Соломія Бобровська Соломія Бобровська, народна депутатка України, секретарка Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва

Чи потрібне Україні море?

10 квітня 2020, 10:02

Виконавча влада настільки зайнята безумовно важливими заходами протидії пандемії, що як завжди, не має часу думати стратегічно.

Хоча, аби бути чесним, цей брак уваги до проблеми спостерігався не тільки у нинішнього Уряду, але й у всіх попередніх Урядів, починаючи з 2014 року.

Так, з 2014 року, з моменту протиправної анексії АР Крим та міста Севастополя, Україна фактично втратила контроль над переважною частиною свого територіального моря та виключної економічної зони у Чорному та Азовському морях та в Керченській протоці. Площа втраченої території приблизно дорівнює 100 тис. км² із загальних 137 тис. км². Для розуміння, 100 тис. км² – це 1/6 від сухопутної території України і за розміром дорівнює практично чотирьом територіям Кримського півострова.

Нагадаю, що Україна є стороною Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі 1974 р. (СОЛАС). За нею ми взяли відповідальність за життя екіпажу, пасажирів та майно суден, які заходять у наші води. І продовжуємо нести цю відповідальність після анексії, фактично за повної відсутності контролю за тим, що відбувається в цих самих територіальних водах.

Ми не можемо гарантувати ні безпеку життя, ні збереження майна іноземним та українським суднам у цих водах. Але чомусь продовжуємо нести відповідальність за це.

Втім, морське право зобов'язує договірні сторони попереджати мореплавців про небезпеку. Також договірна сторона має право обмежувати мирний прохід іноземних суден крізь своє територіальне море.

Аналогічне право міститься і в українському законодавстві – в Законі України "Про державний кордон України", згідно з яким Україна має право встановлювати в межах свого територіального моря райони, в яких тимчасово забороняється плавання та перебування українських та іноземних невійськових суден та військових кораблів.

За українським законодавством, наші територіальні води та вільна економічна зона, контрольовані Росією, також є окупованими територіями.

Відповідно до IV Женевської конвенції відповідальність за забезпечення окупованої території всім необхідним несе держава-окупант. Оскільки наші води також вважаються окупованою територією, відповідальність за все, що там відбувається, також має нести та сама держава-окупант – Росія. Так, наприклад, до нашої АР Крим, імовірно, вже зараз прямує госпітальне судно з хворими на COVID-19 військовими, яких у РФ вирішили звозити в Крим, а Україна, зі свого боку, абсолютно ніяк не може на це повпливати.

Ситуація, що склалась, давала нам право заборонити плавання навколо Кримського півострову ще у 2014 році і обмежити таким чином іноземну торгову активність з окупованим Кримом. Та сама Грузія давним-давно заборонила плавання навколо окупованої Росією Абхазії.

Але чомусь навколо Криму Уряд не заборонив плавання і не позначив це на навігаційних картах для іноземних кораблів. Міністерство інфраструктури, в компетенції якого це питання знаходиться, "умиває руки" і киває на РНБО та Міністерство оборони, які в свою чергу, теж не поспішають проявляти проактивну позицію.

Вважаю, що Уряду нарешті треба почати діяти. Ось чотири простих і необхідних кроки, які можна зробити дуже швидко:

1) Внести зміни до положення про Державну службу морського та річкового транспорту України і надати їй повноваження встановлювати райони, в яких тимчасово забороняється плавання та перебування суден.

2) Дати доручення Міністерству інфраструктури та Державній службі морського та річкового транспорту встановити навколо тимчасово окупованого Кримського півострова райони, в яких тимчасово забороняється плавання та перебування суден.

3) Скоординувати дії і погодити це питання з Міністерством оборони та РНБО.

4) Позначити на навігаційних картах район, заборонений для плавання та перебування суден, і повідомити іноземні держави та міжнародні організації про встановлення такого району у відповідності до вимог міжнародного права.

Якщо Уряд дослухається і вживе цих заходів – завдамо ще один удар Росії. Краще це зробити пізно, ніж ніколи.

Район навколо Криму, в якому заборонено плавання та перебування, мав би виглядати приблизно отак.Говорячи про піклування про Крим і Чорне море, було б добре, крім слів, засукати рукава і працювати. А ще – це був би практичний приклад протистояння РФ за допомогою засобів міжнародного права.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
Седой Седой _ 11.04.2020 15:33
IP: 85.115.224.---
Время задать другой вопрос. Жива ли Украина?
Alex Smechko _ 11.04.2020 11:21
IP: 178.67.192.---
"2) Дати доручення Міністерству інфраструктури та Державній службі морського та річкового транспорту встановити навколо тимчасово окупованого Кримського півострова райони, в яких тимчасово забороняється плавання та перебування суден."

Для исполнения этого поручения приказываю!
- изготовить 1,5 тысячи легких деревянных лодок.
- набрать 3 тысячи добровольцев, патриотов или волонтеров, обученных управлять этими лодками.
- вооружить их оружием и спасательный жилетами (это главное)
- в летний период направить эту флотилию пройти под керческим мостом.

В дальнейшем Франция, Германия и США должны будут нам оказать дипломатическую помощь о возвращении остатков нашей флотилии на родину.
Соломія Бобровська
_ABM_ _ 10.04.2020 12:35
IP: 77.222.153.---
"Послѣ него начинается рядъ ужасовъ и безобразій подобныхъ его царствованію, одна блудница за другой безчинствуютъ на престолѣ мучаетъ и губитъ народъ и заставляетъ однихъ мучать другихъ и воцаряется безъ всякихъ правъ на престолъ, мужеубійца, ужасающая своимъ развратомъ блудница, дающая полный просторъ звѣрства своимъ перемѣняющимся любовникамъ, и всѣ ужасы – казни, убійство мужа, мученія и убійство законнаго наслѣдника, закрѣпощеніе половины Россіи (закрѣпощеніе Малороссіи), войны, развращеніе и раззореніе народа, все забывается и до сихъ поръ восхваляется какое то величіе мудрость, чуть не нравственная высота этой мерзкой б_ля_ди. Мало того, что восхваляютъ ее, возхваляютъ ея звѣрей любовниковъ. То же съ отцеубійцей Александромъ. То же съ Палкинымъ. Все забыто. И выдуманы несуществующія доблести и заслуги для отечества".
Полное собрание сочинений. Том 26. "Произведения 1885 – 1889 гг.". стр. 568
_ABM_ _ 10.04.2020 12:33
IP: 77.222.153.---
Лев Николаевич Толстой про Российскую Империю, Петра І, блядeй, предвещая войну РФ против Украины:
Съ Петра I начинаются особенно поразительные и особенно близкіе и понятные намъ ужасы русской исторіи.
Бѣснующійся, пьяный, сгнившій отъ сифилиса звѣрь 1/4 столѣтія губитъ людей, казнитъ, жжетъ, закапываетъ живыхъ въ землю, заточаетъ жену, распутничаетъ, мужеложствуетъ, пьянствуетъ, самъ забавляясь рубитъ головы, кощунствуетъ, ѣздитъ съ подобіемъ креста изъ чубуковъ въ видѣ дѣтородныхъ члeновъ и подобіями Евангелій – ящикомъ съ водкой славить Христа, т. е. ругаться надъ вѣрою, коронуетъ б_ля_дь свою и своего любовника, раззоряетъ Россію и казнитъ сына и умираетъ отъ сифилиса, и не только не поминаютъ его злодѣйствъ, но до сихъ поръ не перестаютъ восхваленія доблестей этаго чудовища, и нѣтъ конца всякаго рода памятниковъ ему.
_ABM_ _ 10.04.2020 12:30
IP: 77.222.153.---
У 2020 році – річниця мерзотної події 1720 року, коли Петро І розпочав знищення славетної української історії.
Петро почав з монастирів, саме монастирі були на той час носіями та охоронцями спадщини століть.
20 грудня 1720 року Петро І видав указ київському губернському князю Голіцину з метою вилучити (та знищити) усі записи не російською мовою в монастирях України.
Також в тому році вийшов загальний указ, щоб "снова книг никаких, кроме церковных предыдущих изданий, в Украине НЕ печатать, а то старые книги с книгами великорусского печати уравня, чтоб никакой разницы и "особого наречия" в них не было".Петро I.
Сергей Папков _ 10.04.2020 12:22
IP: 93.73.23.---
Авторка слушно звернтає увагу на проблему, яку чомусь Україна вперто "не помічає".
Не треба боятися чимось образити Росію після всього того, що вона зробила щодо України починаючи з 2014 р.
І українська влада, і українське суспільство має нарешті жорстко усвідомити, що за східним кордоном знаходиться ворог! А щодо ворога завжди діє принцип: "Чим йому буде гірше (аж до повного знищення), тим краще (у воєнний, економічний чи будь-який інший спосіб, включно з Covid-19) /
Yaroslav Znych _ 10.04.2020 12:04
IP: 77.111.246.---
Треба допомагати/підштовхувати Зевладу до стратегічного мислення. Риторичне запитання: чому минула влада цього не зробила?
Юрій Бурий _ 10.04.2020 11:56
IP: 46.200.197.---
Доручите це Єрмаку і побачите, що він це буде узгоджувати з Патрушевим і як власну точку зору представить Зеленському рішення Москви.
Віктор Совщак _ 10.04.2020 10:13
IP: 188.163.12.---
А ще – це був би практичний приклад протистояння РФ за допомогою засобів міжнародного права.- А хто проти? Міжнародна спільнота- вона теж хоче гроші
Віктор Совщак _ 10.04.2020 10:11
IP: 188.163.12.---
... Виконавча влада настільки зайнята безумовно важливими заходами протидії пандемії, що як ЗАВЖДИ, не має часу думати стратегічно... То чому тільки зараз виникло питання... Що тільки вчора виповнилося 18 років
ONLINE
Корупція1408 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Зеленський60 Мовне питання187
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter