Ольга Богомолець Народний депутат України, кандидат в президенти

Смертельно небезпечні ліки можуть вільно продаватися в Україні

29 листопада 2017, 11:45

Результати клінічних досліджень ефективності та безпечності ліків в Україні – засекречені. Таких випробувань підприємства МОЗ проводять близько 200 на рік і отримують за це винагороду.

Ніхто, крім виробників ліків та кількох відповідальних осіб в МОЗі не має доступу до закритої інформації про реальний вплив ліків на наше здоров'я. Такий підхід разом з неконтрольованою рекламою медикаментів створює реальні ризики для життя і здоров'я людей.

Чому так відбувається? Відповідно до частини 10 ст. 9 Закону "Про лікарські засоби" інформація, що міститься у заяві про державну реєстрацію лікарського засобу та додатках до неї, підлягає державній охороні від розголошення та недобросовісного комерційного використання.

Серед цих додатків, згідно ч. 4 ст. 9 цього Закону – матеріали доклінічного вивчення, клінічного випробування та їх експертиз.

І якщо необхідність захисту певної інформації щодо технології виготовлення ліків можна зрозуміти, то заборона розголошення результатів досліджень – нонсенс. Суспільство має право знати, що йому пропонують вживати.

Що потрібно зробити щоб змінити ситуацію?

Прийняти законопроект N4074, що вносить зміни до Закону "Про лікарські засоби" та забезпечує публічний доступ до результатів доклінічного вивчення та клінічних випробувань лікарських засобів.

Цей законопроект також приводить вітчизняне законодавство у відповідність до норм ЄС. Адже згідно Директиви 2001/83/ЄС Європейського Парламенту від 6 листопада 2001 року встановлено, що клінічні дані повинні дозволяти сформувати достатньо обґрунтовану і надійну в науковому відношенні думку з приводу того, чи відповідає досліджуваний засіб тим критеріям, які визначають рішення про видачу дозволу на продаж.

Законопроект був проголосований парламентом у першому читанні ще в листопаді 2016 року але не зважаючи на те, що на кожній погоджувальній раді я включаю його в перелік необхідних до голосування законів – на друге читання його до цього часу так і не винесли. Українці продовжують лікуватися, орієнтуючись на рекламу і не знаючи, що вони насправді приймають.

Тому я вимагаю найближчим часом винести цей вкрай важливий для здоров'я українців законопроект на розгляд Верховної Ради, а суспільство прошу мене підтримати. Реформи мають бути не віртуальними, а реальними і привносити в нашу країну довіру і безпеку. Доступ громадськості до важливої публічної інформації має бути відкритим.

Тільки спільним тиском ми можемо змусити владу приймати рішення не для збагачення чиновників і лобістів, а в інтересах збереження національного здоров'я та безпеки людей.

powered by lun.ua
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter