3 липня 2018, 14:15
Будинок-монстр на Подолі: час ставити крапку!
Напевно за останні 4 роки більшість киян та гостей міста хоч раз звертали увагу на будинок за адресою Нижній Вал 27-29, або так званий будинок-монстр на Подолі. Справді, гуляючи центром міста, його важко не помітити.
Раніше я вже писала щодо того, чому демонтаж незаконних поверхів даного будинку має відбутися. Однак зараз хочу окремо зупинитися на міфах, які розповсюджуються навколо даного будинку та пояснити, якою є ситуація насправді.
Міф 1. Будинок має всі дозвільні документи
Правда: забудовник має дозвільну документацію лише на проект будинку, який передбачав 8 поверхів. У 2010 році забудовник "Пателі Лізінг" надсилає листа до Київської міської ради з проханням відкоригувати проект будівництва та отримують на це відповідь – дозвіл. Однак новий "відкоригований" проект, який став майже вдвічі вищий, так і не подавали на погодження контролюючим органам, тому на нього немає необхідних документів на будівництво. Прикриваючись отриманими дозволами на інші види робіт, наприклад на земельні, та, ніби отриманим дозволом на корекцію проекту, забудовник починає активно продавати квартири на верхніх поверхах будівлі.
Детальніше про документацію я розповідала тут
Міф 2. До незаконного будівництва нікому не було справи аж доти, поки забудовник не відмовився платити хабар меру міста.
Правда: найбільш активна фаза будівництва верхніх поверхів розпочалася якраз у той час, коли в столиці тривала Революція Гідності і вся увага суспільства була зосереджена саме на цих подіях. Весною 2014 року, побачивши, що замість 8-поверхового будинку в центрі Подолу будується 12-типоверховий монстр, жителі Подолу пишуть заяви до поліції, прокуратури, та після обрання нового складу Київради, звертаються до даного органу. Київрада вивчає проблему та відразу готує позов до забудовника, який подає до Господарського суду міста Києва в грудні 2014 року. Відповідно дана каденція Київської міської ради не надавала ЖОДНОГО дозволу забудовнику і відреагувала на порушення практично відразу, коли отримала свої повноваження.
Відсутність же реакції з боку київської влади часів Януковича навряд чи можна розцінювати як гарантію законності будь-якого будівництва.
Ухвалу щодо відкриття судового провадження та початок розгляду справи можете знайти тут
Міф 3. Демонтаж будівлі неможливий або, якщо і можливий, то забудовник не буде цього робити і ми отримаємо ще один незавершений довгобуд у центрі столиці.
Правда: комплексна будівельна експертиза, яка була проведена в рамках судового розгляду, визначила, що часткове знесення поверхів без значної шкоди всієї будівлі – цілком можливе. Справді, першочергово приведення будинку до норм проектної документації лягає на забудовника і він навряд чи захоче проводити демонтаж своїми силами. Втім, вже існують прецеденти, коли подібним демонтажем займалася компанія "Київміськбуд", яка має все необхідне для цього обладнання. Отже, у разі якщо забудовник за певний час не демонтує незаконні поверхи, місто зможе зробити це самостійно.
Повний текст висновку за результатами проведення комплексної судової будівельно-технічної експертизи читайте тут
Міф 4. Нікого не цікавлять будинки з такими ж порушенням на Подолі чи в інших районах міста
Правда: насправді незаконних будівель як в центральних, так і в інших районах міста більш ніж предостатньо. На жаль, активістів, готових у власний вільний час боротися з незаконними забудовами по всьому місту – не так багато. На щастя – вони все ж є і у разі, якщо нам вдасться побороти даного Монстра та домогтися знесення 4-х незаконних поверхів у історичному серці Києва – це не тільки створить перший прецедент демонтажу такого масштабу в центрі столиці та стане наукою для горе-забудовників, які вважають, що можуть будувати де завгодно і що завгодно, але й надихне активістів, що борються з незаконним будівництвом у своєму районі або лише планують почати боротьбу. Це доведе, що домогтися справедливості в мирний та абсолютно законний спосіб – можливо, навіть якщо цей процес може зайняти 4 або більше років.
Коли ж наступить розв'язка?
На сьогодні справа вже 4 рік знаходиться на розгляді в Господарському суді міста Києва. Колегія суддів у складі головуючого судді Вадима Босого та суддів Сергія Ковтуна та Миколи Якименка зараз здійснює розгляд справи по суті. Наразі були зібрані всі докази та проведена комплексна експертиза, а отже, рішення щодо даної справи може бути прийнятим вже на найближчому засіданні.
Втім, на останньому засіданні представник забудовника подав клопотання про перенесення розгляду даної справи до Адміністративного суду міста Києва.
Чим загрожує закриття справи в Господарському суді для перенесення позову до Окружного адміністративного суду?
Враховуючи, що розгляд справи в Господарському суді триває вже 4 роки у разі її закриття Київрада фактично не зможе подати позов до Адміністративного суду за збігом термінів. Однак це не означає, що будинок-монстр можна буде ввести в експлуатацію, адже наприкінці осені 2015 року депутати Київради проголосували за не продовження договору оренди землі з забудовником, а без цього ввести будинок в експлуатацію неможливо, і в такому разі ми дійсно матимемо проблему з ще однією недобудовою в серці столиці.
Тобто, перенесення справи до адміністративного суду може призвести до найгіршого варіанту розвитку ситуації, який однаково не влаштовує ні активістів, ні інвесторів, ні владу міста – ми матимемо величезного недобудованого Монстра в центрі столиці на довгі роки.
Для того, щоб цього не сталося, я закликаю кожного виділити кілька годин часу та прийти завтра, 4 липня, на судове засідання за адресою вул. Б.Хмельницького 44Б о 10:20 та відстояти своє право на красиве та європейське місто.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.