21 жовтня 2015, 11:46

Скільки коштів витратили кандидати у Києві.

19 жовтня був останній день подання проміжних фінансових звітів партій та кандидатів у мери. А вже 20 жовтня ці звіти мали б бути оприлюднені. Я вирішив розібратись.

19 жовтня, я – на Хрещатику, 36, у Київській міській державній адміністрації. Саме тут працює київський мер та засідають столичні депутати. І саме тут на першому поверсі в 106 кабінеті розташована територіальна міська виборча комісія Києва.На вході охорона без проблем пропускає всередину до кабінетів виборчкому. На столі у членів виборчої комісії лежить звіт Віталія Кличка...Усі гроші на передвиборчу компанію чинний мер взяв із власних заощаджень. А це 16 млн. 101 тисяча гривень. Серед витрат у Кличка виділена сума на телеканали. Наприклад, 2,7 млн грн Віталій Кличко перерахував телеканалу СТБ за передвиборчу рекламу.Принесли звіт представники партії "УКРОП". Цю партію очолює один із соратників Ігоря Коломойського, Геннадій Корбан. Представник "УКРОПу" Дмитро Сіманський пообіцяв оприлюднити звіт, якщо цього вимагає закон. 29 млн 557 тисяч грн зібрав "УКРОП" на міських виборах Києва.

Голова виборчої комісії розповів, що закон дозволяє нести звіти без порушень до 24:00, 19 жовтня. Після шостої вечора працював лише черговий член виборчої комісії, який приймав звіти.

Так виглядав коридор в мерії о 22:00. Порожній.Але за півгодини до закриття о 23:30 здавати проміжні звіти прийшли представники партії "Громадянська позиція", вони відмовилися спілкуватися на камеру. Також, папери готувала "Спільна дія".З'ясувалося, що партія "Спільна дія" принесла так пізно не проміжний фінансовий звіт, а список спостерігачів від своєї партії. Замість самого звіту, представники партії лише уточнили у мене, коли їм треба подавати проміжний фінансовий звіт. Та вони все одно вже не встигають його здати. "Та, там два рядки", – без суму відмахнувся один із представників партії.

Вже наступного дня, 20 жовтня, стало зрозуміло, що значна частина кандидатів у мери та партій не надали проміжних фінансових звітів, або ж надали не самі звіти, а виписки з банків. Отже, які кандидати у мери Києва надали повні звіти вчасно?

З 29 кандидатів в мера Києва вчасно і повно, відповідно до інформації виборчкому, прозвітували лише 3 претенденти!

Один з них – кандидат на посаду мера Києва Віталій Кличко, задекларував витрати на вибори в розмірі 16 млн 101 тис. грн. Кандидат в мери Києва Роман Михайлов, відповідно до звіту, витратив на вибори "0" грн і "0" копійок.А кандидат у столичні мери Євген Рибчинський задекларував надходження в розмірі 668 тисяч грн, з яких його власні 572 тис. грн, а 96 тис. грн – добровільні внески.

З 40 партій, які беруть участь у виборах до Київради, менше 10 надали звіти вчасно і без порушень. Папочку для ознайомлення з проміжними фінансовими звітами усіх партій, надав Василь Мірошниченко, представник комісії. "Тут усе, що є", – запевнив він. Відразу кілька партій продемонстрували, що проводять передвиборчу кампанію без жодної гривні надходжень.

Партія соціалістів показала у своєму звіті "0" надходжень. Партія "Зелені" – теж "0",партія "Сила людей" усього зібрала на виборчу кампанію 25 тисяч 900 грн, все це – внески самих кандидатів. Зі звіту виборчого фонду "Громадянська позиція", вони зібрали усього 361 тис. 855 грн, це здебільшого кошти, надані самою партією (325 тис. грн, ще 14 тис. грн – внески кандидатів).

Погана новина в тому, що закон дозволяє не інформувати громадян, звідки у партії кошти.

Партія "Самопоміч", наприклад, на вибори в Києві зібрала 10 млн, 985 тис. Більшість – це партійні гроші, чиї само – залишається для громадян за сімома замками.

Партія "Укроп" зібрала 29 млн 557 тис. грн, з них внески кандидатів – 135 тис. і 69 тисяч – добровільні пожертвування. Найбільших грошодавців двоє. Це Костиря Інна Олександрівна – 46 тис. грн... та Котвицький Сергій Опанасович, який робив пожертвування 4 рази, загальною сумою понад 69 тисяч грн...

Примітно, що найбільше витрати у київського "УКРОПА" були на рекламу на телеканалі 1+1, це понад 2,5 млн грн. Партія "Сила громад" витратила всього 204 тисячі грн, зокрема, це внески кандидатів.

Надала проміжний фінансовий звіт також партія "Совість народу".

"Аграрна партія" зібрала 440 тисяч гривень власних коштів. "Українська народна партія" мала на вибори 53 тисячі гривень. Партія "Демальянс" зібрала 237 тисяч грн, з яких 206 тисяч це кошти партії, а ще 12 тисяч – кандидатів.

Є партії та кандидати, які надали неповний звіт, а лише виписки та інформацію про банківські рахунки.

Партія "Автомайдан" здала лише виписки без звіту. Так само "Батьківщина", "Свобода" і "Наш край". "Відродження", "Партія простих людей Сергія Капліна", "Опозиційний блок", "Рух за реформи" надали детальні виписки без звіту.

Отже, що було з'ясовано. Доступ журналістів і громадськості до проміжних фінансових звітів вперше за усю історію проведення виборів в Україні – є доступним ще до завершення виборів.

Більшість кандидатів на пост мера Києва та партій до Київради знехтували необхідністю інформувати громадськість про свої надходження та витрати.

Частина партій, які все ж таки надали звіт, не були відкритими до кінця. Формулювання "власні кошти партії" не відкриває інформації громадськості, хто ж реальні спонсори цієї партії.


Сергій Андрушко, Радіо Свобода, спеціально для руху "Чесно"

powered by lun.ua

Хто зупинить генерального прокурора?

2010 – го року біля стін СБУ відбулася незвична акція. Журналісти вишикувалися в чергу із письмовими заявами. Вони хотіли з'ясувати, чи здійснювала стеження служба безпеки України за журналістами, чи прослуховувала їхні телефони...

Справи автоматом в правильні руки. Суддівські схеми в дії

Справи у Вищих судах України, щоб не було упередженості, розподіляються автоматично комп'ютером. Але було б бажання – і це можна обійти. Дивіться як...

СУДДІВСЬКІ РОДИНИ. СПІЛЬНІ РІШЕННЯ.

Оприлюднення декларацій родинних зв'язків та доброчесності дало змогу виявити, що деякі судді-родичі розглядали одні й і ті ж справи у різних інстанціях, або ж їм доводилося відмовлятися від справ через те, що раніше її уже розглядав їхній родич...

Суддівські відпустки

У судах вважають, що журналісти та інші громадяни не мають права знати про відпустки суддів. Такий висновок можна зробити з того, що Вищий господарський та Окружний адміністративний суди Києва відмовились надати такі дані за інформаційним запитом, надісланим мною...

Кандидати до Верховного суду та їхній шлейф

16 лютого 2017 року відбудеться тестування претендентів на найвищу суддівську посаду – суддів нового Верховного Суду. Замість нинішнього Верховного суду України та ще трьох вищих судів з'явиться один – Верховний Суд уже без слова Україна наприкінці...

Новини у справі Гречківського

Члену Вищої ради юстиції Павлу Гречківському Печерський райсуд Києва продовжив ще на 2 місяці термін дії запобіжного заходу у вигляді застави...