Соломія Бобровська Соломія Бобровська, громадська активістка, в.о. Голови Одеської ОДА 2016-2017

Що там у Грузії?

18 грудня 2018, 10:43

Що там робиться у Грузії, поки ми отримували свою церкву? П'ятим президентом Грузії вперше стала жінка, Саломе Зурабішвілі, уродженка Франції, але з давнього грузинського роду, протеже Бідзіни Іванішвілі, якого звинувачують у проросійському векторі політики. У своїй президентській промові вона закликала опозицію почати стосунки з чистого листа. Опозиція у відповідь в центрі столиці розгорнула намети протесту.

Але почнем спочатку.

Ми прилетіли з України в Грузію, щоб бути спостерігачами у 2 турі президентських виборів. Для влади було надто важливе збільшення явки, тому призначили вибори на будній день – середу, і досягли свого.

Перше, що впадало в очі в Тбілісі – це велика кількість візуальної передвиборчої агітації провладної кандидатки Саломе Зурабішвілі. Вона проглядалась скрізь – від маршруток до вуличних банерів. Рекламної присутності опозиційного кандидата було мало.

По дорозі з аеропорту розмовляли з водієм, розпитували, за кого він віддасть свій голос? Дав відповідь, яку потім, протягом перебування, чули доволі часто: всі втомились, не хочемо боротьби і протистояння; ми ні за одних і на за інших.

Власне, останні вибори, які проходили в Грузії шляхом прямого голосування виборців, були не просто рядові. Тут відбувався політичний двобій колишнього президента Михайла Саакашвілі та його найсильнішого опонента, який тримає "ключ від кордону" для нього – Бідзіни Іваншівілі. За умови виграшу кандидата від Єдиного національного Руху (читай – партії Михайла Саакашвілі) Григола Вашадзе, поверення Михайла було б очевидним. А відтак – старт революційної політичної діяльності і бунт. За умови ж виграшу незалежної кандидатки (читай – насправді провладної, підтриманої Грузинською мрією Іванішвілі)) Саломе Зурабішвілі, про повернення не може бути і мови.

Хоча варто зазначити: навіть партійці Грузинської мрії уникають коментарів на тему, що чекати від Зурабішвілі, адже, за чутками, вона непердбачувана не тільки в своїй політичній позиції, але й в стосунках всередині команди.

Взагалі, оглядаючись на історію незалежної Грузії, можна помінити закономірність зміни політичного ландшафту щодесять років – правда, українці змінюють його через Майдани, а в грузинів виходить по різному – від 19 загиблих на проспекті Руставелі у 1989 і епохи Шеварнадзе, до "революції троянд" і епохи Саакашвілі, а тепер відносно спокійна третя декада за Іванішвілі.

Але, про вибори.

Є декілька моментів, які вразили, а ще є такі, до яких Україна навряд чи повернеться.

Про корисне для нашого законодавста:

1. Кожен виборець, котрий заходить на дільницю, проходить перевірку позначки на руках через проекцію ультрафіолетових променів. Якщо вже голосував перед тим, то це дуже легко побачити – адже рідина, яка наноситься на пальці, не змивається протягом доби;

2. Всі списки виборців супроводжуються фотографією кожного громадянина, взятого із бази ID. База вже зібрана до процесу голосування;

3. Після заповнення бюлетеню для голосування, виборець кладе його до конверту і далі кидає в урну. Тобто ніхто не може бачити ващої позначки. І це ускладнюю процедуру вкидання бюлетенів.

4.Список виборців дільниці висить у доступному місці – це для того, щоб кожному будь-коли легко було перевіриити свою й інших наявність у ньому.

Все це показало процес доволі прозорим і зрозумілим. Проте були свої але.

Це, зокрема, і велика кількість буквально "тітушок" під самими виборчими дільницями. Силові групи підтримки єдиного провладного кандидата перевіряли бюджетників, чи ті прийшли і проголосували.

Ані дня тиші, ані заборони на агітацію у день виборів немає. Громадяни отримували і дзвінки з голосом Іванішвілі, і смски про те, що не можна повертати "насильників" до влади, тому "прийдіть і проголосуйте за Саломе".

Довгий виборчий день тоді закінчився вже всім відомим результатом 59,52% за Саломе проти 40,48% за опозиційного Вашадзе, який не визнав легітимність результатів виборів і навіть у день інавгурації Саломе Зурабішвілі, разом з однопартійцями, влаштували мітинги-протести у Тбілісі та Телаві.

Саме у Телаві проходила церемонія присяги на пост президента і саме в цьому місті колись Саломе програла свої вибори у мажоритарному окрузі.

Важко спрогнозувати, якою буде Грузія за каденції Зурабішвілі, але як владі, так і опозиції однозначно треба шукати шляхи розвитку економічного потенціалу країни, інакше поверенння назад років на 15 гарантоване. А ще за 2 роки тут відбудуться парламентські вибори, які можуть стати доволі строкатими за складом політичних партій. Шанси втратити монополію влади у Грузинської Мрії Бідвізни Іванішвілі тепер будуть і справді великі, а це означає, що і перспектива повернення Саакашвілі виглядатиме таки цілком реальною.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
Log Log _ 19.12.2018 01:39
IP: 178.133.53.---
Константин Ольшанский:
Уролог, Вам сто лет тому ответила Ф. Раневская в сентенции о Джоконде.
"Маленькому, но гордому народу" фиолетово, что о нём думает шовинист из Николаева.
Ya Yurkiv _ 18.12.2018 23:53
IP: 46.200.10.---
Побути протягом доби з ледь-ледь приниженою гідністю?
Зате змиваєш ти сліди, сотворені сасєдскай підлістю...
Константин Ольшанский _ 18.12.2018 18:18
IP: 35.235.227.---
" Кожен виборець, котрий заходить на дільницю, проходить перевірку позначки на руках через проекцію ультрафіолетових променів. Якщо вже голосував перед тим, то це дуже легко побачити – адже рідина, яка наноситься на пальці, не змивається протягом доби".

Практика мазать пальцы какой-то дрянью унижает человеческое достоинство. Кто дал государству право априори считать всех избирателей склонными к выборным манипуляциям? После того, как грузины позволили так издеваться над собой, их репутация маленького, но гордого народа, лично у меня, теперь под вопросом.
Ya Yurkiv _ 18.12.2018 16:29
IP: 46.200.10.---
Без Саакашвіло всюди є тоскліво...
САНДРО _ 18.12.2018 12:37
IP: 35.235.226.---
Дуже корокий, але майже досатньо змістовний Блог, шановної Соломії!

Звісно, не зайве було б сказати, що голосування у буденний день було призначене не так задля явки, як для того, щоб не змогли під"їхати виборці з за меж країни, і таким чином зменшити явку прихільників Михо.
Також не сказано, як грузинський виборець отримапв хабара майже на пів мільярда доларів від свого " блвгодетеля"

Але змальована ситуація, коли видно, що народ втомився від бунтів та реворлюцій, цілком реальна.

Треба також віддати належне грузинському політикуму, котрі наступні після армянського переходять до парламентської форми правління.
Браво!

А Україна в цьому питанні має лише балачки, усіх усе влашовує. На жаль.
А бюрократичний апарат тим часом росте, до численних віце-прем"єрів додаюься такі ж багаточисельні міністерства та служби... Як то кажуть солдат спить, а служба іде! А грошікі бюджетні капають, капають. ТОму треба ліднімати тарифи до безкінечності. Теж " браво".
ONLINE
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter