30 червня 2023, 18:42

Стратегія розвитку імунопрофілактики 2030: Україна – приклад для світу за рівнем вакцинації

Пандемія COVID-19 стала яскравим нагадуванням, як інфекційні хвороби здатні змінювати життя людей у всьому світі, і що вакцинація – це шанс повернутися до нормального життя.

Україна, як і жодна країна світу, не застрахована від ризику виникнення спалахів та епідемій інфекційних хвороб. Спроможність попередити або подолати ці виклики з найменшими втратами залежить від того, чи є у державі чіткий план дій, та чи готові люди робити свій внесок у збереження здоров'я нації.

В Україні таким планом дій є Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2030 року, схвалена Урядом 1 липня 2023 року.

Що треба, щоб цей документ працював? Довіра до держави в цьому питанні, усвідомлене ставлення до вакцинації та внесок в успіх кожного з нас.

Вакцини працюють

Під час пандемій, епідемій та спалахів, які траплялись в історії людства, вакцинація показала себе, як єдина надія повернутися до нормального життя.

Сотні мільйонів людей в Україні та усьому світі у прямому сенсі змогли пережити коронавірусну хворобу, поліомієліт, кір, дифтерію, віспу та інші інфекції лише завдяки масовій вакцинації. Початок пандемії COVID-19 нагадав, як виглядає світ без вакцин. Лікарні переповнені хворими, багато смертей та страждань. Робота різних галузей паралізована, натомість медична сфера працює за межею можливого. Всюди діють карантинні заборони та обмеження.

Поява та доступність вакцин проти коронавірусної інфекції зупинила цей хаос. COVID-19 перестав бути світовою надзвичайною загрозою у сфері охорони здоров'я. З 1 липня 2023 року в Україні завершується дія карантину через COVID-19 та режиму надзвичайної ситуації у зв'язку з пандемією коронавірусу

Разом з тим, коронавірус, як і збудники інших інфекційних хвороб нікуди не поділися. Так, в Україні у 2021 році і зафіксований спалах поліомієліту. У 2022 та 2023 році фіксуються випадки правця у дітей та дорослих. У 2023 році зафіксовані випадки кору. Війна в Україні, на жаль, створює додаткові умови для виникнення нових спалахів та епідемій.

Отже, держава та суспільство мають бути готові протистояти викликам. Ключова ознака успішності – це високі охоплення профілактичними щепленнями дітей і дорослих.

Імунопрофілактика – це пріоритет для держави

Ухвалена Урядом Стратегія розвитку імунопрофілактики до 2030 та операційний план її реалізації до 2025 року – це чіткий план України, для якої імунопрофілактика є пріоритетом. Цей документ створено за участі широкого кола експертів – представників органів влади, науковців, громадських діячів, міжнародних партнерів, які проаналізували та адаптували успішний досвід України та інших країн світу в протидії вакцино-керованим інфекційним захворюванням.

За ухваленням та подальшим впровадженням Стратегії розвитку імунопрофілактики та операційного плану стоять спільні дії та зусилля, які мають призвести до збільшення охоплення населення України профілактичними щепленнями:

- забезпечення закупівлі вакцин, відповідних умов їх зберігання, транспортування й використання;

- забезпечення якісної послуги вакцинації;

- доступна достовірна інформація про вакцинацію, щоб не лише лікар, але й пересічна мама чи тато мали змогу розібратися, коли та які щеплення потрібні членам родини;

- державна політика України спрямована на те, щоб вакцинація була максимально доступною для людей. В тому числі для організованих колективів, людей похилого віку та маломобільних.

Ціль – захистити життя та здоров'я дітей і дорослих від інфекційних хвороб та їх наслідків.

Здоров'я нації – наша спільна мета

Поки Збройні Сили України захищають наші життя на полі бою з ворогом, ми повинні захистити себе та своїх дітей від хвороб! Спалахи та епідемії вакцино-керованих інфекцій не мають стати перешкодою на шляху до перемоги України.

Українці прагнуть бути здоровою нацією, частиною європейської спільноти. Отже, вакцинація – це спільна робота і відповідальність влади, медичних працівників, усього суспільства.

Стратегія розвитку імунопрофілактики – це загальне бачення до 2030 року, яке окреслює виклики і пропонує план дій. Міністерство охорони здоров'я, Центр громадського здоров'я, Національна служба здоров'я України, обласні Центри контролю та профілактики хвороб, місцева влада, медики, освітяни, соціальні працівники, батьки – важливо, щоб усі сторони розуміли, чому це важливо, і долучилися до реалізації цього документу.

В питанні отримання достовірної інформації на допомогу медичним працівникам, закладам, батькам приходить Національний портал з імунопрофілактики, створений ГС "Коаліція за вакцинацію" в рамках проєкту "Розбудова стійкої системи громадського здоров'я".

В кожному регіоні також мають з'явитися стратегії та плани розвитку імунопрофілактики. Адже благополуччя області, окремої громади залежить від здоров'я її мешканців. У Вінницькій, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Одеській, Тернопільській, Чернівецькій а Чернігівській областях розробка стратегій триває за підтримки проєкту "Розбудова стійкої системи громадського здоров'я".

Закликаю медичних працівників та освітян ставати учасниками процесу створення та впровадження цього документу в своїй громаді, та контролю за його виконанням надалі.

Україна має шанс назавжди позбутися "синдрому меншовартості". Зараз світ захоплюється відчайдушним спротивом та згуртованістю української нації в боротьбі проти російського ворога. Переконаний, що наша держава має потенціал стати прикладом для інших країн за рівнем вакцинації. Закликаю кожного на своєму рівні наближати цю мету.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій

З 10 вересня 2024 року в в соцмережах та ЗМІ шириться публічна заява в.о. міського голови м.Чернігів Олександра Ломако, в якій він закликає директорів шкіл та педагогів ігнорувати законні вимоги щодо недопуску невакцинованих дітей до організованих колективів...

Внаслідок обстрілу 8.07.24 дитячому кардіоцентру потрібна допомога

Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, що працює в м. Києві – це медичний заклад, широко відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами...

Тиждень імунізації-2024 в Україні: нові досягнення та виклики

Тиждень імунізації – 2024 став гарним прикладом, що демонструє відданість України збереженню здоров'я громад навіть у цей складний час. Коли країна протистоїть як зовнішнім, так і внутрішнім викликам, роль просвітницької роботи в громадах стає ще більш важливою...

Шлях України до ЄС: Чому важливі показники вакцинації?

В останньому звіті Єврокомісії, який аналізує виконання Україною умов для вступу в ЄС, одним із ключових зауважень у сфері охорони здоров'я було відзначено, що рівень охоплення щепленнями в Україні значно нижчий за глобальні рекомендації ВООЗ...

Медичній реформі в Україні 5 років

5 років тому, 19 жовтня в Україні розпочалася медична реформа. Ключові успіхи в охороні здоров'я, яких наша країна досягла за цей час, свідчать про ефективність і прогрес медичної реформи, не дивлячись на виклики сьогодення...

Сильний громадянський рух – спроможна держава.

30 червня у Києві відбувся форум "Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року" на якому було представлено візійний документ "Бачення України 2030: соціально-гуманітарна сфера" Представлений документ – показник того, що громадськість, незалежні експерти може не лише критикувати, але й запропонувати конструктивне, експертне бачення розвитку України, зокрема в сфері охорони здоров'я...