Соломія Бобровська Соломія Бобровська, народна депутатка України, секретарка Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва

Православна церква України: нові виклики та загрози

24 лютого 2020, 15:26

Переживши рік тому одну з найважливіших подій в нашій історії – утворення Православної церкви України, ми вперше за часи незалежності отримали можливість самостійно розвивати один з найважливіших соціальних інститутів, який є фактором зміцнення української державності та відновлення національної самобутності.

Автокефалія – це шанс відірватись від російського впливу на українську внутрішню політику, не останнім інструментом якого безперечно є Українська православна церква Московського патріархату, що до недавнього часу мала більше 11 тисяч релігійних парафій (до прикладу, УПЦ КП налічувало біля 5 тисяч парафій). За перших чотири місяці 2019 року перехід здійснило 516 церковних громад. Однак, після квітня ця тенденція пішла на спад. За решту 2019 року до новоствореної автокефальної церкви долучилося лише 19 парафій. Цей спад ніяк не пояснюється політичними електоральними настроями після останніх президентських виборів, оскільки за результатами соціологічного дослідження, яке спільно провели Центр соціальних та маркетингових досліджень "Социс", Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Центр Разумкова більшість українців, які вважають себе православними, відносять себе до Православної церкви України, яку очолює митрополит Київський і всієї України Єпіфаній. Зокрема 43,9% з 70,7% опитаних, які віднесли себе до православних і лише 15,2% опитаних православних відносять себе до УПЦ Московського патріархату (філія РПЦ). В чому ж тоді ховається причина такої слабкої динаміки створення нових парафій ПЦУ? Відповідь слід шукати в декількох факторах:

Фактор N1 "Парламентський" – ще 18 січня 2019 року, на наступний день після ухвалення Верховною радою 8 скликання закону про дозвіл на перехід парафій УПЦ МП до новоствореної української церкви, за ініціативою Вадима Новинського (неофіційного куратора Російської православної церкви в Україні) він та ще 46 народних депутатів з проросійського табору направили подання щодо конституційності даного закону. Попри те, що Конституційний суд відмовився реєструвати вказане провадження, проросійський табір й далі не полишає спроб обмежити процес переходу парафій. 29 серпня 2019 року Вадимом Новинським у співавторстві ще з чотирма народними депутатами був поданий законопроект, що передбачав введення кримінальної відповідальності за перешкоджання діяльності релігійних організацій. Законопроектом планувалося надати додаткові важелі Московському патріархату у боротьбі проти переходу церковних громад до ПЦУ. Однак у листопаді того ж року законопроект був відкликаний авторами.

На даний момент у тому ж Конституційному суді розглядається подання, теж ініційоване Вадимом Новинським, про конституційність закону про перейменування Української православної церкви (Московського патріархату). Цікавим є той факт, що в обох поданнях суддею-доповідачкою є Ірина Завгородня. Чи проявить ця пані разом з іншими суддями КСУ послідовність у відмові необґрунтованим вимогам проросійського табору – питання відкрите, адже в громадськості виникає занепокоєння той факт, що чоловік даної судді є громадянином Російської Федерації.

Також існує не підтверджена інформація про використання Новинським фінансових важелів на Мін'юст з метою затягування процесу реєстрації нових приходів ПЦУ.

Фактор N2 "Реінтеграційний". Оголосивши курс на так званий мир та "реінтеграцію Донбасу" Президент та його команда вирішили не дратувати керівництво Росії церковним питанням. Звичайно така лінія поведінки розчарувала парафіян ПЦУ, але принаймні вона не наносила значної шкоди. Аж тут в січні 2020 року радник секретаря РНБО Сергій Сивохо, який опікується питаннями реінтеграції окупованої частини Донецької та Луганської областей, везе дітей на Різдво в Почаївську Лавру, яка знаходиться під контролем філії РПЦ та виступає з пропозицією із залучення цієї церкви до процесу реінтеграції! Вочевидь ідея залучення до цього процесу філії церкви держави-агресора, яка зіграла не останню роль в розгойдуванні подій в Україні весною 2014 року та в підтримці терористичних угруповань ДНР та ЛНР, несе за собою катастрофічні наслідки. Позаяк філія РПЦ перетворить збереження свого впливу шляхом придушення росту приходів ПЦУ та монополії на канонічність в Україні в політичний фактор домовленостей з реінтеграції Донбасу. Гарантій того, що українська влада не піде заради своїх політичних амбіцій на такі поступки Москві в суспільства немає.

В такій ситуації рецептом запобігання цим загрозам повинно бути:

- Об'єднання зусиль проукраїнських депутатів незалежно від фракційної приналежності на підтримку ПЦУ в противагу проросійському табору;

- Суспільна підтримка ініціатив ПЦУ;

- Консолідація та координація зусиль парафіян і священиків ПЦУ по всій Україні для реєстрації нових парафій та переходів.

Якщо парафіяни ПЦУ хочуть молитися у власній церкві та не знаходитися під ідеологічним впливом РФ, то настав час їм почати діяти активніше.

powered by lun.ua
Коментарі — 25
анатолій дутчак _ 26.02.2020 13:08
IP: 91.241.104.---
В такій ситуації рецептом запобігання цим загрозам повинна бути віра в Бога.
Анатолий Герасименко _ 25.02.2020 19:23
IP: 193.16.45.---
Log Log:
Анатолий Герасименко:
Згоде на всі 100%! Михайло Антонович Денисенко дійсно був агентом КГБ
Не прикидайтесь шлангом, вчора Ви про це не знали.
Я про це знав ще 20 років тому! Про таку легендарну особистість, як Філарет, я можу Вам розповісти багато такого, про що Ви, навіть і не здогадувалися. Мені насправді цей персонаж доволі цікавий тим, що він сам по собі видатний кон"юктурщик.
Log Log _ 25.02.2020 18:32
IP: 178.133.127.---
Анатолий Герасименко:
Згоде на всі 100%! Михайло Антонович Денисенко дійсно був агентом КГБ
Не прикидайтесь шлангом, вчора Ви про це не знали.
Анатолий Герасименко _ 25.02.2020 12:00
IP: 193.16.45.---
Log Log:
Анатолий Герасименко:
Філарет (Денисенко). Чи він по Вашому також агент ФСБ?
Невігласе, вчергове даєте нагоду тикнути Вас носом у...
Уявіть собі, навіть КГБ. Перш ніж писати дурню, вивчіть матчастину.
Згоде на всі 100%! Михайло Антонович Денисенко дійсно був агентом КГБ, про що сам зізнавався. Але, то таке... Мене цікавить інше. За які здобутки президент Порошенко присвоїв агенту КГБ звання Героя України? То ж хто кому, як кажуть, Рабінович? А може це наше суцільне дежа-вю?
Log Log _ 25.02.2020 09:00
IP: 46.133.88.---
Анатолий Герасименко:
Філарет (Денисенко). Чи він по Вашому також агент ФСБ?
Невігласе, вчергове даєте нагоду тикнути Вас носом у...
Уявіть собі, навіть КГБ. Перш ніж писати дурню, вивчіть матчастину.
Олександр Ведміцький _ 25.02.2020 06:12
IP: 176.106.198.---
Заборонити церкву Москальского Патраірхату
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 22:49
IP: 193.16.45.---
Майже:
Мені ні до чого Ваша просвітництво, бо Ви людина без моралі і совісті. Ви звинувачуєте людей у зв"язках з ФСБ, тільки на підставі штампів. А між тим, ці люди громадяни України і патріоти не меньше Вашого. Ваші нафталинові тези про брифінги Лаврова чи будь кого, вже застарілі і не креативні. Ви, напевне, один из порохоботів яких нова влада відігравала від корита. Тому в Вас така ненависть до всього того що робиться не за Вашими уявленнями.Але я, як християни, бажаю Вам здоров"я та сили духу, щоб відрізняти зерна від полови.
Майже _ 24.02.2020 21:39
IP: 193.201.217.---
Анатолий Герасименко:
Ви чого не моралізували, коли барига зі свинарчуками розкрадали армію
Звідки вам знати де я був? Я не голосував за нього ні перший ні другий раз. А про розкрадання вашими аргументами: нагадай[те] мені, де вирок по Гладковському? Де і що вкрав Порошенко? Фактами! При тому що ваш президент може набрати Баканова щодо будь якого чорта, 100% свій генпрокурор може направити у 100% портновський суд чудово розслідувані справи... Чому Пороха тягають за Мінськ і якісь зловживання стосовно призначень суддів? Де вкрав, де корупція? Відповідей не чекаю. Я не читатиму. Мені все вже зрозуміло про вас.
Я чекаю від Вас відповідей
Шукай[те], кого зрадив агент Петрін, бо тут не можна вставляти посилання. Я не православний, мені не відомо нічого про зв'язки Філарета будь з ким. Більше займатися просвітництвом людини, яка визначилася в своєму небажанні просвітлюватися, не маю бажання. Без поваги.
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 21:26
IP: 193.16.45.---
Майже:
Анатолий Герасименко:
[...]ФСБ: буде логічним попросити надати факти[...]
Ми на прес-брифінгу Лаврова? Все. Від цього моменту розмова закінчена. "Недобиті порохоботи" – ви це насправді не про вибори. Який же він брехливий і лицемірний цей російський світ...
Ви чого не моралізували, коли барига зі свинарчуками розкрадали армію, коли будь якою ціною хотіли залишити при владі шоколадного, навіть ціною введення воєнного стану. А створення так званої ПЦУ взагалі чисто передвиборча афера. І це каже аж ніяк не Лавров, а Герой України Філарет (Денисенко). Чи він по Вашому також агент ФСБ? Я чекаю від Вас відповідей, а не софістичних ухилянь
Майже _ 24.02.2020 21:17
IP: 193.201.217.---
Анатолий Герасименко:
[...]ФСБ: буде логічним попросити надати факти[...]
Ми на прес-брифінгу Лаврова? Все. Від цього моменту розмова закінчена. "Недобиті порохоботи" – ви це насправді не про вибори. Який же він брехливий і лицемірний цей російський світ...
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 21:04
IP: 193.16.45.---
Майже:
Анатолий Герасименко:
Добивати порохоботів будуть чергові демократичні вибори
Так значно демократичніше:) Будемо стежити. Але тут не про віру, а про протидію православній філії ФСБ
Про філію ФСБ... Якщо повірити Вам на слово, то тоді буде логічним попросити надати факти. Скажіть будь ласка, скільки священиків УПЦ було заарештовано за з"вязки з ФСБ? Скільки було засуджено українськими судами за зраду Батьківщини та посібництво окупантам? Ці дані апріорі не можуть бути таємними, бо є офіційна статистика по зрадникам в ЗСУ, СБУ, МЗС,прокуратурі та ін. Прошу надати...
Майже _ 24.02.2020 20:09
IP: 193.201.217.---
Анатолий Герасименко:
Добивати порохоботів будуть чергові демократичні вибори
Так значно демократичніше:) Будемо стежити. Але тут не про віру, а про протидію православній філії ФСБ
Log Log _ 24.02.2020 19:42
IP: 178.133.61.---
Анатолий Герасименко:
Бо, справжня віра, має бути в серці, а не в методичках із адміністрації президента
Золоті слова. Використайте їх по відношенню до себе.
Ви явно "на ставці", ЗЕлене хамло. Кидаєтесь на депутата у питанні, в якому як свиня
у астрономії. Закон про статус депутата прочитали?
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 19:16
IP: 193.16.45.---
Майже:
Анатолий Герасименко:
... недобиті порохоботи...
Дякую за підказку прогресивного, європейського методу побудови демократії. Я так розумію, в боротьбі за вільне і світле майбутнє, добивати порохоботів доручимо "Русской Православной Армии"?
Добивати порохоботів будуть чергові демократичні вибори. Бо, минулі, на жаль, залишили ім невеликі очікування на реванш. Наступного разу, сподіваюся, такого вже не станеться. Бо, справжня віра, має бути в серці, а не в методичках із адміністрації президента
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 19:09
IP: 193.16.45.---
Log Log:
Анатолий Герасименко:
розколювати країну...
Хаме, Сивохо Вам зшиє.
Мізки Зеленського він вже зшив – "у мене в голові війна закінчилась".
Радійте.
Шановний! Ви весь час намагається мені по-хамськи оппонувати. Натомість я не веду з Вами жодної дискусії. Ви мені взагалі не цікаві. У мене до Вас тільки одне питання: Ви провокатор на ставці чи за переконанням?
Log Log _ 24.02.2020 18:46
IP: 178.133.184.---
Анатолий Герасименко:
розколювати країну...
Хаме, Сивохо Вам зшиє.
Мізки Зеленського він вже зшив – "у мене в голові війна закінчилась".
Радійте.
Майже _ 24.02.2020 18:43
IP: 193.201.217.---
Віктор Совщак:
Все повинно відбуватися в межах Закону... Заяви, слідство, суд...
– цілком згоден
Президент [...] вирішили не дратувати керівництво Росії церковним питанням
- їх дратує саме наше існування. Помилково робити внутрішню політику, озираючись на Кремль, бо єдиний спосіб догодити їм – білий прапор і контрибуції за "окупацію" ісконно-россійских земель...
Віктор Совщак _ 24.02.2020 18:20
IP: 188.163.12.---
Президент та його команда вирішили не дратувати керівництво Росії церковним питанням. --Як народна депутатка повинна знати, що церква відділена від держави... Все повинно відбуватися в межах Закону... Заяви, слідство, суд...
Майже _ 24.02.2020 17:58
IP: 193.201.217.---
Анатолий Герасименко:
... недобиті порохоботи...
Дякую за підказку прогресивного, європейського методу побудови демократії. Я так розумію, в боротьбі за вільне і світле майбутнє, добивати порохоботів доручимо "Русской Православной Армии"?
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 17:52
IP: 193.16.45.---
Jan Waskow:
Анатолий Герасименко:
шанс відірватись від російського впливу на українську внутрішню політику, не останнім інструментом якого безперечно є Українська православна церква Московського патріархату
Це все суто більшовицька метода: забороняти церкви і усіх незгодних оголошувати ворогами народу. Ми це бачили і знаємо чим воно закінчилося. Замість того, щоб підіймати економіку і покращувати життя людей, недобиті порохоботи знову починають розколювати країну. Я розумію, що теоретичні шанси повернути шоколадного баригу у президентське крісло є, але вони ніяк не більше, ніж у Януковича.
Jan Waskow _ 24.02.2020 17:32
IP: 184.149.34.---
Анатолий Герасименко:
шанс відірватись від російського впливу на українську внутрішню політику, не останнім інструментом якого безперечно є Українська православна церква Московського патріархату
Log Log _ 24.02.2020 17:22
IP: 46.133.16.---
Анатолий Герасименко:
Шановний, Ви вже продемонстрували себе "знавцем" прав депутатів ВР,
може досить намагатись відмити чорного кобеля?
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 16:04
IP: 193.16.45.---
Це ніщо інше, як пряме підбурювання до насильницького захвату храмів і розпалювання міжконфесійної ворожнечі в країні. Сподіваюсь, що СБУ і правоохоронні органи дадуть належну оцінку цьому.
Анатолий Герасименко _ 24.02.2020 16:00
IP: 193.16.45.---
Схоже, що оця депутатська ніколи не читала Конституцію, де прямо написано, що церква відокремлена від держави.Та і взагалі, яка ії собачка справа, хто як молиться і в яку церкву ходить!? Хто вона така, щоб вказувати комусь, в яку церкву ходити, з ким дружини, з ким спати, з ким випивати, нарешті...? А оці безглузді мі паркування на тему державної підтримки одну з конфесій
Тимур Гасиевский _ 24.02.2020 15:52
IP: 195.230.130.---
Мракобесы
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter