7 червня 2023, 10:40

ГРА В СИМЕТРІЮ НА ТЛІ КАХОВСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

Рік тому всесвітньо відомий філософ ліберальної демократії та процедурної справедливості, Юрген Габермас, виправдовував кончу необхідність мирних перемовин з Росією. Його головним аргументом була "асиметрія" між демократичним Заходом і росією путіна. Адже у путіна є і атомна бомба, і, крім цього, він досить скажений диктатор, який діє свавільно. А у нас демократія, і ми діємо розважливо, мирно і деліберативно. Очевидна асиметрія. Тому іншого виходу, як мирні переговори, не має.

Пройшов рік. Рік нашого Великого спротиву, героїзму і перемог, великих трагедій, стриманих сльоз і невимовної ненависті до орди загарбників. І півроку жорстокого бахмутського балансування по всій лінії окупації в очікуванні та поступовому накопиченні обіцяної зброї від наших партнерів. Півроку утримання кривавої симетрії ціною життя найкращих.

Тепер завдання наступу – це якраз завдання зламу цієї симетрії. На користь нашої перемоги за допомогою зброї Заходу. На користь асиметрії нашої сили для захисту розважливо діючої світової демократії.

Так, демократія – це симетрія. Симетрія різних інтересів, баланс гілок влади, рівність прав, інклюзія менших. Вільний суспільний договір рівних. Звичний режим домовлянь та голосувань – просто достатньо мирна суспільна симетрія. Коли ви чуєте: "Лише не треба ескалації!" – це проговорює саме принцип симетрії. Найслабше місце демократії під час війни з асиметричною диктатурою невигласа.

До чого є симетричними Буча і Маріупіль, повністю зруйновані Бахмут і Марїнка. Чому є симетричною смерть тисяч українців. Смерті симетрії немає. Не знайдете.

Втім, демократичні розумники її, нарешті, знайшли. Ось типове "симетричне" судження про підрив Каховської ГЕС та трагедію екоциду потопу. Такий підзаголовок дає консервативна The Wall Street Journal: "Russia and Ukraine blame each other for incident as thousands face imminent flooding" – "Росія та Україна звинувачують одна одну в інциденті, оскільки тисячам людей загрожує неминуча повінь". І це повторюють інші провідні західні видання.

Тисячам українських громадян "загрожує повінь", а "обидві сторони" немов рівно винні! Хто розв'язав війну вже не важливо, оскільки рівно відповідальні "Росія і Україна", обидві сторони.

Це небезпечний рух світової громадської думки демократій. Думки, яка втомлюється від напруги асиметрії війни та схиляється у бік звичних пошуків збалансованого вирішення політичних конфліктів.

Крім нашого наступу на фронті, є лише одна можливість протистояти цій грі в симетрію. Це – активна дипломатія та радикальне посилення української інформаційної і культурної (інтелектуальної) присутності в просторі громадської думки демократій.

Очевидно, що для цього зусиль представників самої моновлади вже недостатньо. Але це потребує її співпраці з політичними опонентами, які мають досвід міжнародної дипломатії. І далеко не менш важливою є державна підтримка громадянського активізму у культурній та інтелектуальній комунікації наззовні.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

КРЕАТИВНИЙ МІНІСТР КРЕАТИВНОЇ КУЛЬТУРИ

Як давній кріт громадського активізму, буду чесним: не люблю, скажу так стримано, хвалити владу. Це, певний, набутий за роки незалежності, зокрема і майданів, демократичний інстинкт небайдужого громадянина супроти косної системи-держави...

ГРА В СИМЕТРІЮ НА ТЛІ КАХОВСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

Рік тому всесвітньо відомий філософ ліберальної демократії та процедурної справедливості, Юрген Габермас, виправдовував кончу необхідність мирних перемовин з Росією...

НЕСТЕРПНА ЛЕГКІСТЬ ВІЙНИ

У близькій до мене кофейній ятці на прилавку стоїть скляна банка-копілка для маленьких пожертв, на який написано: "На нерви, як у Арестовича"...

90 РОКІВ ЕСТАФЕТИ КОЛЕКТИВНОГО ЗЛОЧИНУ 1932-1933/2022-2023

Досі дипломатично коректні європейські керівники намагаються відокремити два злочини – Голодомору/Геноциду 1923-33 від злочину Холодомору/Геноциду 2022-23 рр...

ІНСТИТУТ МАЙДАНУ І МАЙБУТНЯ ДОЛЯ ВЛАДИ

"21-24 листопада 2013: непідписання Угоди про Асоціацію України з ЄС та початок демонстрації представників громадських об'єднань та студентської молоді на самій площі Майдан (2-3 тисячі людей щодня)...

ЯК КОНСТРУЮЄТЬСЯ і ВБИВАЄТЬСЯ ГЛОБАЛЬНА БРЕХНЯ

Якщо довго повторювати достатньо велику брехню, люди в неї повірять, – не безпідставно вважав Геббельс. Яку саме брехню і чому обов'язково велику, він мав на увазі? Це була нацистська брехня про расову перевагу німців-арійців та висока державна посада гитлерівського пропагандиста...