Євген Бистрицький Доктор філософських наук, виконавчий директор
Міжнародного фонду Відродження (з 1998).

ВБИВСТВО ПАВЛА ШЕРЕМЕТА Є СПРОБОЮ ДЕСТАБІЛІЗУВАТИ УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО

27 липня 2016, 13:29

LE MONDE ІДЕЇ | 26.07.2016 о 15.36 | Євген Бистрицький (директор Фонду Відкритого суспільства Джорджа Сороса в Україні)

Павла Шеремета неможливо було підкупити чи звабити грішми. Його можна було тільки надихнути людьми та ідеями; і цими людьми ті ідеями він сам надихався. Це був чесний і наполегливий журналіст, який із великим болем сприйняв перетворення Росії та Білорусі на авторитарні країни. Лише в Україні він – російськомовний журналіст – зміг знайти своє місце. Від часів протестів Майдану він був один із керівників незалежного онлайн-видання "Українська правда", яке має в Україні одну з найбільших аудиторій.

Як і мої колеги, я був шокований звісткою про його вбивство. Бомбу заклали під машиною, за кермом якої він був.

Вперше [у співпраці] я зустрів Павла в квітні, в часи політичної кризи, спровокованої уповільненням реформ та звинуваченнями [політиків] у корупції. Разом з незалежними експертами та організаціями громадянського суспільства ми організували кампанію за формування уряду технократів, чиї члени були би повністю незалежними від впливу олігархів. Того дня Павел брав у мене інтерв'ю для своєї програми на "Радіо Весті". Він ставив мені складні питання про політичну кризу. Але, на його думку, вона була можливістю для надання нової енергії процесові реформ в Україні.

У середині липня Павел виступив у Фонді, де я є виконавчим директором, – Міжнародному фонді "Відродження", який є українською гілкою Фондів Відкритого суспільства, заснованого філантропом Джорджем Соросом. Група депутатів, нових міністрів та експертів зібралися, щоб обговорити блокування – "тромби", як ми говоримо в Україні – в процесі реформ. Павел був сповнений енергії та оптимізму щодо країни, яка стала для нього рідного. І це дуже сильно контрастувало з реальністю. "Що нас непокоїть?" – питав він у людей, що зібралися на обговорення, аби спонукати до реформ. "Чи ми боїмося помсти опозиції, проросійських сил, чи радикалізації суспільства? Аби рухатися вперед, ми маємо зрозуміти, чого саме ми боїмося".

Danse macabre (Танок смерті)

Будучи журналістом, Павел невтомно шукав відповідей на найскладніші питання ситуації в Україні. Після революції на Майдані Україна зіткнулася з економічною кризою, анексією Криму, війною з Росією на Донбасі, яка й досі продовжується. Політична нестабільність, корупція та брак політичної волі заклали міну під довіру громадськості до політики. Павел Шеремет атакував усі ці проблеми, шукаючи відповіді, які би всім нам були на користь. Його смерть нагадує нам про те, що в Україні ще багато чого можна боятися.

Машина, в якій був Павел, належить його цивільній дружині, Олені Притулі, редакторці та засновниці "Української правди" – видання, на яке працював сам Павел. Тож для нас зараз неясно, кого саме цим нападом хотіли вбити. Але очевидно, що справжньою ціллю вбивць відомого журналіста було наше суспільство. Цей злочин говорить нам, що зміни завжди несуть за собою ризики. Йшлося, без сумніву, про спробу дестабілізувати суспільство. Це своєрідний танець смерті, який несе реформаторам просту звістку: не рипайтеся, бо будете наступними.

Але Павел хотів би абсолютно протилежного. Тактика залякування вже використовувалася у минулому. У 2000-му році Георгію Гонгадзе, іншому засновнику "Української правди", яка критикувала тодішню владу, відтяли голову. Його смерть була одним із чинників, що привів до Помаранчевої революції, – вона ж відкрила перший період реформ в Україні. Убивство Павла відбулося тоді, коли Україна прагне здійснити ще одне зусилля реформування. І це зусилля стало наслідком Майдану, Революції Гідності, що відбулася вже майже три роки тому. Павел не хотів би, щоб процес реформ було уповільнено через його смерть.

Павел Шеремет розумів важливість журналістики, яка може вкласти свій внесок до змін у суспільстві. Він також розумів ризики, пов'язані з цією професією. У 1998 році він отримав міжнародну нагороду свободи слова від Комітету захисту журналістів – за його висвітлення діяльності авторитарного білоруського президента Аляксандра Лукашенка. Він хотів би, щоб після його смерті його справу продовжували інші журналісти.

Незалежний журналіст зобов'язує політичних лідерів дотримуватися своїх обіцянок перед виборцями. Тож ми не можемо зараз зупинити свою роботу. Цей терористичний акт має об'єднати тих в Україні, які вірять у зміни, – а не розділити їх. Це можливість для громадського суспільства об'єднатися та вимагати поступу в реформах у країні – до яких спонукав Павел у своїй журналістській роботі.

http://www.lemonde.fr/idees/article/2016/07/26/l-assassinat-de-pavel-sheremet-est-une-tentative-de-destabilisation-de-la-societe-ukrainienne_4974942_3232.html

Коментарі — 9
spitfire _ 29.07.2016 13:14
IP: 104.155.21.---
ставлюсь із повагою до загиблого Павла Шеремета, але не вважаю його достатньо впливовою персоною, загибель якої б призвела до дестабілізації українського суспільства чи держави.

я думаю, правий Віктор Шендерович, який припустив, що це добре сплановане убивство вчинене для залякування та спрямоване проти опозиційних російських громадян, які знайшли тимчасовий притулок в Україні.
Logic2009 _ 28.07.2016 10:48
IP: 91.196.177.---
Тарас Говда:
журналистов, кажется, всегда и везде убивает действующая власть, а не оппозиция.
Известно что нужно делать когда "кажется".
Утверждение не просто сомнительное, а лживое.
mihaylenco _ 27.07.2016 19:47
IP: 37.55.145.---
Pavlo Koma
В інтернеті суцільний хрестовий похід дармоїдів Путіна – Кирила на Київ. Потрібно колись починати думати, щоб працювати на благо Держави.

Кожного ватника в цій ході задокументувати. Встановити нагляд. Якщо протягом наступного тижня жодного разу не навідається до церкви, то це ніякий не вірянин. А звичайнісінький сепаратист.

Цю роботу має виконати СБУ. Не така вона вже й складна. Крім того, слід "Інтер" позбавитися ліцензії. Не вишукувати бліх у Шустера, а зразково, публічно наказати канали, котрі займаються антиукраїнською пропагандою.
Інгвар Васьковський _ 27.07.2016 18:44
IP: 94.244.38.---
trakt:
Лише в Україні він – російськомовний журналіст – зміг знайти своє місце.
=
Ну не лише в Україні. До України він зміг знайти собі місце в Росії, в нього і громадянство було російське. А до того він був зміг знайти собі місце в Білорусі.
Чому російськомовні журналісти громадяни Росії масово знаходять високооплачуване місце в Україні, але ні в Польщі, ні в Чехії, ні в Німеччині чи Іспанії, ні тим більше в США чи Канаді ніхто їх на роботу брати не хоче?
1500%
Інгвар Васьковський _ 27.07.2016 18:43
IP: 94.244.38.---
Яким чином воно дестабілізує. У нас кожен день людей вбивають. Шеремета наприклад Княжицький називав агентом ФСБ по розпаду ТВі. То що убють в Москві агента СБУ. Так їх в Москві немає, і Москві вони потрібні тільки в Києві, бо з них, як з козла молока.
Ось це переповзання від автобуса до автобуса агентів ГРУ московського патріархата вас не цікавить, а це дійсно реальна загроза інспіровапна Ахметовими, Новінськими при підтримці Пеці.
trakt _ 27.07.2016 16:18
IP: 178.94.241.---
Лише в Україні він – російськомовний журналіст – зміг знайти своє місце.
=
Ну не лише в Україні. До України він зміг знайти собі місце в Росії, в нього і громадянство було російське. А до того він був зміг знайти собі місце в Білорусі.
Чому російськомовні журналісти громадяни Росії масово знаходять високооплачуване місце в Україні, але ні в Польщі, ні в Чехії, ні в Німеччині чи Іспанії, ні тим більше в США чи Канаді ніхто їх на роботу брати не хоче?
Andrey Kononenko _ 27.07.2016 14:45
IP: 188.163.73.---
Pavlo Koma:
Почему после прочтения вашей новости чувствуешь себя дураком? Может быть потому, что она рассчитана на дураков?
Сопоставим два предложения:
1. В Одесі американські морські піхотинці в перервах між навчаннями "Сі Бриз" ремонтують госпіталь для ветеранів.
2. Підрядником робіт є київська компанія "АСЕ", а фінансує їх командування збройних сил США

Возникает вопрос – при чём тут американские морские пехотинцы?
Pavlo Koma _ 27.07.2016 14:25
IP: 92.112.213.---
В інтернеті суцільний хрестовий похід дармоїдів Путіна – Кирила на Київ. Потрібно колись починати думати, щоб працювати на благо Держави.
В Одесі американські морські піхотинці в перервах між навчаннями "Сі Бриз" ремонтують госпіталь для ветеранів. У вільний від маневрів час на міжнародних навчаннях "Сі Бриз" морські піхотинці США зайняті ремонтом обласного очного госпіталю інвалідів війни, який знаходиться на розі Успенської і Бєлінського.Саме ВМС США фінансують цей грандіозний ремонт. Безмірна вдячність чудовим хлопцям і, що особливо приємно, дівчатам ВМС США за допомогу і силу нам допомагати
Підрядником робіт є київська компанія "АСЕ", а фінансує їх командування збройних сил США в Європі за посередництва посольства цієї країни в Україні. На реставрацію виділено 651,4 тис доларів, передає "Думська". У будівлі госпіталю, яке, до речі, є пам'яткою архітектури, повинні поміняти покрівлю, оновити фасад, встановити нові вікна та двері, а також замінити всі комунікації.
Иван Гелан _ 27.07.2016 14:03
IP: 213.110.136.---
Сорос вкладає тільки в створення кризи і скупку задарма активів. Перестарались, і активи України нічого не коштують, Де інвестиції спекулянта. Якди вбили не російського еврея, а сотні патріотів, як тід Іловайском, це французам цікаво?
ONLINE
Уряд реформ308 Корупція1100 Aтака Путіна1113 Україна та Європа918 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте