Міжнародний імідж України: проблеми і перспективи
Сьогодні під такою назвою відбулася прес-конференція в Укрінформі.
Кому цікаво – нижче матеріали.
Компанія Bohush Communications провела якісне дослідження – проаналізовано біля 100 статей у впливових міжнародних медіа про результати виборів в Україні з 7 лютого до 20 лютого 2010 року.
Для аналізу було використано: оригінальні статті та переклади Інтернет-ресурсів www.inozmi.glavred.info, www.inosmi.ru та основні російські медіа тощо.
Оперативний моніторинг впливових міжнародних медіа визначив декілька тенденцій:
По-перше, всі (!) впливові міжнародні медіа відзначили те, що вибори відбулися і були чесними, Віктора Януковича було обрано демократичним шляхом. Тобто, здобутки Помаранчевої Революції перейшли в практичну площину. Україна виглядає демократичною країною, яка змогла забезпечити вільні і прозорі вибори, що є безперечно позитивним фактом.
По-друге, переважна більшість медіа згадали кримінальне минуле Віктора Януковича, що виявилось неможливим сховати від міжнародних ЗМІ.
По-третє, переважна більшість впливових закордонних ЗМІ відмітили невизначеність зовнішньої політики України та її зовнішньо-політичних приорітетів. Всі очікують перших дій нового Президента України для актуалізації курсу України в майбутньому та зрозумілих кроків в реформах.
.
Імідж України сьогодні
(Дослідження Bohush Communications, 2000-2009)
- Маловпливова і маловідома європейська держава, що знаходиться в пошуках свого місця в світі
- Молода демократична країна, країна Помаранчевої революції
- Кризова країна, політично нестабільна, з неефективною владою
- Імідж переважно негативний, високі інвестиційні ризики, корупція у всіх органах влади
- Чорнобиль (небезпечна країна)
- Відомі українці: Кличко, Шевченко, Ющенко, Тимошенко, Руслана, Бубка, Клочкова
- Проблеми з Росією (під впливом Росії)
- Красиві жінки, дешеві повії
.
Можливий імідж України
(версія Bohush Communications, програма на 5 років, до 2015 року)
- Цікава і красива країна з привітними та працьовитими людьми та унікальною культурою
- Країна з високими технологіями – космічними, авіаційними, військовими, IT, промисловими. Виробництво штучних алмазів, нанотехнології. Антарктичні дослідження, наукові центри.
- Країна комфортна, безпечна та стабільна для ведення бізнесу та інвестиційних та інноваційних проектів.
- Високоосвічене населення, високопрофесійні кадри.
- Ефективна влада, сталий розвиток та стабільний ріст економіки.
- Відомі та цікаві туристичні точки, маршрути (Крим, Карпати, Дніпро, Дністер, Асканія Нова. Хортиця, тощо).
- Цікаві міста для відвідин: роботи та відпочинку (Київ, Львів, Одеса, Донецьк, Трускавець, Ялта, Кам'янець-Подільський тощо).
- Активний розвиток аграрних технологій на родючих грунтах
- Країна вдалого проведення ЄВРО 2012.
- Смачна їжа (борщ, вареники, котлета по-київськи тощо).
.
Оперативний моніторинг впливових міжнародних медіа 2010
Про Україну
Говорячи про Україну, люди часто мають схильність згадувати Чорнобиль, інфляцію, виражену у двозначних цифрах, корупцію, мафіозні схеми. Однак варто було б також підкреслити силу громадянського суспільства, культурне життя, свободу слова, яку не можна порівняти зі свободою в інших пострадянських країнах, а також цю надзвичайну здатність, яку продемонстрував український народ останніми роками, мирним шляхом на політичній арені розв'язувати протиріччя і розбіжності. І справді, цей народ більше за будь-кого іншого у 20-му столітті дізнався, що означає насильство.
Le Monde diplomatique (Франція)
Україна залишається кращою та більш цивілізованою країною, ніж була до революції. Преса – вільніша, громадяни – впевненіші у собі. Проте цих досягнень добився "помаранчевий" натовп, а не політики, яких вони колись вознесли.
The Economist (Велика Британія)
"Україна залишається слабкою демократією, до того ж ця країна вже тривалий час переживає справжній економічний занепад"
Polska (Польща)
І все ж, пан Ющенко надто щедро розплачувався з боргами. Корупція серед його посіпак заробила його адміністрації майже таку ж погану репутацію, як і режиму, який ця адміністрація замінила, – що багатьох, особливо на сході України (твердині пана Януковича), переконало в тому, що дореволюційні балачки про чистішу владу були просто своєкорисливим лицемірством. Неспроможність покарати когось за серйозні злочини, які критикував пан Ющенко, чи змінити судочинство викликало розчарування серед його прихильників і самовпевненість – серед ворогів.
The Economist (Велика Британія)
Його перемога реконфігурує геополітичну карту Європи, розвернувши прозахідний курс, яким спрямувала Україну Помаранчева революція 2004 року, і поверне країну до сфери впливу Москви.
Daily Telegraph (Велика Британія)
Обрання Віктора Януковича, напевне, об'єднає молодих українців у відчутті сорому, огиди і глуму. Воно також повинно підштовхнути Європейський Союз до конкретних дій, щоб допомогти наблизити Україну до більш вільного, процвітаючого та європейського майбутнього
The Guardian (Велика Британія)
Результати президентських виборів знову засвідчили існування регіонального розколу в Україні. Однак як "помаранчеві", так і "біло-блакитні" не прагнуть поділу країни. І навчилися вирішувати свої протиріччя мирним політичним шляхом. До того ж політики, які протистоять одне одному, – всі зі старої номенклатури
Le Monde diplomatique (Франція)
Україна (назва походить від слів "край", "межа") вже за визначенням перебуває на перехресті двох світів. Навіть більшості "помаранчевих" важко було б уявити відокремлення етнічних росіян, з якими вони мають спільну культуру і історію.
Le Monde diplomatique (Франція)
Відмова Юлії Тимошенко визнати Віктора Януковича легітимним переможцем виборів президента України починає бентежити її друзів в Європейському Союзі. Білий дім, НАТО і ЄС вже поздоровили Януковича з перемогою. Що довше Тимошенко займатиме непоступливу позицію, то більше втратить у плані престижу і контактів у Європі.
The Financial Times (Велика Британія)
"Політична нестабільність в Україні призвела до політичної корупції, корупції, і якій задіяні публічний та приватний сектори, що супроводжується високим рівнем терпимості серед громадян до такої практики, і в цілому призводить до негарної картини".
Transparency International
Реальна фінансова допомога різко скоротилася. Почасти це пов'язано з втомою нетерплячого Заходу від України.
Washington Post (США)
Фінансове становище України катастрофічне
The Wall Street Journal (США)
.
Про Януковича
П'ять років тому Віктор Янукович був лиходієм, який спричинив Помаранчеву революцію в Україні. Тепер він має стати новим демократично обраним президентом країни. Перемога Януковича знаменує дивовижне повернення для людини, яку на Заході вже списали як фальсифікатора виборів, маріонетку Москви і радянського апаратника.
Time (США)
Для пана Януковича, напівсироти, який виріс в жахливій бідності і в молодості двічі відсидів у в'язниці, це другий шанс, який, як він мабуть сам вважав, йому вже ніколи не випаде.
Daily Telegraph (Велика Британія)
Тепер перед ЄС постало завдання вибудувати конструктивні відносини з Януковичем. Все не так вже й погано. Він напевне відразу відвідає Брюссель і запевнить лідерів ЄС в тому, що не планує відмовлятися від курсу інтеграції України з ЄС. Його часто називають проросійським і прохолодним до відносин із Заходом, але не все так просто.
The Financial Times (Велика Британія)
Широкоплечий 59-річний Янукович, якого п'ять років тому списали як політичного трупа і прислужника Кремля, – на цих виборах – на порозі дивовижного і, здавалося, малоймовірного повернення. Його критики часто порівнюють цього колишнього електрика і члена радянської Комуністичної партії з неприродним радянським лідером Леонідом Брежнєвим.
Daily Telegraph (Велика Британія)
Схильного до помилок колишнього в'язня не назвеш найкращим другом екс-полковника КДБ. Однак він дечим зобов'язаний Кремлю.
The Financial Times (Велика Британія)
Що ж до Януковича, його відтоді супроводжує один взірець: новий сніг на старому бруді. Він, правда, визнав, що двічі сидів у тюрмі, спочатку в 17 років, а потім у 20. Справи стосувалися крадіжки й тілесних ушкоджень, але він говорить про реабілітацію від 1978-го. Деталі аж надто не відомі, бо коли він став прем'єр-міністром, час уже замів сліди: судові акти, документи з в'язниці зникли безвісти. І таке замітання ставалося не раз. Коли запідозрили, що академічне звання Януковичу присуджене нечесно, виявилося, що його магістерська робота втрачена.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Німеччина)
Колишній дрібний злодій, виходець із Донецької області (Східна Україна), губернатором якої він став після розпаду СРСР у 1991 році, Янукович був призначений прем'єр-міністром у 2002 році, а пізніше – ставлеником на місце Леоніда Кучми, другого президента незалежної України.
Le Monde diplomatique (Франція)
У будь-якому разі, я не вважаю, що він буде гіршим президентом, ніж була б Юлія Тимошенко, якби вона здобула перемогу на виборах.
Polska (Польща)
"В ближайшем будущем [Виктору Януковичу] придется доказывать, что он не российская марионетка, и Евросоюз должен воспользоваться этой ситуацией для упрочения связей с Украиной, подталкивая ее к реформам и предлагая при этом помощь
"EurActiv", Великобритания
После того как чувство лично-корпоративной мести значительной части нашего общества удовлетворено – "чужой Ющенко" с позором ушел, – чего хотеть от "своего Януковича"?
Что он продаст российскому капиталу основные предприятия Украины? "Это вряд ли!", как говорил красноармеец Сухов. Что согласится платить высокую цену за газ? И это вряд ли. Спасибо, если не потребует у России "братские скидки" – мол, с "оранжевых" вы драли по полной, но мы-то СВОИ! Так сбросьте цену, паны-братья... Ну, тут уж Россия ответит теми же словами Сухова...
Российская газета (Россия)
К тому же Янукович не является самостоятельной политической фигурой, а у Партии Регионов, которую он возглавляет, до сих пор не получилось завоевать большинство или сформировать коалицию в Верховной Раде
Газета.ру (Россия)
.
Про чесність виборів
Віктора Януковича було обрано демократичним шляхом. І вже сам факт прозорих і чесних виборів переконує, що говорити про остаточну смерть Помаранчевої революції не можна.
Time (США)
Вибори відповідали міжнародним стандартам. Ряснота українських політичних телешоу з екзит-полами, політиками та експертами з протилежних таборів демонструє жвавий медіаплюралізм. Українці, як і громадяни на Заході, змушують політиків відповідати за порушені передвиборчі обіцянки, у цьому випадку обіцянки Помаранчевої революції.
The New Europe (Європа)
І знову Янукович відчув віяння часу. Він переміг на виборах так чесно, що міжнародні спостерігачі не могли повірити.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Німеччина)
Поразка "помаранчевих" пояснюється розчаруванням, що настало після мирної революції кінця 2004 року. Позиції "помаранчевого" табору послабили корупція, погіршення економічної ситуації, ворожнеча між Юлією Тимошенко і Віктором Ющенком, а також маневри і різкі зміни рішень останнього. У результаті, він здобув у першому турі президентських виборів лише 5,45% голосів – небагато як для чинного президента!
Le Monde diplomatique (Франція)
Украина фактически единственная страна на постсоветском пространстве, в которой проводятся конкурентные выборы. Конкуренция заставляет кандидатов формулировать хоть какие-то планы и принципы.
Ведомости (Россия)
"Выборы, прошедшие в соответствии с общепринятыми международными стандартами, подтвердили стремление граждан Украины положить конец исторически обреченным попыткам посеять рознь между народами наших стран, искреннее желание укреплять добрососедские отношения. Это в полной мере отвечает и чаяниям народа Российской Федерации
Независимая газета (Россия)
Влада "помаранчевих", не дивлячись на всі її недоліки все таки принесла Україні справжній плюралізм, тому Партія Регіонів теж зазнала політичні метаморфози.
die Zeit (Німеччина)
.
Про перспективи України
Президентом України став лояльний до Росії політик. Якщо йому вдасться досягти позитивних зрушень в Україні, то це виб'є з рук правителів Кремля аргумент про нежиттєздатність демократії на пострадянському просторі
The Financial Times (Велика Британія)
Крім того, за останні п'ять років Україна отримала від ЄС менше допомоги, ніж мала б. Європейські лідери з ганебною неоднозначністю говорили про перспективи вступу України в Союз. Європа не може зробити за Україну те, що вона не хоче зробити для себе сама.
The Guardian (Велика Британія)
Менее двух лет назад Россия грозила нацелить на Украину ракеты, если та продолжит свои действия по вступлению в североатлантический блок. Однако сейчас НАТО под руководством США ставит во главу угла связи с Кремлем, а Украину кормит обещаниями, которые может и не выполнить.
Третий лишний в Восточной Европе. НАТО и Россия сближаются – и оставляют Украину за бортом.
Foreign Policy", (США)
Обставини Помаранчевої революції – протести, відверте зовнішнє втручання Росії і Заходу та подальше сум'яття – дали Москві можливість зображати демократію як хаос. Але цього разу все може виявитися інакше. Якщо пану Януковичу вдасться досягти стабільності (велике якщо) і економічного відновлення (ще більше якщо), то пану Путіну буде непросто заявляти, що Росії нічого вчитися в України.
The Financial Times (Велика Британія)
Спрогнозувати зовнішню політику Віктора Януковича поки складно. Переможець президентських виборів робить реверанси як убік Москви, так і Брюсселя. Напевне, протягом його президентства варто очікувати саме балансування між Сходом і Заходом
Polska (Польща)
Нам на Заході не слід дивуватися порядку денному Януковича. Маючи сильну підтримку бізнес-спільноти зі Східної України, він очевидно фокусуватиметься на досягненні прагматичних результатів.
The National Interest (США)
Неможливо, щоб Янукович щось змінив; його спонсорам реформи ні до чого.
Die Presse (Австрія)
Те, як Україна справиться з переходом від героя Помаранчевої революції Ющенка до її антигероя Януковича, визначить, чи зможе країна змінити свою модель управління та запровадити європейські стандарти. На кону спосіб функціонування держави, а не її геополітична орієнтація. Українська еліта прагне утримувати країну в тіньовій зоні, де їй перепадає найбільше зиску. Саме там олігархи можуть спокійно висмоктувати ресурси з України – використовуючи геополітичні аргументи, щоб уникнути зайвих питань із Заходу.
The New Europe (Європа)
Перспектива президентства Януковича – це для Заходу "склянка наполовину повна" і лишається багато сфер, де Захід може з вигодою співпрацювати з новою президентською адміністрацією. Президент Барак Обама взяв правильний тон. Замість намагатися поділити українців на "проамериканський" та "проросійський" табори, Білий дім просто сказав: "Сполучені Штати з радістю працюватимуть із новообраним президентом Януковичем і далі зміцнюватимуть співробітництво з урядом України та її парламентськими лідерами". Цей стриманий підхід – найкраща стратегія на майбутнє.
The National Interest (США)
Агресивні молоді "бригадири", які ним раніше диригували, давно трансформувалися в джентльменів середнього віку. Вони кидають свої погляди на світові біржі та ринки і посилають услід противникам уже не кілерів, а адвокатів
З розбійників зробилися "олігархи", великі власники з наміченими претензіями, які дають жити іншим, якщо ті не порушують правил. Навіть у Партії регіонів Януковича почав діяти плюралізм: крім Ахметова своїх особистих депутатів тримають у підпорядкування такі секторні князьки, як металургійний магнат Клюєв, підприємець-енергетик Бойко, газовий жонглер Фірташ.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Німеччина)
И во многих других отношениях Украина находится на распутье. Оранжевая революция, может, и ушла в прошлое, но ее наследие еще не раз даст о себе знать; не стоит забывать ее достижений, а лучше, опираясь на них, двигаться вперед. Перед руководителями и политической элитой Украины стоит задача: создать климат политической и экономической стабильности, оправдать надежды своего многострадального населения, добивших ощутимых результатов вместо продолжения разрушительных распрей, сотрясавших страну последние пять лет"
"EurActiv", (Великобритания)
Судячи з хаотичних дій сторони, яка перемогла і тієї, що програла, ні Янукович, ні Тимошенко не розуміють, що робити, і діють ситуативно
Независимая газета (Росія)
Перемога Януковича може поставити під загрозу українську демократію
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Німеччина)
Ця перемога поверне Україну до сфери впливу Росії
The Times (Велика Британія)
Перемога пана Януковича буде також тріумфом для Москви у її боротьбі із Заходом за вплив у колишньому Радянському Союзі
The New York Times (США)
Західні експерти настільки разочаровані українською політикою, що закликають її ігнорувати
Результати його (Ющенко) правління виявились справжньою катастрофою.
Політичний статус і орієнтація Києва не входить в перелік життєво важливих інтересів Вашингтона
Washington Times (США)
Україна все ще схильна до загрози повернення до авторитаризму.
Washington Post (США)
В українському політичному театрі грають ті ж самі актори. Розподіл повноважень між президентом та прем'єром настільки заплутано, що конфлікти неминучі.
die Zeit (Німеччина)
Ожидать, что Виктор Янукович консолидирует власть по примеру Владимира Путина или Михаила Саакашвили, не стоит: культурно-политические различия между украинскими регионами по-прежнему велики, в самом окружении Януковича отношения между ведущими предпринимательскими группами отнюдь не идиллические, да и Юлия Тимошенко и другие политические силы никуда не денутся.
Ведомости (Россия)
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.