Снять с рассмотрения одиозный 7132: ПР – 184, БЮТ – 0, НУНС – 2, КПУ – 0, НП – 20, Реформы – 19.
Устранение угроз для украинских медиа в виде законопроекта 7132 украинские медиа встретили стыдливым молчанием. Стыдно им было не за себя, а за своих "ангажементщиков" – НУНС и БЮТ. А все потому, что БЮТ и НУНС сели в лужу: они не дали голосов.
В четверг, 21 июня, в парламент на второе чтение был вынесен один из самых скандальных за последний год законопроектов – N7132 "О внесении изменений к Закону Украины "О защите общественной морали". Он снискал себе "славу" мечты инквизитора, породил митинги, сбор подписей против, всколыхнул Фейсбук, стал темой вечерних общественно-политических программ на различных каналах.
И поскольку сейчас очень модно и совсем не страшно (и, слава Богу!) ругать и поносить власть, то первая критика неразобравшихся или попросту ленивых экспертов и журналистов незаслуженно досталась представителям власти и парламентского большинства. Опомнились лишь после того, когда взглянули на список авторов сего документа – депутаты от БЮТ, НУНС, ПР, КПУ, НП и Реформ.
Вот что писали осенью прошлого года об этой неудачной инициативе:
"На думку медійної індустрії і громадськості, цей законопроект під гаслами захисту моралі створює передумови для антиконституційного тиску на ЗМІ, значно розширює повноваження НЕК, суперечить європейській практиці розвитку гуманітарного суспільства, містить ряд вимог, що є технічно нездійсненними, а деякі новації документу є абсурдними. Окрім цього, документ обмежує конституційне право громадян на свободу слова та інформацію шляхом накладання на операторів і провайдерів комунікацій обов'язку за вказівкою НЕК без рішення суду обмежувати доступ до інформаційних ресурсів, які визнані нею еротичними...Автори відкритих листів вважають законопроект неприйнятним через те, що він "повністю суперечить правовій практиці демократичних країн світу, створює передумови для впровадження цензури, порушує конституційні права громадян України, загрожує свободі слова та інформації, впроваджує нові можливості для корупції, збільшує витрати державного бюджету у цей складний для країни час".
http://www.telekritika.ua/news/2011-11-01/66865
"Громадський рух "Стоп цензурі" виступив проти законопроекту "Про захист суспільної моралі", який Верховна Рада прийняла в першому читанні 18 жовтня...
"Ми, українські журналісти, висловлюємо рішучий протест проти законопроекту "Про захист суспільної моралі", який Верховна Рада прийняла у першому читанні 18 жовтня. В результаті прийняття цього законопроекту в Україні може з'явитись надзвичайно сильний інструмент цензури. Під приводом захисту суспільної моралі у законопроекті подаються технології, за якими можна буде закрити фактично будь-який український ЗМІ та он-лайн ресурс, а також обмежити доступ українських користувачів до зарубіжних веб-сайтів.
Крім того, правила, що нав'язуються цим законопроектом, і досить суттєві санкції, передбачені в ньому, є неприпустимими для демократичних країн. Якщо закон буде ухвалено, це матиме серйозні наслідки для свободи слова в Україні, і остаточно поставить її на один щабель з такими країнами, як Білорусь чи Казахстан.
Ми протестуємо проти цього законопроекту, прийняття якого означатиме створення на законодавчому рівні органу контролю над ЗМІ, що зможе дуже легко використовуватись для тиску, цензури, репресій, а також для обмеження конституційного права громадян на свободу слова і інформацію".
http://www.telekritika.ua/cenzura/news_cenzura/2011-10-27/66762
"Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) і Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) закликають український парламент не приймати законопроект про суспільну мораль. Про це вони повідомили у своїй спільній заяві...На думку міжнародних організацій, законопроект представляє серйозну загрозу для свободи преси: "Цей законопроект може підштовхнути журналістів до замовчування або самоцензури. Українська влада апелює до цінностей, в односторонньому порядку покладаючи їх дотримання на медіа, з метою контролювати контент та погрожувати журналістам несумірними заходами. ЄФЖ вкрай стурбована цим законопроектом, який може призвести до такої ж ситуації, як в Угорщині, де також державний орган через нечіткі критерії може накласти суворе покарання на засоби масової інформації...Як зазначається в заяві, відповідно до законопроекту, друковані засоби масової інформації можуть бути закриті, електронні ЗМІ – втратити свою ліцензію, а доступ до веб-сайтів – заблоковано за нібито сприяння у "війні, тероризмі, інших проявах злочинної діяльності", "українофобію", "приниження чи образу нації або особистості за національною ознакою" або за "неповагу до національних та релігійних святинь...МФЖ попереджає, що законопроект ставить свободу преси під загрозу, оскільки дискурс громадського інтересу в ЗМІ буде придушений через страх порушити "суспільну мораль" і санкцій комісії. Федерація підтримує критику ЄФЖ: довільні повноваження, надані політично контрольним органам, представляють серйозну загрозу для свободи преси".
http://www.telekritika.ua/news/2011-10-27/66766
"Міжнародна організація "Репортери без кордонів" висловлює свою стурбованість з приводу ухвалення в першому читанні 18 жовтня законопроекту N7132...цей законопроект стосується дуже широкого спектру засобів масової комунікації, не обмежуючись лише ЗМІ. Проект не порівнює законне право боротися з тероризмом і порнографією і право громадян на інформацію, яка становить суспільний інтерес. А подібні до нього норми законодавства в інших країнах використовуються для придушення будь-яких форм критики".
http://www.telekritika.ua/news/2011-10-28/66797
Обещания авторов усовершенствовать его ко второму чтению оказались невыполнимыми, поскольку проект закона был настолько плох, что легче было его переписать заново, чем что-то подправлять или переделывать.
21 июня проект законопроекта был отправлен в небытие голосами ПР, НП и Реформ. А вот БЮТ и НУНС "назло маме отмораживали уши", то есть не голосовали.
Что показательно: интернет-пространство, которое оперативнее других реагирует на любые события, к этому долгожданному (судя по негодованиям, заявления, митингам и прочим формам протеста) моменту отнеслось более чем безразлично. Единственной, кто в этот день дал новость с подробной предысторией, оказалась "Телекритика".
Такими же безразличными оказались и некоторые парламентские корреспонденты. Выйдя минут через 40 после голосования из зала, я поинтересовалась у них "довольны ли они результатом". На что в ответ получила массу вопросов – "А че голосовали?", "А шо за законопроект?", "Ну и шо?", "Да??? А я не знал/а!". Как вы понимаете, спрашивала я у наиболее активных персон из тусовки парламентских корреспондентов, людей, входящих во все возможные и невозможные "группы по интересам", в том числе и стопцензурщиков. Комментарии по этому вопросу интересовали только канал ICTV.
... В итоге, сложилось впечатление, что вся эта история с 7132 со стороны журналистов была протестом ради протеста: поорать, покричать, попиарится, сказать свое "фэ", вылить ушаты какашек на депутатские головы и получить от этого порцию гормонов счастья. Но эта версия гораздо слабее, чем та, которой поделился со мной один очень уважаемый всеми мэтр украинской политической журналистики. Он сказал: "Знаешь, это все потому, что не голосовала правая часть зала. Они обос...лись в этом вопросе. А в украинской журналистике, как ты когда-то говорила, до сих пор преобладает деление на своих сукиных детей и чужих. Вот и молчат. На одном гектаре ведь..."
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.