Виборча реформа занадто серйозна річ, щоб довіряти її політикам
Інформація про те, що у вівторок парламентарі розглянуть законопроекти про вибори народних депутатів спричинила до сум'яття в думках непідготовленої громадськості.
Тому трохи роз'яснень. Згідно регламенту ВР, для того щоб розглядати певний законопроект потрібно перед тим розглянути (прийняти або відхилити) всі законопроекти з щодо цього питання, але внесені раніше.
Тому розгляд законопроектів про вибори народних депутатів, який відбудеться завтра, 4 жовтня, зведеться до простої формальності. Можна навіть "засікти" час, протягом якого всі ці плоди законотворчої мислі будуть відхилені парламентом, в якому вже давно "не місце для дискусій".
Для чого це все робиться? Спікер Литвин уже дав відповідь: "це розчистить можливості для нових законодавчих ініціатив". Під "новими законодавчими ініціативами" слід розуміти законопроект, підготовлений робочою групою під керівництвом Олександра Лавриновича, що його вже давно "погрожують" внести на розгляд депутатів, але ніяк не внесуть.
Чому раптом такий поспіх? Формальна причина – щоб прийняти закон за рік, до проведення виборів,котрі відбудуться 28 жовтня 2012. Але жодні юридичні норми (ні Конституція, ні закони) не регулюють цей термін. Це швидше побажання міжнародних структур – в Європі склалася така практика. І якщо новий закон приймуть не за рік, а, скажімо, за 11 місяців до виборів – трагедії не станеться. Набагато гірше, коли в угоду цим термінам постраждає якість закону. А зараз все до цього йде.
Зрештою, хто б що не казав, але вже очевидно, що знову буде прийнято "одноразовий" закон під конкретні вибори і конкретну політичну силу. А тому питання реформування виборчого законодавства не знімається з порядку денного.
Ми ж наполягаємо, що б воно прриймалося після широкої відкритої громадської дискусії. Для цього і створили цей ресурс "Вибори в Україні". Запрошуємо всіх небайдужих.