Кошти російського походження. Приклад Земана
Партія проросійського президента Чехії Мілоша Земана, який був одним з гостей параду в Москві цього року, на виборах отримувала гроші російського походження. Зокрема, партію фінансував екс-помічник чеського Президента – Мирослав Шлоуф. Ці кошти, як пишуть ЗМІ, він міг заробити, співпрацюючи з російською компанією Лукойл (свого часу партії Земана уже доводилось спростовувати інформацію про фінансування із-за кордону). ЗМІ інформували, що кошти цій партії також давав директор дочірньої компанії "Лукойл" Мартін Нейєдли.
Така інформація чеським громадянам стала відома, зокрема, завдяки закону, що вимагає від чеських партій публічний фінансовий звіт.
Цей чеський закон зобов'язує публікувати прізвище і навіть адресу людини, яка переказала понад 5 євро на партію. Цю історію розповів Майкл Сміт, дослідник Інституту економіки Академії наук Чеської республіки. Зустрітися з ним в Чехії мені стало можливим завдяки Програмі "Моніторинг фінансування політичних процесів для забезпечення їх прозорості та просування реформ" (USAID).
А чи важливо вам знати, хто дає гроші українським політикам?
Приклад, як звітують перед громадянами наші політики.
Це фінансовий публічний звіт партії. За весь рік.
Хто утримує партію, хто саме давав гроші – таємниця за сімома печатками. Такий самий публічний звіт надають й інші партії. Але все відповідно до чинного закону про політичні партії.
Як "віддячують" політики своїм донорам, перебуваючи при владі?
Щоб відповісти на це питання, потрібно проаналізувати ключові рішення та законодавчі пропозиції партійців із деталізованим звітом партій. А його – немає. Все можна змінити, наприклад, додавши до закону про партії обов'язковий пункт – щороку публікувати деталізований звіт з прізвищами грошодавців.
Але чи можуть політики робити незручності самі собі?
Рік тому перед президентськими виборами політики обіцяли ухвалити закон щодо прозорості фінансування політичних партій та передвиборчої агітації. Його автори, нагадаю – Петро Порошенко, Віталій Кличко, Олег Тягнибок, Сергій Соболєв, Андрій Шевченко та інші. За цим законом, партії мали б детально і публічно звітувати про те, хто і скільки їм дає на вибори, а також – оприлюднювати річні фінансові звіти партій.
Але цей законопроект так і не було ухвалено.
В Україні партії здають фінансові звіти за усталеною формою лише під час виборчої кампанії. Тобто, вони звітують лише за цей короткий офіційний передвиборчий період, який може тривати 2 місяці. Це означає, якщо ви побачите рекламу партії чи кандидата по телебаченню чи вивішену на біл-борді до початку офіційного старту передвиборчої кампанії, то майте на увазі, що за цю рекламу ніхто не звітує і походження коштів – не відоме.
Сергій Андрушко, рух Чесно
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.