та Європа891 Корупція1068 Уряд реформ296 Aтака Путіна1104
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter