Ольга Богомолець Народний депутат України

Кінець каральної психіатрії

29 травня 2017, 09:42

У далекому 1973 році американський психолог Девід Розенхан провів експеримент, який наочно довів наскільки тонкою є межа між психічно здоровою людиною та хворим на психічні розлади. Експеримент проходив у два етапи. На першому – абсолютно здорові люди мали симулювати психічні розлади. І, до речі, всі вони були госпіталізовані. Більше того, після огляду їх примусили визнати, що вони мають психічні проблеми і повинні приймати психотропні препарати, як головну умову виходу з лікарні. На другому етапі персонал психіатричних лікарень отримав завдання виявити симулянтів – і чимала кількість людей з реальними психічними розладами були визнані здоровими.

Повірити складно?

Але це і є психіатрія, де все залежить від професіоналізму і моральності лікаря.

Таємна царина, за міцними дверима закритих закладів, куди мало хто хоче заглянути.

Саме тому заклади психіатрії використовувалися в радянські часи, як каральний засіб для осіб, небезпечних і непідконтрольних владі, коли здорових людей визнавали психічно хворими і руйнували їх психіку лікуванням психотропними речовинами. Інколи психіатричні лікарні ставали і місцем переховування тих, хто хотів позбутися покарання за ґратами і готовий був за це заплатити.

Не дивлячись на те, що з часу відновлення незалежності України, зміни в медицині поступово відбувалися, проте психіатрична галузь і нині знаходиться у стані глибокого СРСР.

Сьогодні в нашій країні 1,7 млн людей, яких визнано психічно хворими. Чверть мільйона з них вже отримали інвалідність у зв'язку з хворобою психіки. Однак, особи з психічними розладами, як і інші люди – також мають права, і завдання держави – їх забезпечити. Здавалося б, це є незаперечним твердженням, що не потребує доведення. На практиці ж, ситуація поки що виглядає зовсім не так. Йдеться про те, що нинішні норми, що закріплені в українському законодавстві суттєво обмежують права громадянина, який має психічне захворювання. В Україні діє закон "Про психіатричну допомогу", положення якого є застарілими та спрямованими не на те, аби допомогти хворій людині, а на те, щоб ізолювати її від соціуму, без подальших прав на що-небудь.

У 21 столітті це звучить дико і неприйнятно.

Разом з нашими провідними психіатрами я ставила завдання – виправити ситуацію і закласти законодавчий фундамент для практичних змін, які мають підвищити безпеку кожної людини і нашої держави в цілому.

Понад рік в Комітеті опрацьовували два закони, які мають реально змінити ситуацію.

На наступному сесійному тижні на голосування до сесійної зали Верховної Ради вже у другому читанні будуть винесені проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання психіатричної допомоги (N4449 від 15.04.2016) та проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання законодавства у сфері застосування запобіжних заходів до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування (N1242 від 04.12.2014)).

Ці законопроекти забезпечать реалізацію і дотримання прав людей, які мають психічні захворювання і дадуть лікарям можливості для надання кваліфікованої допомоги. А каральна психіатрія, що дісталася нам від СРСР нарешті відійде у минуле.

Над вказаними законопроектами у складі робочих груп працювали більше 30 високопрофесійних фахівців: народних депутатів та експертів медичної галузі, керівників інститутів та установ. Було проведено 7 засідань робочих груп та круглі столи, в рамках яких в діалогах і професійних суперечках напрацьовувалися основні зміни – було обговорено і внесено більше 100 правок. Спільна мета – привести законодавство про психіатрію у відповідність до європейського законодавства та діючих норм кримінально-процесуального кодексу, зокрема до ст. 508.

Запропоновані законопроекти, у випадку їх прийняття парламентом, відновлять справедливість і дадуть змогу громадянину самостійно звернутись до суду про перегляд рішення щодо примусового утримання в психіатричному закладі. Від цього виграє і громадянин, що зможе реалізувати своє право і держава, що не нестиме непотрібних репутаційних і фінансових втрат на міжнародній арені.

Окрім цього законопроекти нарешті визначають і закріплюють права пацієнта, який утримується у лікарні, на проведення незалежної психіатричної експертизи. Зараз пацієнти лікарень перебувають в залежності від адміністрацій лікувальних закладів і не можуть розраховувати на проведення додаткової експертизи, а значить – і сподіватися на захист нашою державою та перегляд рішення.

А на що може розраховувати людина, що була позбавлена цивільної дієздатності? Без прийняття цих законопроектів – шансів на відновлення справедливості в Україні немає – захистити може тільки європейський суд з прав людини, адже нинішній стан речей не дозволяє недієздатній людині подати заяву про відновлення своє дієздатності. Яскравий приклад – справа "Наталії Михайленко проти України" та чимало інших по яких громадяни подавали в суд проти власної держави, перемогли та вже отримали чималі штрафні виплати з бюджету Украіни...

Підводячи підсумок, важливо виокремити декілька очікуваних позитивних наслідків після прийняття відповідних законопроектів про психіатрію, які значно збільшують безпеку кожної людини.

Особа з психічними розладами зможе брати участь у судовому засіданні, а у випадку примусової госпіталізації – зможе розраховувати на альтернативний незалежний висновок експертів.

З Цивільного кодексу України вилучаються норми щодо примусової стерилізації недієздатних осіб з психічними розладами.

Крім того, приведення основ українського законодавства про психіатрію до норм європейського означатиме, дотримання прав психічно хворих, а не ізоляція їх від суспільства і як наслідок – міжнародні позови, репутаційні і фінансові втрати держави, що можна спостерігати протягом останніх років.

І якщо в когось ще виникатимуть сумніви чи потрібно так зосереджуватися над темою захисту людей із психічними розладами і психічнохворих, пропоную згадати експеримент Розенхана. А ще звернути увагу на статистику. Так, у минулому році, близько 2 млн. людей знаходилися під наглядом психіатра і нарколога, а це, у свою чергу, майже 4 % від усього населення нашої країни. А чверть з цих людей, щороку отримують лікування в стаціонарі. І важливо, аби права кожного з них були забезпечені та дотримані. Для цього і необхідне ухвалення даних законопроектів. Звертаюсь до своїх колег – народних депутатів, незалежно від партійної приналежності – підтримати законопроекти, в яких немає політики, але є моральність і справедливість, і які спрямовані на захист прав і свобод людей.

Поки ми на законодавчому рівні опрацьовували професійні питання захисту прав психічно хворих людей – на горизонті раптом з'явилося чергова небезпечна несподіванка від профільного міністерства.

В запропонованих "реформаторських" законах – МОЗ пропонує співоплату або повну оплату за лікування всіма громадянами України (психічно хворі не виділені в окрему категорію).

А пільги і преференції, тобто гарантовану державну оплату за лікування – МОЗ пропонує надавати лише учасникам АТО, а решті громадян покривати лише лікування у сімейного лікаря, екстренну та паліативну допомогу).

Така ініціатива повністю суперечить необхідності 100% захисту державою прав психічно хворих людей.

При припинені 100 % гарантованого державою фінансування лікування психічно хворих – життя здорових людей буде в небезпеці – і це мають пам'ятати чиновники при підготовці реформ. Реформи і закони мають в першу чергу посилювати безпеку нашої держави і кожного її громадянина.

Загрузка...
Коментарі — 17
Nadiya Lyahova _ 31.05.2017 07:19
IP: 94.179.235.---
Розумію, що закон писали фахівці і він спрямований насамперед на захист і вирішення проблем психічно хворих людей. Але вже зараз звичайним людям буває дуже непросто співіснувати поряд із такими хворими. У нас є жінка з певним діагнозом. Мешкає вона у звичайній квартирі зі стареньким батьком. Має "заняття": регулярно шукає собі ворога. За якими категоріями обирає чергову жертву, невідомо, тому передбачити її дії важко. Свою жертву вона або душить, або б"є, у кращому випадку – переслідує і щось вигукує услід. Страшно не лише дітям, але й дорослим. Районна лікарня безсила, міліція також- у неї довідка. Як жити іншим? Захист психічно хворих – добре. А хто захистить здорових, які змушені жити поряд із людьми, поведінку яких передбачити не можна?
Logic2009 _ 29.05.2017 20:08
IP: 91.196.178.---
Игорь Мазур:
Уролог, а потом обижаетесь что банят.
Это Вам давно пора к психиатру.
Комплекс неполноценности серьёзное заболевание,
Спикер "русского мира", коим Вы сами себя назвали.
Лечитесь пока не поздно.
И ещё раз напомните мою сентенцию,
я рад, что она Вам пришлась по душе.
mihaylenco _ 29.05.2017 19:38
IP: 93.170.69.---
kren
Як можете бачити сучасні "прєломлєнія" -це тіж-лєніськіє-тільки вид збоку.

Та ні, вид не збоку. Чєм више лєзет абєзьяна, тєм лучшє відєн єйо зад. Большоє відітся іздалєка. Маємо вид здалеку, та знизу. Сьогодні при владі сини, та онуки совпартхозносенклатури – порошенко, луценко, нардепи. Занадто високо задерлися.
kren _ 29.05.2017 15:39
IP: 188.0.104.---
valsh01:
Вы, наверное, не совсем хорошо помните ленинские заветы, по крайней мере в преломлении соц.политики...с моей точки зрения именно ЭТА ВЛАСТЬ активно и эффективно уничтожает людской ресурс, который не нужен олигархической экономике...отсутствием перспектив, соглашениями с МВФ
...не Вам белькотіти про те *прєломлєніє* тим паче,що воно і зараз продовжується,тільки у варіанті
від 1917-по 1941-до 1953 рр.так точно.
А Ваша "точька зрєнія"безумовно не панорама.Бо не здібна бачити,що сьогоднішня олігархія-це вчо
рашні-вєрниє лєнінці- і соціальна політика відповідна до часів коли в большевіцькому лесиконі ходив
такий термін,як "бившиє люді".І відношення до людей-абсолютно лєнінське.Тільки на тойчас,щоб забрати в людей їх майно-вони все"націоналізіровалі".Тобто відокремили народ від власності,а зараз
ті ж-вєрниє лєнінці-приватизували собі всю колишню держвласність.
Як можете бачити сучасні "прєломлєнія" -це тіж-лєніськіє-тільки вид збоку.
antey19691 _ 29.05.2017 15:24
IP: 35.187.187.---
Andrey Kononenko:
Вова Тур:
Надо помочь нашему "Папе", так Экономо деньги и не может купить себе носки, ходит в рваных, весь мир смеется.
он просто сосредоточился на борьбе с коррупцией, время сейчас такое, не до носков вовсе...
Та да, видим мы на чем Пэтя сосредоточился – это во всем мире называется гнилым самопиаром и зачисткой инакомыслящих в медийном пространстве.
В свое время пикировался с юлеботами, потом с овощеботами. Так вот, столь наглых, циничных и агессивно поливающих всех г-ном, как нынешние порохоботы еще никогда не было. Истерия раскручивается такая, что просто мама не горюй. Ничего, пережили тех, и нынешние канализационные стоки как-нибудь переживем)))
antey19691 _ 29.05.2017 15:15
IP: 109.86.128.---
Ольга Маліновська:
antey19691:
И языком бряскать своим также легко, как подрезать или застрелить. Ты бы думал прежде чем рот свой неприятно пахнущий раскрывать.
Порохоботы завывают не на шутку)))
А 2019-ый то все ближе)))
mihaylenco _ 29.05.2017 14:58
IP: 93.170.71.---
Декілька уколів, і зробишся овочем. Так в радянські часи менти лякали хуліганів, погрожуючи дуркою. У психушці будь кого безкарно можна зробити ідіотом. Абсолютно безкарно! І правди ніде не доб'єшся. Не знаю, що там за закони збираються приймати, але як врегулювати питання безкарності лікарів за фактичне вбивство людей?

Богомолець лукавить, називаючи цифру 1,5 млн. Алкоголіки, й наркомани – таких в нас кожен четвертий. Плюс відносно нормальні, але "припадошні" – тобто такі, котрі починають виходити з себе з найменшого приводу.
Andrey Kononenko _ 29.05.2017 14:34
IP: 104.155.11.---
Вова Тур:
Надо помочь нашему "Папе", так Экономо деньги и не может купить себе носки, ходит в рваных, весь мир смеется.
он просто сосредоточился на борьбе с коррупцией, время сейчас такое, не до носков вовсе...
valsh01 _ 29.05.2017 14:31
IP: 188.115.133.---
kren:
valsh01:
Достаточно странно, что Богомолец вроде как до сих пор не поняла, чтоэта власть взяла курс на физическое уничтожение "иждивенцев"
==
...так це *эта власть взяла курс*? чи зберігає його ще з 90 х...за лєніскімі завєтамі *рабочєкрєстяскага
гасударства*?
Вы, наверное, не совсем хорошо помните ленинские заветы, по крайней мере в преломлении соц.политики Советского Союза. Например, тогдашним соотношение пенсий и зарплат. Или потребительской корзиной тогда (хотя не было такого официального термина) и уровнем пенсий. И еще раз повторюсь – с моей точки зрения именно ЭТА ВЛАСТЬ активно и эффективно уничтожает людской ресурс, который не нужен олигархической экономике – пенсионеров, социально слабых и неадаптированных, больных людей. Уровнем жизни, тотальной бедностью, обесцененными накоплениями, ценами и тарифами, медициной, безработицей, отсутствием перспектив, соглашениями с МВФ
-Vesna- _ 29.05.2017 13:19
IP: 35.187.105.---
Сьогодні в нашій країні 1,7 млн людей, яких визнано психічно хворими. (Богомолець)

Відповідно до офіційних даних, станом на початок 2016 року було зареєстровано 1,7 млн жителів України, які потребують психіатричної та наркологічної допомоги.
У структурі психічних розладів у 2015 році найпоширеніші розлади психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголь, наркотичні речовини), що становило 58,41% усіх зареєстрованих випадків.
life.pravda.com.ua/health/2017/04/28/223925/

PS дещо інший контекст вимальовується... га, пані Бомолець.
Майже 60% з ваших психів алкоголіки та наркомани.
-Vesna- _ 29.05.2017 12:57
IP: 35.189.213.---
І якщо в когось ще виникатимуть сумніви чи потрібно так зосереджуватися над темою захисту людей із психічними розладами і психічнохворих, пропоную згадати експеримент Розенхана. (с)

Не треба тут експеримент Розенхана. Він тут нідочого.

Бо міри, які Ви описуєте стосуються важкохворих психічно хворих, інвалідів 1 групи.
Так – їх потрібно соціально ізолювати та стеризувати.

В Україні просто катастрофічна ситуація з психічним здоров'ям.
Але якраз з іншого боку – з боку типу здорових.
kren _ 29.05.2017 12:29
IP: 188.0.104.---
valsh01:
Достаточно странно, что Богомолец вроде как до сих пор не поняла, чтоэта власть взяла курс на физическое уничтожение "иждивенцев"...Знаю из рассказов знакомой, у которой у сына после
посещения Белого братства поехала крыша еще в 90-е и он многие годы находится в одном их
таких гос.учреждений. Неплохо бы Богомолец и другим чиновникам от медицины реально посмо
треть, как по-скотски там живут и чем лечатся, и какие суммы в этих мед.заведениях воруют на больных.
...так це *эта власть взяла курс*? чи зберігає його ще з 90 х...за лєніскімі завєтамі *рабочєкрєстяскага
гасударства*?
valsh01 _ 29.05.2017 12:02
IP: 188.115.133.---
Достаточно странно, что Богомолец вроде как до сих пор не поняла, что эта власть взяла курс на физическое уничтожение "иждивенцев" (естественно, не официально, а выстраиваемой ею социальной политикой) – старых, немощных, физически и психически больных. И эпизод с прекращением финансирования психбольниц – лишь одно их подтверждений этого. И еще – многое в психбольницах уже давно платное – человеческая еда, услуги медперсонала, лояльность руководства. Правда, всё это неофициально. Знаю из рассказов знакомой, у которой у сына после посещения Белого братства поехала крыша еще в 90-е и он многие годы находится в одном их таких гос.учреждений. Неплохо бы Богомолец и другим чиновникам от медицины реально посмотреть, как по-скотски там живут и чем лечатся, и какие суммы в этих мед.заведениях воруют на больных.
Ольга Маліновська _ 29.05.2017 11:31
IP: 178.54.179.---
antey19691:
И языком бряскать своим также легко, как подрезать или застрелить. Ты бы думал прежде чем рот свой неприятно пахнущий раскрывать.
antey19691 _ 29.05.2017 11:30
IP: 104.199.41.---
kren:
Спасибо за разъяснение, девочка)))
kren _ 29.05.2017 11:25
IP: 95.132.151.---
antey19691:
У нас уже давно конец психиатрии, причем не только карательной. Не буйный? Гуляй на все четыре стороны. А потом то здесь, то там кто-то со справкой то подрезал, то застрелил.
Перемога, епт...
...мальчік,психіатрія і правозастосування-речі різні.
antey19691 _ 29.05.2017 11:01
IP: 109.86.128.---
У нас уже давно конец психиатрии, причем не только карательной. Не буйный? Гуляй на все четыре стороны. А потом то здесь, то там кто-то со справкой то подрезал, то застрелил.
Перемога, епт...
Україна та Європа904 Уряд реформ301 тітушки10 Корупція1083 Aтака Путіна1109
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter